Zastanawiasz się, czy warto wymienić router na lepszy? Masz stare karty sieciowe w komputerach i laptopach i boisz się, że nie będą działać z nowym routerem? Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy, dlaczego warto rozważyć zakup nowego routera.

Zakup nowego routera - dlaczego warto to zrobić?

Zazwyczaj, gdy kupujemy router, to robimy to w większości z tego powodu, aby łatwo rozdzielić Internet na kilka komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych w domu. Skupiamy się tylko na tym, aby „działał”, a reszta funkcji staje się mniej istotna. Dopóki nasz router działa nie zastanawiamy się, czy warto go wymienić, a każdy problem z Internetem zrzucamy na naszego dostawcę.

Niestety, często problemy powodowane są już przez przestarzały sprzęt, który nie obsługuje nowych standardów i jest po prostu niezbyt wydajny na dzisiejsze czasy. Do dziś wiele osób korzysta ze starego, kultowego routera Linksys WRT54GL, ale prawda jest taka, że mając tego typu router nie warto płacić za bardzo szybkie łącze typu 150Mbps, gdyż na takim routerze drogą bezprzewodową nie uzyskamy takich prędkości transferu. Warto rozważyć zakup nowszego routera, nawet jeśli mamy w domu starszy sprzęt i boimy się, że stare karty sieciowe nie będą kompatybilne z nowym routerem.

Kiedy warto wymienić router?

Nad zakupem nowego sprzętu sieciowego powinniśmy pomyśleć, gdy doświadczamy problemów z połączeniem z siecią bezprzewodową. Połączenie z siecią może być zrywane, co widzimy np. na pasku zadań Windowsa, gdy ikona Wi-Fi nagle zmienia stan na „niepołączony”, po czym za chwilę wszystko wraca do normy. Czasem przerwy w dostępie do sieci mogą być krótsze i niezauważalne – wykryjemy je np. podczas pobierania większych plików, gdy nagle dochodzi do zatrzymania ściągania lub całkowitego przerwania pobierania, a także w trakcie gier, gdy często jesteśmy rozłączani z serwerem.

Innym powodem może być wykupienie lepszej usługi dostępu do Internetu u naszego dostawcy. Często podczas przedłużania umowy z dostawcą oferowane są nam lepsze warunki, dzięki czemu dostajemy większą przepustowość łącza i „szybszy Internet”. Zdarza się jednak, że po przejściu na wyższy pakiet nie możemy odczuć żadnej różnicy w szybkości pobieraniu plików, a przetestowanie prędkości w serwisie typu SpeedTest.pl wskazuje niskie transfery. Jeśli wszystko jest dobrze skonfigurowane, a problem nadal występuje, to oznacza to, że sam router może być „wąskim gardłem”. W tym wypadku wymiana routera pomoże nam w wyciągnięciu pełnego potencjału z naszego łącza internetowego.

SpeedTest - niskie transfery na routerze Wi-Fi

Oprócz tego nowy router ma znacznie przyjaźniejszy interfejs panelu administratora, posiada lepsze oprogramowanie, oferujące znacznie szerszy asortyment funkcji, a także wyposażony jest w lepsze funkcje zabezpieczające. Oferowane są także routery z wieloma antenami, co zwiększa zasięg i stabilność połączenia z siecią Wi-Fi.

Nawet jeśli zdamy sobie sprawę, że przyszedł czas na zakup lepszego sprzętu sieciowego, to powstaje kolejne pytanie – czy nowy router będzie kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami w domu? Czy nie będę mieć problemów z połączeniem? Przecież nowe routery działają na standardzie 802.11ac lub 802.11n, a my możemy mieć stare karty sieciowe w komputerach i laptopach, kompatybilne tylko ze standardem 802.11g. Nie jest jednak tak źle – nawet jeśli mamy stary sprzęt w domu, to i tak warto kupić nowy router. Nowe routery stworzone są w taki sposób, aby mogły się łączyć z nimi zarówno nowe urządzenia, wyposażone w nowoczesne karty sieciowe, jak również i starsze urządzenia z kartami typu 802.11g.

Zalety nowego routera

Jedną z zalet jest obsługa dwóch pasm – 2.4GHz oraz 5GHz. Starsze standardy sieciowe, takie jak 802.11b lub 802.11g wykorzystują pasmo 2.4GHz. Nowsze i znacznie szybsze standardy typu 802.11ac działają jednak na osobnym paśmie 5GHz. Teoretycznie wydawałoby się, że zakup routera na paśmie 5GHz będzie wiązał się z wymianą wszystkich kart sieciowych na kompatybilne ze standardem 802.11ac, ale wcale tak nie jest.

