Dziś popularne odtwarzacze zatraciły swoją lekkość i minimalizm. Jesteśmy zasypywani coraz cięższymi programami o coraz bardziej rozbudowanym interfejsie. iTunes czy Spotify to w zasadzie kombajny multimedialne o szerokim zastosowaniu. A co, jeśli komuś tęskno za klasycznym playerem typu Winamp?

Winamp - alternatywy

Dziś popularną alternatywą dla Winampa jest foobar2000. Ma on jednak skrajnie minimalistyczny interfejs i wymaga nieco czasu, aby przystosować go do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę na poniższe propozycje, które charakteryzują się lekkim, tradycyjnym interfejsem złożonym z poziomych bloczków.

1. Xion Audio Player

Bardzo lekki i niewielki odtwarzacz, który łudząco przypomina Winampa. Do dyspozycji oddano nam klasyczny nawigator, okienko z playlistami (również z niewielką wyszukiwarką i możliwością tworzenia wielu playlist), a także equalizer z możliwością zmiany tonu czy też funkcją compressor. Jakość dźwięku stoi na wysokim poziomie, program umożliwia odtwarzanie wszystkich popularnych formatów, włącznie z MP3, WAV czy FLAC przy próbkowaniu 32 bit.

Xion Audio Player

Pomimo klasycznego interfejsu, Xion Audio Player nie ucieka od przyjemnej dla oka estetyki. Wysuwając niewielki panel z prawej strony możemy w każdej chwili zmienić kolor podświetlania okienek, a także wyświetlić okładki dla albumów. Co więcej, twórcy postanowili przystosować aplikację w taki sposób, aby tworzenie skórek było jak najłatwiejsze i nie wymagało napisania nawet jednej linijki kodu. Osoby korzystające z Photoshopa mogą tworzyć własne skórki i wczytywać je do programu bezpośrednio z pliku PSD.

2. AIMP

To również godny następca Winampa. Interfejs aplikacji i układ poszczególnych elementów możemy dostosować do własnych potrzeb. W programie znajdziemy kilka gotowych układów, które pozwalają połączyć poszczególne części, takie jak playlisty czy korektor dźwięku w jedno spójne okno lub wyświetlać je oddzielnie.

AIMP3

W AIMP nie zabraknie funkcji, które znamy z Winampa, czyli equalizera, playlisty czy też obsługi internetowych stacji radiowych. AIMP pozwala także na konwertowanie plików do innych formatów muzycznych oraz umożliwia zgrywanie płyt Audio do formatu MP3. Na uwagę zasługuje obecność biblioteki muzycznej, czego niestety zabrakło w wyżej opisywanym Xion Audio Player. Do biblioteki możemy dodać całą naszą kolekcję piosenek, a następnie przeszukiwać jej zawartość i katalogować wedle uznania.

Przy wielu dodatkowych opcjach, takich jak zgrywanie i konwertowanie piosenek czy biblioteka muzyczna, AIMP wciąż jest kompaktowym odtwarzaczem, który w klasyczny sposób pozwala cieszyć się słuchaniem ulubionych piosenek.

3. Spider Player

Nie aż tak popularny jak AIMP czy Winamp, ale warty uwagi odtwarzacz o dużej lekkości i sporej ilości funkcji. Spider Player posiada prosty i czytelny wygląd z wszystkimi potrzebnymi opcjami pod ręką. Znajdziemy tu wszystkie podstawowe funkcje, takie jak graficzny equalizer z gotowymi presetami, wsparcie dla lokalnych oraz globalnych skrótów klawiszowych oraz playlisty.

Spider Player

Program wspiera niemal 30 formatów audio (m.in. MP3, M4A, AAC+, FLAC, WMA, WAV, OGG Vorbis), co sprawia, że ciężko będzie znaleźć piosenki, z którymi sobie nie poradzi. Możemy także odtwarzać strumienie z Internetu czy też słuchać internetowych stacji radiowych. Aplikacja umożliwia edytowanie tagów piosenek, rippowanie płyt CD, konwertowanie piosenek między różnymi formatami oraz nagrywanie stacji radiowych bez utraty jakości.

Fani dodatków ucieszą się z możliwości ulepszania jakości dźwięku poprzez wtyczki DSP, również przez te, które zostały stworzone z myślą o Winampie (program jest z nimi kompatybilny). Jak na odtwarzacz z klasycznym interfejsem przystało, Spider Player umożliwia upiększanie wyglądu za pomocą prostych skórek.