Jak naprawić błąd uruchamiania w Microsoft Edge
Masz problemy z uruchomieniem przeglądarki internetowej Microsoft Edge? Program zawiesza się przy starcie i nie można go w ogóle otworzyć? W tym poradniku znajdziesz rozwiązanie na tę bolączkę. Rozwiązanie dotyczy systemu Windows 10 w wersji build 14942.
Przeglądarka Microsoft Edge nie wyrosła jeszcze z wieku dziecięcego i nadal ma wiele irytujących błędów. Nie mówiąc już o braku podstawowych funkcji czy problemach z dodatkami. Jednym z ostatnich błędów, jakie pojawiają się w tym programie jest problem z uruchamianiem Edge. Problem ten dotyczy systemu Windows 10 w wersji 14942 lub nowszych. Jeżeli nie możesz ostatnimi czasy uruchomić Edge w swoim komputerze, być może właśnie borykasz się z wzmiankowanym problemem. Przejdźmy jednak do samego poradnika.
Jak naprawić błąd z uruchamianiem Microsoft Edge
Jak już wspomnieliśmy, wzmiankowany błąd pojawia się od aktualizacji 14942 i nowszych. Dotyczy on przede wszystkim użytkowników Windows 10 w ramach programu Microsoft Insider, jednak nie tylko.
W celu usunięcia problemu z przeglądarką Microsoft Edte skorzystamy z programu Edytor rejestru. Możemy go uruchomić, wpisując w wyszukiwarce Windows 10 hasło "regedit", a nastepnie uruchamiając program jako administrator. Powinno to zająć ledwie chwilę.
Kiedy już otworzymy Edytora rejestru w trybie administracyjnym, należy już tylko w głównej części drzewka folderów odnaleźć następującą lokalizację:
Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\Children
Następnie, po przejściu do omawianego folderu, klikamy podfolder prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję usuwania z menu kontekstowego. Wzmiankowany podfolder powinien nazywać się "001" lub podobnie. W folderze "Children" mogą być też inne podfoldery (np. "002", "003", "004" itp.), które również należy usunąć w omawiany sposób.
Przy wykonywaniu tej czynności należy koniecznie pamiętać, aby nie skasować przypadkiem samego folderu "Children". W ten sposób moglibyśmy wprowadzić poważniejsze problemy do przeglądarki Microsoft Edge, niż tylko błędy przy jej uruchamianiu. Kasujemy jedynie numeryczne podfoldery, zgodnie z naszym poradnikiem.
Kiedy już usuniemy wzmiankowane podfoldery, przechodzimy do następnego kroku. Zamykamy Edytor rejestru w komputerze, potem zamykamy przeglądarkę Microsoft Edge, a następnie uruchamiamy ponownie Windows 10. Kiedy komputer uruchomi się ponownie, musimy już tylko sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Teraz przeglądarka Microsoft Edge powinna bez większych problemów uruchamiać się w naszym komputerze z Windows 10.
Gdybyście jednak mieli nadal problemy z przeglądarką Windows 10, dajcie znać w komentarzach pod tym tekstem. Postaramy się pomóc. Omawiana tutaj metoda dotyczy przede wszystkim buildu 14942, natomiast powinna działać też w innych, nowszych wersjach systemu firmy z Redmond. Może jednak okazać się, że problemy z Edge dotyczą czego innego - wówczas najlepiej opisać swoje kłopoty w komentarzach pod tym tekstem.