Logowanie do systemu przy pomocy pendrive'a to praktyczne rozwiązanie - nie musimy pamiętać o jakichkolwiek hasłach, wystarczy tylko wpiąć pamięć do portu USB. Jak wykonać taki klucz USB w Windows 7, bez dodatkowych narzędzi?
Niewiele osób wie, że system Windows posiada wbudowane narzędzie pozwalające tworzyć klucze uruchomienia na dyskietkach. Opcja ta jest powiązana z usługą Zabezpieczeń bazy danych kont systemu Windows. Ale kto w dzisiejszych czasach korzysta jeszcze z dyskietek? Narzędzie to da się jednak w sprytny sposób wykorzystać do utworzenia klucza uruchomienia także na pendrive'ach.
1. Zmiana litery pamięci przenośnej
Z racji tego, iż domyślnie opcja tworzenia klucza przeznaczona jest dla dyskietek, więc zmuszeni będziemy zmienić literę naszego pendrive'a na A:, czyli standardowo przypisywaną dyskom miękkim. Czynność tą możemy wykonać za pomocą systemowego Zarządzania dyskami. W tym celu należy przejść kolejno do:
Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem
W nowym oknie wybieramy zakładkę Zarządzanie dyskami, następnie z listy Wolumin wybieramy naszego pendrive'a, klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego otwieramy opcję Zmień literę dysku i ścieżki. Klikamy Zmień i w sekcji Przypisz następującą literę dysku: zaznaczmy A, na koniec potwierdzamy wszystko przyciskiem Ok.
2. Tworzenie klucza dostępu na pendrive
Teraz wystarczy otworzyć polecenie Uruchom, w oknie wprowadzić komendę syskey, dzięki której zyskamy dostęp do Zabezpieczeń bazy danych kont systemu Windows. Klikamy Aktualizuj, zaznaczamy pole wyboru „Przechowaj klucz uruchomienia na dyskietce” i zatwierdzamy OK.
Od tego momentu na naszym pendrive pojawi się plik syskey.key. Bardzo ważnym jest, aby nigdy nie usuwać tego pilku, gdyż wtedy stracimy dostęp do Windows 7 i zmuszeni będziemy sformatować system. Podczas włączania systemu wyświetli się komunikat „Komputer jest skonfigurowany do korzystania z dyskietki podczas uruchamiania. Włóż dysk i kliknij przycisk Ok”. Wtedy wkładamy pendrive i klikamy Ok Aby cofnąć tą czynność wystarczy przejść do kroku 2. i zaznaczyć pole wyboru „Przechowaj klucz uruchomienia lokalnie”.
Autorem tekstu jest Mateusz Pływaczyk