Starszy sprzęt również będzie mógł się połączyć z routerem, gdyż dzięki podwójnemu pasmu router nadaje jednocześnie drugą sieć Wi-Fi na starszym standardzie 802.11b/g/n na paśmie 2.4GHz. Dzięki temu możemy umocnić połączenie na jednym lub kilku wybranych komputerach za sprawą standardu 802.11ac, a jednocześnie nie sprawimy, że nagle cały starszy sprzęt w domu czy biurze nie będzie mógł się podłączyć do Internetu – korzystając z drugiego, niezależnego pasma na standardzie 802.11g lub 802.11n starszy sprzęt bez problemu podłączymy do nowego routera. Zakup takiego routera jest też bardzo przyszłościowy, gdyż coraz więcej sprzętu komputerowego i mobilnego będzie domyślnie wspierało szybsze standardy.

Router działający na obu pasmach 2.4GHz i 5GHz

Kolejną zaletą jest obsługa wielu anten. Oprócz tego, że sieci mogą nadawać na różnych pasmach, istnieją też routery z wieloma antenami, odosobnionymi dla każdego obsługiwanego pasma (np. router Google OnHub, który posiada aż 13 anten, z czego jedna część jest przeznaczona dla pasma 2.4GHz, a druga dla pasma 5GHz). Anteny odpowiadają za przesyłanie i odbieranie danych między routerem i komputerami. W połączeniu z podwójnym pasmem stanowi to świetne wzmocnienie sygnału i sprawia, że użytkownicy sieci w mniejszym stopniu wzajemnie w siebie ingerują. Jeśli mamy w domu dużo komputerów i często zdarza się tak, że wiele osób jednocześnie gra w gry online, słucha muzyki na Spotify, ogląda filmy na YouTube i ściąga pliki, to taki router sprawi, że nikt z domowników nie będzie sobie nawzajem powodował „lagów” i spowolnień.

Router z wieloma antenami

Oba powyższe elementy nie tylko przyspieszą połączenie z Internetem, umożliwiając wykorzystanie całego potencjału oferowanego przez dostawcę, ale także zwiększą zasięg naszej sieci Wi-Fi w domu. Dzięki temu, że nowe routery są lepiej wykonane oraz posiadają wsparcie dla wielu anten i wielu pasm, zwiększa się również zasięg, jaki mogą pokryć naszą siecią Wi-Fi.

Warto także wspomnieć o lepszym oprogramowaniu. Niektóre modele posiadają nawet swoje aplikacje mobilne, dzięki czemu możemy zarządzać routerem z poziomu smartfona lub tabletu. Nowsze oprogramowanie w routerach nie tylko jest lepiej zabezpieczone, ale znacznie przyjemniejsze w korzystaniu i łatwiejsze dla użytkownika. Pozwala to prościej np. odblokować porty, ograniczyć dostęp czy skonfigurować sieć. Możemy też o wiele łatwiej dostosować takie funkcje, jak QoS (Quality of Service – wybranie programów które mają mieć większy przydział transferu i wyższy priorytet, aby zawsze w pełni wykorzystywały transfer danych). Oprócz tego nowe routery pozwalają np. na podłączanie pendrive'ów lub dysków USB, dzięki czemu możemy stworzyć własną, domową chmurę lub współdzielić pliki z innymi użytkownikami sieci na jednym, niezależnym od konkretnego komputera dysku.

Podsumowanie

Zmiana routera wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, związanymi np. z wymianą wszystkich kart sieciowych w domu. Nawet jeśli kupimy router działający na paśmie 5GHz, a w domu będziemy mieć tylko jeden komputer z kartą sieciową 802.11ac, to nic nie szkodzi – wciąż będziemy mogli połączyć się do routera na naszym starszym sprzęcie, zakładając, że router posiada obsługę dual-band, czyli dwóch pasm. Starsze pasmo może być ustawione na starszym standardzie 802.11g, aby zapewnić kompatybilność z innymi urządzeniami, natomiast drugie pasmo możemy ustawić na najlepszych możliwych ustawieniach, aby było kompatybilne z najnowszym sprzętem sieciowym i bardzo wydajne. Natomiast dzięki wielu antenom zmniejszymy zakłócenia między urządzeniami i wzmocnimy zasięg sieci, co z kolei sprawi, że Internet będzie chodził szybciej.