KODI – jak zmienić język na polski lub doinstalować go, gdy się nie wyświetla
Ustawienie polskiego języka interfejsu i klawiatury w KODI jest możliwe za pomocą ustawień. Pokazujemy, jak to zrobić, a także jak doinstalować język polski, gdy nie wyświetla się on na liście dostępnych wersji językowych.
Jeśli KODI w twoim urządzeniu jest w języku angielskim, to nic nie szkodzi – za pomocą ustawień programu możesz w bardzo prosty sposób przełączyć interfejs i układ klawiatury na polski język. Dzięki temu program w całości będzie po polsku, a na klawiaturze możliwe będzie wprowadzanie polskich znaków.
Zdarza się jednak, że czasem języka polskiego brakuje na liście. Na taką okazję również przygotowaliśmy drugą część poradnika, w której pokażemy, jak doinstalować polski język do KODI, gdy nie wyświetla się na liście dostępnych tłumaczeń..
1. Jak zmienić język w KODI na polski
W większości przypadków język polski jest wbudowany w KODI i wystarczy go ustawić jako domyślny język interfejsu oraz klawiatury. Jak to zrobić? To proste.
Uruchom KODI, a następnie w górnym lewym rogu kliknij w ikonę koła zębatego, aby przejść do ustawień programu. W ustawieniach wybierz zakładkę „Interface settings” z listy dostępnych kafelków.
Po przejściu do ustawień interfejsu wyświetl się nowy ekran. Z menu bocznego po lewej stronie wybierz zakładkę „Regional”. W tym miejscu możesz dostosować zarówno język interfejsu jak i układ oraz język klawiatury.
Interesują nas w tym miejscu dwie opcje – Language oraz Keyboard Layouts. Najpierw wybierz zakładkę „Language” i z listy dostępnych języków wybierz „Polish”. Język interfejsu KODI zostanie od razu zmieniony na polski.
Po zmianie języka ponownie wejdź do zakładki Regionalne i tym razem skorzystaj z opcji Układ klawiatury. W nowym okienku odznacz pole English QWERTY, a następnie znajdź i zaznacz na liście Polish QWERTY.
I to wszystko. Teraz KODI jest po polsku i możesz również wpisywać polskie znaki na klawiaturze ekranowej. Zmiany są widoczne od razu i nie ma konieczności ponownego uruchamiania KODI lub całego urządzenia.
2. Jak doinstalować język polski do KODI, gdy nie ma go na liście
Może się zdarzyć, że po wejściu do ustawień nie wyświetli się język polski na liście dostępnych języków. Co wtedy zrobić? W takiej sytuacji trzeba go doinstalować. Oto, jak to zrobić.
Przede wszystkim należy pobrać paczkę językową z polskim językiem w formacie archiwa ZIP. Można to zrobić za pomocą poniższego linku:
Pobierz polską paczkę językową dla KODI
Jeżeli korzystasz z KODI na dedykowanym urządzeniu (np. TVBox) to musisz przenieść pobrane archiwum do urządzenia. Możesz to zrobić np. za pomocą pendrive’a – wgraj spolszczenie w formacie ZIP na pendrive’a, a następnie podłącz pamięć przenośną do TVBox z KODI.
Uruchom KODI, a następnie przejdź do zakładki Add-ons na głównym ekranie. Następnie kliknij w ikonę dodatków w górnym lewym rogu (jak na zrzucie poniżej).
Z listy dostępnych opcji wybierz „Install from ZIP file”, aby przejść do ekranu instalowania pliku z archiwum ZIP.
Pojawi się nowe okienko, w którym musisz wybrać plik do instalacji. Przejdź teraz do folderu, w którym zapisany został plik ZIP ze spolszczeniem (lub wybierz podłączonego pendrive’a z listy dostępnych źródeł) i wskaż plik z polskim językiem.
Po zainstalowaniu tego dodatku język polski zostanie dodany do listy obsługiwanych języków i układów klawiatury. Teraz możesz skorzystać z instrukcji w pierwszym kroku, aby wejść do ustawień regionalnych i wskazać język polski jako domyślny język interfejsu, a także ustawić polski układ klawiatury.