Komputerowa kontrola rodzicielska – o czym pamiętać?
Internet jest pełen niebezpieczeństw i nieodpowiednich dla młodych internautów treści – dostęp do nich jest niestety bardzo prosty i nawet małe dziecko prędzej czy później trafi na strony z treściami dla dorosłych. Rodzice zazwyczaj mają spory problem z pilnowaniem swych pociech – nie są w stanie sprawdzać na bieżąco, jakie strony są otwierane i które należy blokować. Na szczęście są pewne narzędzia, która pomogą zatroskanym rodzicom kontrolować dostęp do nieodpowiednich treści w sieci.
Filtrowanie treści z poziomu routera
Jednym z najłatwiejszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów ustawiania kontroli rodzicielskiej jest konfiguracja odpowiednich opcji bezpośrednio z poziomu routera. Urządzenie to jest swoistym wąskim gardłem, przez które przeciska się cały ruch internetowy kierowany z i do komputera. Ustawienie odpowiednich opcji kontroli rodzicielskiej w routerze sprawi, że każde urządzenie podłączone do sieci (netbook, tablet, telefon, komputer stacjonarny etc.) będzie nią objęte. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić ograniczenia dla wszystkich urządzeń, z których korzystają młodzi domownicy.
Większość obecnie oferowanych na rynku routerów posiada wbudowane opcje dotyczące kontroli rodzicielskiej – konfiguracja odbywa się zazwyczaj z poziomu specjalnej strony internetowej przeznaczonej do konfiguracji routera. Jeśli jednak nasz router nie posiada takiej funkcji, możemy skorzystać z OpenDNS do ustawiania kontroli na każdym typie routera. Aby tego dokonać, musimy zmienić ustawienia DNS routera tak, aby korzystał z OpenDNS. Za jego pomocą możemy między innymi ustawić, które strony będą blokowane – po próbie wejścia na taką stronę, użytkownik zostanie przekierowany, a w oknie przeglądarki pojawi się stosowny komunikat.
Każdy router ma inną drogę ustawień i rodzaj konfiguracji, więc aby skutecznie ustawić kontrolę rodzicielską najlepiej skorzystać z instrukcji obsługi dołączonej do sprzętu lub pliku Manual udostępnianego przez producenta w na stronie internetowej. Pamiętajmy jednak, że każda osoba, która zna hasło dostępu do konfiguracji routera może zmienić ustawienia kontroli rodzicielskiej lub całkowicie ją wyłączyć – to dobry sposób na kontrolę dostępu do sieci, jeśli z komputera korzystają małe dzieci, które nie mają dostatecznej wiedzy informatycznej.
Kontrola rodzicielska na Windows 7…
W systemie operacyjnym Windows 7 możemy skorzystać z wbudowanych narzędzi kontroli rodzicielskiej. Aby dostać się do tych ustawień, kierujemy się kolejno do „Panelu sterowania”, a następnie klikamy na opcję „Kontrola rodzicielska”. Z poziomu tego apletu możemy między innymi kontrolować czas, jaki spędza przy komputerze konkretne dziecko – to idealna opcja, jeśli w komputerze każdy użytkownik ma swoje osobiste konto użytkownika.
Niestety wbudowane narzędzie nie posiada opcji filtrowania treści internetowych – możemy kontrolować, które programy będą dozwolone, możemy ustawić kontrolę gier (według dozwolonego wieku etc.) oraz czas, po jakim użytkownik zostanie wylogowany. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad tym, jak z komputera korzystają nasze pociechy, możemy ściągnąć i zainstalować bezpłatny dodatek do systemu o nazwie Bezpieczeństwo rodziny – wystarczy zalogować się do swojego konta Microsoft, a następnie pobrać dodatek na dysk komputera. Program jest również składnikiem pakietu Windows Essentials.
… oraz Windows 8
Jeśli posiadamy nowy komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 8, mamy dostęp do tych samych opcji kontroli rodzicielskiej, jak w systemie Windows 7. Co ciekawe, Microsoft wprowadził wiele usprawnień i dodatkowych opcji w tym temacie. Wszystkie ustawienia i raporty możemy kontrolować z poziomu dedykowanej strony internetowej Bezpieczeństwo rodziny po zalogowaniu się na swoje konto. W tym przypadku jednak, przy tworzeniu nowego konta użytkownika możemy zaznaczyć odpowiednią opcję, która definiuje ustawienia odpowiedzialne za kontrolę rodzicielską – opcja ta opisana jest pytaniem: „Czy to konto należy do dziecka?” Po uruchomieniu tej opcji, konto administratora (rodzica) będzie w stanie przydzielać limity dotyczące czasu zalogowania, dostępu do programów etc.
Dedykowane programy do kontroli rodzicielskiej
Kolejnym sposobem na kontrolowanie dostępu do Internetu jest korzystanie z dodatkowego oprogramowania. Zanim jednak zainstalujemy dodatkowe programy sprawdźmy, czy pakiet zabezpieczający zainstalowany w systemie nie posiada opcji kontroli rodzicielskiej – wiele antywirusów jest wyposażonych w tego typu narzędzia, które pozwalają prosto i skutecznie kontrolować treści, które są przeglądane przez nasze pociechy.
W sieci możemy również znaleźć liczne dedykowane programy, choć w większości są to płatne rozwiązania. Na szczęście możemy natrafić na całkowicie bezpłatne i równie ciekawe rozwiązania. Na uwagę zasługuje przede wszystkim program Norton Family, który zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed różnymi zagrożeniami z sieci, choć w naszym przypadku najważniejszą jest opcja kontroli rodzicielskiej. Co ciekawe, program może również kontrolować urządzenia z systemem Android, monitorować i blokować złośliwe strony oraz kontrolować dostęp do portali społecznościowych.
Korzystając z programu Norton Family możemy z łatwością sprawdzić, jakie strony odwiedzają nasze pociechy, jakich informacji wyszukują, z kim korespondują etc. Oczywiście najważniejszą zaletą programu jest możliwość ochrony dzieci nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem – narzędzie jest w stanie automatycznie wysyłać powiadomienia pocztą elektroniczną o próbach wykonania określonych operacji w sieci, na przykład w momencie, gdy dziecko chce odwiedzić niedozwoloną witrynę w Internecie. Po instalacji program jest niewidoczny, a wszelkie ustawienia dokonywane są z poziomu przeglądarki internetowej.
Kolejnym godnym uwagi programem jest DNS Angel. To niewielki, choć bardzo skuteczny program, za pomocą którego możemy kontrolować dostęp do Internetu naszych pociech. Do najważniejszych zalet programu należy zastosowanie bardzo skutecznych filtrów, które uniemożliwiają otwieranie stron internetowych z treściami pornograficznymi. Oprócz tego za pomocą programu DNS Angel uchronimy nasze dzieci przed stronami internetowymi wyłudzającymi dane lub zawierającymi inne szkodliwe komponenty.
Konfiguracja programu jest bardzo prosta i nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie ze wszystkimi opcjami. Zasada działania programu jest również prosta i ogranicza się do zamiany adresów DNS na takie, które uniemożliwiają lub utrudniają dostęp do stron z zakazanymi treściami. Co ciekawe, program DNS Angel nie wymaga instalacji i jest aktywny już po uruchomieniu np. na przenośnym dysku USB lub pamięci flash.