Firma Apple wydała dzisiaj aktualizację macOS Sierra w oficjalnej, stabilnej wersji. Uaktualnienie przeznaczone jest dla komputerów Mac, a więc MacBooków, iMaców i Maców mini. Z tego poradnika dowiesz się jak szybko i bezpiecznie zainstalować to uaktualnienie.

Aktualizacja macOS Sierra wprowadza całą listę nowości i zmian w komputerach firmy Apple. Wśród nich warto wymienić takie funkcje jak chociażby bardziej przemyślana integracja z systemem iOS 10, w tym łatwiejsze i bardziej wygodne przekazywanie wiadomości, przypomnień czy innych informacji, a także udostępnienie schowka i funkcji kopiuj-wklej między iOS a macOS. Dzięki temu np. skopiowany link w MacBooku możemy wkleić do przeglądarki w iPhonie czy iPadzie.

Inne funkcje to chociażby logowanie się do systemu za pomocą wciśnięcia Touch ID w telefonie. Lista wszystkich funkcji, nowości i zmian w macOS Sierra dostępna jest oczywiście w pakiecie instalacyjnym. My natomiast przejdziemy teraz do samego sposobu instalacji i przygotowania się do niej. Tak aby uaktualnienie zostało szybko i wygodnie zainstalowane w naszym komputerze. Na początek musimy jednak sprawdzić, czy nasz Mac jest jeszcze na liście urządzeń wspieranych przez firmę Apple.

macOS Sierra - lista kompatybilnych Mac'ów

W odróżnieniu od poprzednich wersji macOS, to uaktualnienie dostępne jest tylko dla nowszych wydań komputerów firmy z Cupertino. Oznacza to, że nie wszyscy użytkownicy komputerów Mac będą mogli zainstalować Sierra w swoim urządzeniu. Uaktualnienie dostępne jest dla następujących komputerów:

  • iMac (koniec 2009 lub nowszy)
  • MacBook Air (2010 lub nowszy)
  • MacBook (koniec 2009 lub nowszy)
  • Mac mini (2010 lub nowszy)
  • MacBook Pro (2010 lub nowszy)
  • Mac Pro (2010 lub nowszy)

W starszych wydaniach MacBooków i Mac'ów instalacja macOS Sierra nie jest możliwa. Przynajmniej, oficjalnie, bo zapewne niebawem pojawią się nieoficjalne sposoby na instalację tej wersji systemu macOS. Oczywiście, kiedy tylko pojaw się taki sposób, omówimy go na łamach serwisu download.net.pl.

Jak przygotować się do instalacji macOS Sierra

Przed przystąpieniem do aktualizacji komputera należy wykonać kilka prostych czynności. Omówimy je tutaj pokrótce. Przede wszystkim musimy mieć dostęp do internetu, najlepiej szybkiego łącza - aktualizacja zajmuje trochę miejsca. Poza tym trochę czasu, bowiem zainstalowanie macOS Sierra może zająć nawet godzinę czasu.

Na sam koniec należy upewnić się, że mamy minimum 5 GB wolnej przestrzeni dyskowej. Oczywiście to jest minimum na samo pobranie systemu, który w zależności od wersji komputera ma około 5 GB wielkości. Trzeba jeszcze przewidzieć miejsce na samą instalację aktualizacji. 15 - 20 GB wydaje się w takim przypadku niezbędnym minimum.

Jeżeli nie macie takiego miejsca w komputerze, warto oczyścić system ze zbędnych plików, nagrać niepotrzebne materiały na dysk zewnętrzny lub przenieść je do chmury. Niekoniecznie iCloud - są też przecież alternatywne rozwiązania. Przy okazji warto zrobić kopię zapasową najważniejszych dla nas dokumentów - tak na wszelki wypadek.

Jak zainstalować macOS Sierra

Jeżeli spełniliśmy wszystkie omawiane powyżej warunki, możemy przejść do samego procesu instalacji uaktualnienia w naszym komputerze Mac. Dobrym pomysłem jest pobranie aktualizacji w nocy i instalacja rano - zanim będziemy będziemy potrzebowali komputera do pracy.

Sam proces instalacji uaktualnienia macOS Sierra jest banalnie prosty. Wykonamy go z poziomu aplikacji Mac App Store dostępnej w naszym komputerze. Po jej otwarciu odszukujemy wśród banerów na górze sklepu odnośnik do aktualizacji macOS Sierra i otwieramy go. Alternatywnie, możemy wpisać nazwę uaktualnienia w pasku wyszukiwania Mac App Store.

Potem, tzn. po otwarciu karty z właściwościami uaktualnienia, klikamy przycisk Instaluj w lewym górnym rogu aplikacji. Następnie podajemy hasło do naszego konta Apple ID. Jeżeli jeszcze nie korzystałeś ze sklepu Mac App Store, można zalogować się za pomocą konta Apple ID używanego w iPhonie czy iPadzie. Albo stworzyć nowe.

To wszystko, teraz nastąpi pobieranie aktualizacji na nasz komputer. Następnie zaś pojawi się przycisk z zapytaniem, czy chcemy zainstalować macOS Sierra w komputerze. Po wybraniu twierdzącej odpowiedzi, nastąpi instalacja. Wcześniej jeszcze należy potwierdzić chęć instalacji, a także zgodzić się na warunki umowy i warunki licencyjne z firmą Apple. Na koniec przywita nas nowa wersja systemu w naszym komputerze.

Gdybyście jednak mieli jakiekolwiek problemy z instalacją aktualizacji macOS Sierra w swoich komputera lub też, jeżeli proces aktualizowania komputera pójdzie niepomyślnie, prosimy o komentarze pod tym poradnikiem. Postaramy się pomóc wszystkim osobom, które dokładnie opiszą swoje problemy.

W przypadku pozostawienia komputera na noc w celu pobrania uaktualnienia warto zadbać, aby nie przeszedł on automatycznie w tryb uśpienia. W tym celu warto skorzystać z aplikacji takich jak np. Caffeine for Mac. To prosta aplikacja działająca w pasku menu, która blokuje możliwość usypiania komputera. Znacznie usprawni to pobieranie samej aktualizacji na naszego Mac'a.