Spis treści
Szukasz komunikatora dla graczy? Teamspeak, Ventrilo czy Mumble to już starsze programy, które wymagają serwerów, a Skype do rozmów podczas gier się nie nadaje. Na szczęście powstała porządna alternatywa dla graczy, którzy lubią rozmawiać ze znajomymi w trakcie rozgrywki - Discord.
Przez wiele lat jedynymi sensownymi komunikatorami dla graczy były takie programy, jak Teamspeak, Ventrilo czy Mumble. Miały one jedną wspólną cechę - musieliśmy najpierw znaleźć darmowy serwer lub wynająć / wykupić swój na własność, który mieścił określoną liczbę osób. Na szczęście na rynku pojawiła się darmowa alternatywa - nowoczesny komunikator dla graczy, który nie wymaga od użytkowników płacenia za serwery.
Discord - darmowy komunikator dla graczy
Tym programem jest Discord, nowe narzędzie do rozmów głosowych i tekstowych z dowolną ilością znajomych. Zobaczmy, jak skorzystać z programu całkowicie za darmo.
Discord jest dostępny na komputery PC, a także na Androida oraz iOS - na wypadek, gdybyśmy akurat nie byli przy komputerze, ale chcieli porozmawiać z naszymi znajomymi z poziomu telefonu. To też przydatne, gdy nie mamy akurat mikrofonu przy komputerze - zawsze możemy wykorzystać smartfona do rozmów ze znajomymi.
Po uruchomieniu programu wyświetli się ekran logowania - musimy założyć konto, klikając w przycisk "Register". Podajemy następnie swój adres e-mail, wpisujemy nazwę użytkownika (będzie widoczna dla znajomych) oraz hasło.
Po zarejestrowaniu konta i zalogowaniu się do programu, Discord wyświetli nam dwie opcje - stworzenia serwera lub dołączenia do istniejącego. Serwery to swego rodzaju pokoje rozmów, do których dołączamy, aby rozmawiać ze znajomymi. Tworzenie serwera jest całkowicie darmowe i możemy stworzyć ich dowolną ilość (np. oddzielne dla innych grup znajomych czy oddzielne dla poszczególnych gier).
Jeśli nie mamy serwera, to klikamy w przycisk "Create server", aby utworzyć nowy pokój rozmów. W polu "Server name" wpisujemy nazwę dla danego serwera, natomiast w polu "Region" wybieramy lokalizację serwera. Im bliżej, tym lepiej, dlatego spośród dostępnych opcji warto wybrać Londyn albo Amsterdam. Możemy też ustawić ikonę dla danego serwera.
Po wciśnięciu przycisku "Create server" nasz serwer zostanie dodany do menu po lewej stronie i możemy do niego zaprosić znajomych, aby mieli do niego dostęp i mogli z nami pisać / rozmawiać. Na danym serwerze możemy mieć, podobnie jak w Teamspeaku czy Mumble, kilka kanałów głosowych (Voice channels). Mamy też osobne kanały tekstowe do prowadzenia zwykłych rozmów pisanych. Obok pola tekstowego znajdziemy też przycisk ze strzałką, który umożliwia wymianę plików między osobami na jednym serwerze.
Jak zaprosić / dołączyć do serwera w Discord?
Teraz wystarczy, że nasi znajomi również pobiorą program Discord i zainstalują go na swoich komputerach, a następnie stworzą konta i dołączą do naszego serwera. Żeby mogli do nas dołączyć, musimy im wysłać zaproszenie do utworzonego przez nas serwera.
Zaproszenie to link, który jest ważny przez 24-godziny. Osoby, które posiadają link, mogą dołączyć do serwera. Jak zatem kogoś zaprosić? Wystarczy, że klikniemy w ikonę ze strzałką obok naszego kanału, aby wyświetlić okienko "Instant Invite".
Znajdziemy tu link do naszego kanału - kopiujemy go, a następnie wysyłamy do znajomego w dowolny sposób.
Znajomy z kolei po rejestracji w programie wybiera opcję "Join a server" (lub, jeśli pominął kreator, może kliknąć w ikonę plusa w panelu bocznym po lewej stronie). Wyświetli się okno dołączania do serwera - wystarczy, że nasz kolega lub koleżanka wklei otrzymany od nas link i kliknie Join, a od razu dołączy do naszego serwera.
Ustawienia programu Discord
Program automatycznie wykrywa nasz głos i mikrofon uaktywnia się tylko wtedy, gdy mówimy. Oczywiście poziom wykrycia głosu możemy dostosować samodzielnie - wystarczy w dolnym lewym rogu programu wejść do opcji (ikona koła zębatego) i w zakładce "Voice" dostosować wykrywanie głosu.
Oprócz tego możemy także dostosować ustawienia serwera. Na górze pod nazwą serwera możemy wysunąć opcje (Server settings). Znajdziemy tu zakładki, które umożliwiają zarządzanie użytkownikami - możemy kogoś zbanować z kanału lub nadać mu prawa moderatora i udzielić odpowiednich uprawnień do poszczególnych opcji.
Dodatkowe plusy programu Discord
Oprócz tego, warto wspomnieć, że Discord jest nie tylko programem do rozmów głosowych, ale także świetnym narzędziem do tradycyjnego czatowania. Osoby mogą przesyłać między sobą dowolne pliki. Obrazy przesłane w programie wyświetlają się od razu w formie dobrze widocznej miniatury. Jeśli wkleimy jakiś link do filmu YouTube, to możemy go nawet odtwarzać bezpośrednio w oknie rozmowy Discord.
Co więcej, z Discord możemy korzystać bez potrzeby ściągania programu. Discord występuje także w wersji webowej, więc znajomych możemy zaprosić do serwera i do naszego kanału bez konieczności namawiania ich do ściągania oprogramowania. Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na naszym serwerze w pasku bocznym i wybierzemy "Copy link", a następnie wyślemy odnośnik do znajomych. Otwarcie odnośnika w przeglądarce spowoduje uruchomienie dokładnego takiego samego interfejsu Discord, jak w programie.
Najważniejsze jest jednak to, że program jest bardzo lekki i nie wpływa na wydajność gier. Przykładowo, grając z włączonym Skype możemy zauważyć spadki FPS jeśli mamy nieco słabszy komputer. W przypadku Discord tego problemu nie ma - program jest lekki i nie obciąża komputera tak, jak Skype.