Jak przenieść stronę Weebly na WordPress
Masz bloga lub stronę założonego za pomocą kreatora witryn Weebly? Z tego poradnika dowiesz się, jak w prosty sposób przenieść ją z Weebly na platformę Wordpress. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Platforma Weebly to prosty kreator stron oparty na darmowych motywach. Każdy może skorzystać z tego rozwiązania i za jego pomocą stworzyć bloga, witrynę czy sklep internetowy. Weebly nie oferuje jednak tylu możliwości personalizacji, zmiany ustawień, instalacji dodatków itp. co Wordpress. Dlatego też, jeżeli poważnie myślimy o rozwoju swojej strony, warto zainteresować się przeniesieniem jej z Weebly na Wordpressa. W tym poradniku pokażemy, jak to zrobić w prosty i szybki sposób.
Przygotowania do migracji
Zanim przystąpimy do samego przeniesienia strony, należy najpierw przygotować się do tego. W tym celu powinniśmy na początek wykupić hosting i domenę. Warto wybrać sprawdzonego i polecanego dostawcę, którego hosting jest szybki i niezawodny.
Kiedy już wykupimy miejsce na serwerze oraz własny adres internetowy, koniecznie należy zainstalować na swoim koncie Wordpressa. Zazwyczaj w panelu zarządzania strony jest dostępny instalator Wordpress, ale nawet jeżeli go nie ma - instalacja jest banalnie prosta. Jeżeli będziecie mieli z tym kłopoty, skorzystajcie z naszego poradnika.
Po zainstalowaniu Wordpressa możemy przejść do migracji Weebly. Przeniesienie swojej strony z Weebly na Wordpress jest możliwe na co najmniej kilka sposobów. Tutaj omówimy najprostsze sposoby.
Metoda pierwsza - ręczne przeniesienie strony
Zacznijmy od najbardziej "prymitywnego" sposobu, czyli po prostu ręcznej migracji strony. Jest to zarazem najprostsza metoda, zatem od niej zaczniemy. Zaletą tej metody jest fakt, że mamy kontrolę nad każdym niemal elementem, który przenosimy na nowy serwer. Z drugiej strony, ręczne przeniesienie sprawdza się najlepiej w przypadku mały stron. Jeżeli mamy rozbudowany serwis, może ono okazać się zbyt pracochłonne.
Na początek z poziomu panelu Wordpress instalujemy wtyczkę, która nazywa się Bulk Page Creator. Umożliwia ona masowe tworzenie wpisów i stron. Po zainstalowaniu i uruchomieniu wtyczki, z jej poziomu po prostu wpisujemy nazwy dla stron/wpisów, a następnie ustalamy rodzaj publikacji i miejsce publikacji. W ten sposób możemy dodać kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt podstron do Wordpressa.
Po utworzeniu pustych stron musimy manualnie skopiować zawartość Weebly i wkleić ją do właściwych podstron i wpisów na platformie Wordpress. Jest to rozwiązanie czasochłonne, dlatego polecamy je jedynie wówczas, gdy mamy niewielką stronę z małą liczbą materiałów. W przypadku rozbudowanych witryn lepiej skorzystać z innych dostępnych opcji.
Metoda druga - automatyczne przeniesienie strony
To rozwiązanie przyda się, jeżeli nie mamy czasu lub też mamy nieco bardziej rozbudowaną stronę Weebly. Warto jednak zaznaczyć, że metoda automatyczna ma też swoje minusy. Są nimi błędy, jakie mogą pojawić się podczas przenoszenia strony. Dlatego też po zakończonym procesie będzie trzeba wprowadzić poprawki - przejrzeć wszystkie podstrony i wpisy, a następnie uzupełnić pola (np. grafiki), które nie zostały przeniesione na Wordpress.
1. Import wpisów
Na początek należy zaimportować swoje posty za pomocą kanału RSS. Weebly oferuje wbudowany RSS, z którego korzystają wszystkie strony postawione na tej platformie. Domyślny adres to Twoja_Strona.PL/1/feed. Wystarczy więc skorzystać z wtyczki Wordpress, która zaimportuje RSS do swojej bazy. Takim rozwiązaniem może być np. WP All Import.
Po zainstalowaniu dodatku przechodzimy do zakładki "Download from URL" i wklejamy adres naszego kanału RSS z Weebly. Następnie rozpoczynamy import, a gotowe dane zapisujemy w komputerze w formacie XML. Po wykonaniu tej czynności będziemy musieli jeszcze tylko zmienić format danych i zaimportować je do Wordpressa.
Robimy to również za pomocą dodatku WP All Import. Z zakładki "All Import" w pasku menu wybieramy polecenie "Upload a file" i wczytujemy zapisany do XML plik, który wcześniej wygenerowaliśmy. Po jego wczytaniu dodatek automatycznie zapisze w Wordpress nasze wpisy. Wystarczy już tylko je aktywować.
2. Import stron
Jak zauważycie, import za pomocą RSS nie dotyczy statycznych podstron - jedynie wpisy blogowe są pobierane. Podstrony z naszej witryny na Weebly musimy pobrać oddzielnie. Możemy to zrobić za pomocą narzędzia eksportującego stronę. W tym celu logujemy się w panelu Weebly i przechodzimy do Ustawień. Tutaj należy kliknąć w sekcji "Archive" w polu ""Create a .zip archive of your site". Podajemy następnie adres e-mail, na który ma być wysłana strona i tworzymy archiwum. Gotową stronę ściągamy na dysk komputera.
Teraz instalujemy w Wordpressie dodatek HTML Import plugin. To darmowe narzędzie, które zaimportuje archiwum Weebly i przekształci je na statyczne strony w Wordpress. Wtyczka po zainstalowaniu i aktywacji będzie dostępna z poziomu zakładki Ustawienia w panelu zarządzania Wordpressem. Oprócz importu HTML mamy tutaj zestaw dodatkowych funkcji takich jak chociażby ustawienie kategorii dla stron czy eliminacja wybranych elementów.
3. Import obrazków i zdjęć
Ostatnia rzecz, jaką należy zaimportować do Wordpressa to grafiki, z jakich korzystaliśmy na Weebly. W tym celu skorzystamy z jeszcze jednego dodatku - Import External Images. Dodatek ten instalujemy, jeżeli poprzenia metoda importu stron nie pobrała grafik na Wordpressa. Zdarza się tak, jeżeli na naszej stronie Weebly mieliśmy źle oznaczone grafiki. Jeżeli były dobrze oznaczone, HTML Import plugin powinien je bez problemu przerzucić na Wordpress.
Jeżeli jednak tak się nie stanie, instalujemy dodatek Import External Images. Dodatek ten instalujemy już po zaimportowaniu pliku HTML do Wordpressa. Po aktywacji powinien on automatycznie wykryć linki do obrazków na zaimportowanych stronach i poprawić je tak, aby działały poprawnie. Może to zająć rzecz jasna trochę czasu.
Na koniec zachęcamy do komentowania tekstu i wpisywania swoich uwag dotyczących migracji strony z Weebly na Wordpress. Wpisujcie wszelkie zapytania, postaramy się pomóc. Opisane powyżej metody powinny być sprawdzane przez nas i poprawiane manualnie, jeżeli coś zostało źle zaimportowane.