Coraz bardziej popularną platformą blogową połączoną z medium społecznościowym staje się serwis Medium.com. To świetne miejsce do rozpoczęcia przygody z blogowaniem czy pisaniem tekstów dziennikarskich. W końcu jednak przychodzi pora na własną witrynę. Oto, jak przenieść naszą stronę z Medium na Wordpress - prosty poradnik.

Czym jest Medium.com? Jeżeli weszliście na ten poradnik, z pewnością wiecie już, jak działa ta platforma blogowa. To - w dużym skrócie - Facebook dla blogerów. Pozwala na szybkie publikowanie i rozsyłanie innym internautom materiałów. Świetnie sprawdza się w celach promocyjnych, ale też jeżeli zależy nam na łatwym publikowaniu naszych przemyśleń czy wpisów. Dlatego też Medium zdobywa coraz większą popularność wśród internautów.

Niebagatelną rolę odgrywa też integracja z serwisami społecznościowymi, dzięki czemu Medium jest banalnie proste i wygodne w promowaniu tekstów. W którymś jednak momencie chcemy przejść na własną stronę i publikować teksty pod własnym szyldem. Nie warto jednak tracić materiałów - lepiej zintegrować swoje konto na Meidum.com ze stroną na Wordpressie.

Nasz poradnik przyda się też osobom, które posiadają już stronę na Wordpressie i myślą o łatwym sposobie na połączeniu jej z Medium.com. W ten sposób nasze teksty, które publikujemy na swojej stronie, staną się jeszcze bardziej popularne i łatwiej dotrą do innych użytkowników. Przejdźmy jednak do samego poradnika.

1. Eksport wpisów z Medium.com

Jeżeli posiadamy już własną stronę na platformie Wordpress - tzn. na własnym hostingu i z własnym adresem, ale na platformie blogowej Wordpress - warto zająć się migracją tekstów z Medium.com. Trzeba tutaj zaznaczyć, że tekstów nie przenosimy, ale de facto kopiujemy, pozostawiając oryginały na Medium. Dzięki temu nie stracimy użytkowników i pozycjonowania, które zdobyliśmy na Medium.

Na początek przenosimy się na nasze konto Medium, logujemy, a następnie w prawym górnym rogu ekranu klikamy ikonę naszego awataru i z rozwijanego menu kontekstowego wybieramy polecenie o nazwie "Settings".

Po przejściu do strony z ustawieniami naszego konta Medium.com, odszukujemy pozycję, która nazywa się "Export content". Tutaj wystarczy już tylko kliknąć przycisk "Download". Pozwoli on nam na pobranie wszystkich tekstów, które napisaliśmy na tej platformie. Pliki zostaną zapisane na naszym komputerze w spakowanym pliku, który po rozpakowaniu ukaże zestaw dokumentów HTML. Każdy z nich to osobny wpis, jaki dodaliśmy do Medium. W spakowanym pliku znajdą się też pliki XML z zapisanym stanem naszego kanału RSS. On również został przez nas wyeksportowany.

2. Import wpisów z Medium do Wordpressa

Kiedy już zapisaliśmy wszystkie pliki z naszego konta Medium w komputerze, teraz pora na zaimportowanie danych na naszej stronie Wordpress. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Co jeszcze lepsze, nie musimy korzystać ze specjalnych rozwiązań - sposób dostępny jest bezpośrednio z panelu zarządzania naszą stroną na Wordpressie.

A zatem, logujemy się do Kokpitu Wordpress na naszej stronie i w lewym pasku menu wybieramy zakładkę Narzędzia, a następnie - Import. Znajdziemy tutaj całą listę narzędzi przydatnych do importowania materiałów na naszą stronę.

Na pozycji odnajdujemy pozycję, która nazywa się "RSS" i klikamy ją. Zostaniemy teraz przeniesieni do pozycji "RSS Importer". Instalujemy ją, a następnie aktywujemy na naszej stronie. Po aktywacji wtyczki przeznaczonej do importowania danych, klikamy niebieski przycisk "Upload file and import". Przesyłamy następnie wszystkie pliki XML oraz HTML na naszą stronę.

3. Jak zaimportować zdjęcia i obrazki z Medium

Możemy też w łatwy sposób zaimportować na naszą stronę zdjęcia i grafiki, które umieszczaliśmy na naszym koncie Medium.com. Wystarczy w tym celu skorzystać z darmowej wtyczki, która nosi nazwę Import External Images.

Po jej zainstalowaniu po prostu wybieramy przycisk "Import Images Now". Następnie dodajemy pliki zdjęciowe czy grafiki z komputera, które wcześniej pobraliśmy z Medium. Przesyłanie pliku zajmie trochę czasu, ale po zakończeniu wszystkie zdjęcia i grafiki znajdą się na naszej stronie.

Teraz trzeba już tylko dodać grafiki do zaimportowanych przez nas wpisów. Niestety, musimy to zrobić samodzielnie. Jak na razie nie ma prostej metody, która pozwalałaby na łatwe i automatyczne dołączanie grafik do tekstów z Medium.com.

Na zakończenie tego poradnika zachęcamy do wpisywania komentarzy, zwłaszcza jeżeli szerzej interesuje Was tematyka Meidum.com i Wordpressa. Dajcie znać, postaramy się zamieścić przydatne odpowiedzi.