Często przeglądając strony znajdujemy ciekawe rzeczy, które chcielibyśmy zapisać sobie na przyszłość. Oczywiście możemy to zrobić za pomocą funkcji “ulubionych” w przeglądarkach internetowych, ale wkrótce okaże się, że narobiliśmy sobie bałaganu, w którym ciężko się połapać. Lepiej skorzystać ze specjalnego narzędzia, które ułatwi zapisywanie konkretnych fragmentów ze stron.
Takim narzędziem jest właśnie Keeeb, będący alternatywą dla zamkniętego serwisu Clipboard. Keeeb umożliwia wycięcie i zapisanie dowolnego tekstu lub zdjęcia ze strony internetowej. Nie zapisujemy jednak danych na dysku. Wszystkie wycinki zapisywane są na naszym koncie w Keeeb pod postacią zapisków przypiętych do odpowiednich stron, które możemy tworzyć samemu. Przypomina to zatem działanie tablicy korkowej, do której z dowolnego miejsca możemy jednym kliknięciem przypiąć każdą treść ze strony. Co więcej, użytkownik może tworzyć dowolną ilość takich tablic (stron).
Instalacja i tworzenie konta
Keeeb działa pod postacią rozszerzenia do wszystkich popularnych przeglądarek. Możemy go zainstalować w Chrome i Firefoksie, a nawet w Internet Explorerze. Aby rozpocząć pracę z rozszerzeniem, należy najpierw założyć darmowe konto, na którym zapisywane będą nasze wycinki. Wchodzimy na stronę Keeeb.com i klikamy w przycisk “Sign Up for Free”
Tworzenie konta jest łatwe i szybkie - możemy założyć nowe konto na podstawie swojego adresu e-mail bądź zalogować się do usługi przez Facebooka, Twittera lub konto Google. Gdy już stworzymy konto, zaakceptujemy regulamin i zalogujemy się do Keeeb, to serwis automatycznie wykryje naszą przeglądarkę i wyświetli link do pobrania rozszerzenia.
Wystarczy kliknąć w odnośnik i potwierdzić dodanie rozszerzenia do przeglądarki. Po jego instalacji nie pozostaje już nic innego, jak tylko rozpocząć wycinanie.
Tworzenie i przypinanie wycinków ze stron
Zapisywanie informacji ze stron jest banalnie proste. Wystarczy, że najpierw klikniemy w przycisk Keeeb znajdujący się obok paska adresu w przeglądarce, a następnie klikniemy w wybrane zdjęcie na stronie bądź zaznaczymy fragment tekstu do zapisania. Wyświetlone zostanie menu kontekstowe, w którym możemy zapisać wycinek na naszym koncie poprzez kliknięcie w przycisk Save.
Domyślnie na naszym koncie utworzona jest jedna strona (kategoria), do której automatycznie przypinane są wszystkie wycinki. Strony umożliwiają uporządkowanie naszych zapisków ze względu na rodzaj lub tematyk. Aby utworzyć nową stronę, do której będziemy przypinać zapiski, należy kliknąć w ikonę z plusem na pasku narzędzi Keeeb (pasek wyświetla się po kliknięciu w ikonę rozszerzenia).
Wysunięte zostanie pole, w którym możemy nadać nazwę dla naszej strony / kategorii. Możemy w ten sposób utworzyć dowolną ilość stron, z których każda będzie agregatorem innego rodzaju informacji (np. Wikipedia, Praca, Śmieszne, Filmy, Cytaty etc.). Wpisujemy nazwę, a następnie potwierdzamy utworzenie przyciskiem [Enter].
Teraz gdy ponownie wybierzemy fragment do zapisania, Keeeb wyświetli w menu kontekstowym listę naszych stron. Wystarczy wybrać ją z rozwijanego menu, po czym kliknąć w przycisk Save, aby przypiąć do niej wybrany element.
Aby przejść do swoich stron i przeglądać utworzone zapiski, należy z menu Keeeb wybrać pierwszą ikonę z domkiem. Rozszerzenie przeniesie nas do naszego konta, gdzie będziemy mogli przeglądać wpisy ze swoich stron. Przełączanie się między stronami jest bardzo proste - wystarczy kliknąć w odnośnik “My Pages” w górnej części strony, a Keeeb wysunie listę wszystkich utworzonych przez nas stron tematycznych.
Zapiski wyświetlają się w formie podłużnych kafelków. Przy każdym kafelku wyświetlane jest źródło, z którego pobraliśmy dany fragment. Aktywne zostają także linki zawarte w skopiowanej treści oraz tytuły stron. Przypięte informacje możemy dowolnie przesuwać za pomocą ikony koła zębatego, a także umieszczać komentarze do poszczególnych wpisów.
Keeeb jest świetnym serwisem, który błyskawicznie umożliwia zapisywanie i organizowanie wycinków ze stron. Osobiście posiadam dziesiątki plików tekstowych na dysku, gdyż wcześniej do zapisywania cytatów oraz ciekawych fragmentów używałem systemowego notatnika. Z pewnością Keeeb zagości u mnie na dłużej, a jeżeli wy również często zapisujecie informacje ze stron, to gorąco polecam zapoznać się z tym rewelacyjnym organizatorem.