Kopia bezpieczeństwa ważnych danych - jak ją zrobić?
Bardzo często na dyskach komputera przechowujemy ważne dla nas dane. Jak sprawić, aby były bezpieczne? Wystarczy regularnie tworzyć kopie zapasowe. Pokazujemy, jak w prosty sposób to zrobić.
Najprostszym sposobem na stworzenie kopii zapasowej ważnych danych lub całego systemu operacyjnego Windows, jest skorzystanie z systemowego narzędzia do tworzenia i przywracania kopii bezpieczeństwa. Sprawdźmy, jak to zrobić.
Kopia zapasowa w systemie Windows
Systemowe narzędzie do tworzenia i przywracania kopii zapasowej to idealne rozwiązanie dla osób początkujących, które nie chcę eksperymentować z dodatkowym oprogramowaniem. Cały proces działa sprawnie, stabilnie i bezproblemowo.
- Abu uruchomić narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, wchodzimy w Panel Sterowania, a następnie wybieramy opcję Kopia zapasowa/Przywracanie.
- Gdy pojawi się okno narzędzia, klikamy na Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej. Po chwili wyświetli się kolejne okno, w którym możemy wybrać dysk docelowy, na którym zapiszemy stworzoną kopię bezpieczeństwa. Zaleca się, aby był to dysk zewnętrzny, który nie będzie miał związku z dyskiem systemowym. W najgorszym przypadku wybieramy partycję bez systemu operacyjnego. Tworzenie kopii bezpieczeństwa na partycji systemowej mija się z celem.
- Po wybraniu dysku docelowego, klikamy na Dalej. W następnym oknie możemy wybrać składniki kopii zapasowej. Wybierając tryb automatyczny stworzymy kopię całego systemu i wszystkich plików zapisanych w bibliotekach, na pulpicie i w folderach domyślnych systemu Windows. Jeśli chcemy samodzielnie wybrać konkretne katalogi i foldery do zapisania, wybieramy drugi wariant – Pozwól mi wybrać.
- W następnym oknie możemy wybrać katalogi lub foldery, które chcemy dołączyć do kopii bezpieczeństwa. Możemy również dołączyć do niej obraz systemu dysków, który jest niezbędny do uruchomienia systemu Windows po awarii. Jeśli nie chcemy robić kopii bezpieczeństwa systemu, odznaczamy tą opcję, a następnie klikamy na Dalej.
- Gdy już wybraliśmy wszystkie dane, które chcemy zapisać, klikamy na Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Po chwili rozpocznie się proces tworzenia kopii bezpieczeństwa, który może potrwać – w zależności od ilości i wagi plików – od kilku do kilkudziesięciu minut.
- Po zapisaniu kopii zapasowe, pojawi się ona na wybranym wcześniej dysku.
Przywracanie kopii zapasowej w systemie Windows
Przywracanie stworzonej uprzednio kopii zapasowej jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Wystarczy otworzyć stworzoną wcześniej kopię bezpieczeństwa podwójnym kliknięciem myszy.
- Po otwarciu pliku z kopią zapasową pojawi się okno z trzema opcjami. Wybierając pierwszą opcję otworzymy okno, w którym możemy wybrać konkretne pliki, które chcemy przywrócić oraz lokalizację docelową.
- Druga opcja odpowiada za przywracanie kopii bezpieczeństwa wszystkich użytkowników danego komputera, trzecia zaś pozwala sprawdzić ile miejsca na dysku zajmuje stworzona kopia plików.
Rady i wskazówki
Tworząc kopię zapasową warto korzystać z zewnętrznego dysku twardego, który w każdej chwili możemy odłączyć od komputera i przywrócić zapisaną kopię na innym urządzeniu. Można co prawda stworzyć taką kopię na płycie DVD, ale należy pamiętać o wielu ograniczeniach i problemach. Po pierwsze, płyty DVD są nietrwałe i łatwo je uszkodzić. Poza tym kopie bezpieczeństwa zajmują zazwyczaj kilka lub kilkanaście GB, i nawet dwuwarstwowa płyta może ich nie pomieścić. W ostateczności możemy zapisać kopię bezpieczeństwa na partycji bez systemu operacyjnego.
Warto również pamiętać o harmonogramie kopii bezpieczeństwa – nie będziemy musieli pamiętać o ręcznej synchronizacji. Oprócz tego dobrym pomysłem jest stworzenie kopii plików systemowych – w przypadku nagłej awarii systemu, możemy w każdej chwili przywrócić poprzedni stan bez konieczności czasochłonnej reinstalacji, która niesie za sobą utratę większości zapisanych ustawień.