Kontrola rodzicielska w Androidzie - jak zabezpieczyć telefon dla dziecka?
Smartfony i tablety dotykowe są niesamowicie atrakcyjnym urządzeniem dla najmłodszych. Niestety, na smartfonach możemy przeglądać Internet, a nie zawsze dobrym pomysłem jest dać dziecku nieograniczony dostęp do sieci oraz do instalowania nieznanych aplikacji. Przyjrzyjmy się, jak ustawić odpowiednie blokady niepożądanych treści i włączyć kontrolę rodzicielską na Androidzie.
Android niestety nie posiada domyślnie zbyt wielu wbudowanych funkcji, które przydałyby się przy konfiguracji kontroli rodzicielskiej. W konkurencyjnych systemach znajdziemy takie aplikacje, jak kącik dla dziecka (umożliwia nadanie dostępu tylko do wybranych przez rodzica aplikacji) czy nadzór kontrolowany. Na Androidzie tego nie ma, co nie znaczy, że nie możemy dodać takich funkcji za pomocą odpowiednich aplikacji.
1. Norton Family - kontrola całego smartfona naszego dziecka
Jedną z lepszych aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest darmowy pakiet Norton Family. Pozwala kontrolować i blokować strony otwierane w jakiejkolwiek przeglądarce na Androidzie, jak również monitorować instalowania aplikacji. Nie tylko możemy zablokować dostęp do poszczególnych grup stron (np. do pornografii), ale także śledzić przez Internet historię stron odwiedzonych przez naszą pociechę. Rodzic może w każdej chwili zalogować się na konto z dowolnego miejsca i sprawdzić, najakie strony dziecko wchodziło oraz jakich fraz wyszukiwało w Google.
Po ściągnięciu aplikacji należy utworzyć darmowe konto, które posłuży do konfiguracji i późniejszego monitoringu. Można to zrobić na dwa sposoby - z poziomu samej aplikacji lub na komputerze, na stronie Norton Online Family. Gdy już mamy konto, to możemy skonfigurować kontrolę rodzicielską, wybierając, kto korzysta z telefonu, a także jakie elementy mają być zablokowane.
W ustawieniach blokowanych witryn możemy wybrać kategorie stron, które mają być niedostępne. Jeśli w wyniku pomyłki zostaną przypadkowo zablokowane normalne strony, to zawsze możemy dopisać ich adresy do sekcji "Dozwolone witryny" - wtedy filtr je przepuści, a resztę nadal będzie blokować.
Logując się na stronie Norton Family na nasze konto będziemy mogli sprawdzić, na jakie strony dziecko wchodziło z dokładną datą i czasem. Jeśli strona została zablokowana przez Nortona, to wyświetli się na liście na czerwono.
Podsumowując, Norton Family jest świetnym narzędziem w przypadku, gdy sprezentowaliśmy dziecku smartfona na stałe i chcemy mieć wgląd, jak nasza pociecha z niego korzysta, gdy nie patrzymy. Szeroki zakres funkcji blokowania sprawia, że możemy przejąć kontrolę i skutecznie monitorować urządzenie. Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia płatnego pakietu (ok. 150 zł rocznie), który wprowadza nowe funkcje, takie jak monitorowanie wiadomości SMS.
2. Kids Place, czyli coś dla osób, które dają dzieciom pobawić się swoim smartfonem
Kącik dla dziecka to funkcja, która pozwala uruchomić oddzielny interfejs wyświetlający tylko wybrane przez nas gry. Z kąciku nie da się wyjść bez podania hasła, a przycisk powrotu do ekranu głównego cofnie użytkownika tylko do listy udostępnionych gier. Mając taką funkcję w telefonie możemy ją uaktywnić wtedy, gdy nasze dziecko chce w coś pograć na naszym telefonie. Na Androidzie wystarczy zainstalować Kids Place.
Po uruchomieniu aplikacji należy skonfigurować 4-cyfrowy kod PIN, a także podać adres e-mail do jego odzyskania w przypadku zapomnienia. Następnie wyświetli się główny ekran Kids Place - pierwszym krokiem powinno być zablokowanie przycisku Home, tak, aby dziecko nie mogło wyjśc do głównego ekranu Androida.
Dotykamy opcji "Lock Home Button", a następnie w opcjach zaznaczamy jeszcze raz pozycję o tej samej nazwie. Wyświetli się nowy ekran, w którym musimy potwierdzić swój wybór przyciskiem "Lock", a następnie w okienku wyboru programu uruchamiającego zaznaczyć "Kids Place" i stuknąć w przycisk "Zawsze".
Gdy już mamy zablokowany przycisk powrotu do głównego Androida, to kolejnym krokiem jest wybór aplikacji dostępnych w Kids Place. Stukamy w przycisk "Select Apps for Kids Place" i zaznaczamy gry czy inne programy, które mają być dostępne dla dziecka. Potwierdzamy ustawienia przyciskiem Done.
Teraz wszystko jest skonfigurowane i działa. Gdy uruchomimy Kids Place z poziomu listy aplikacji, użytkownik zostanie przekierowany do tego ekranu, w którym wyświetla się tylko lista dozwolonych przez nas gier. Przyciśnięcie przycisku Home nic nie da - z Kids Place nie da się wyjść bez podania hasła. Możemy tylko uruchamiać zezwolone aplikacje i gry.
Gdy jako rodzic weźmiemy z powrotem telefon do ręki, wystarczy, że stukniemy w przycisk drzwi na górnym pasku narzędzi. Podajemy PIN i gotowe - znów mamy zwykłego Androida. Wszystkie ustawienia kącika dla dziecka zostały zachowane, więc aby udostępnić dziecku smartfona do gier wystarczy, że ponownie uruchomimy aplikację Kids Place.