Google Chrome była jeszcze nie tak dawno świetną, lekką przeglądarką internetową. Parę rzeczy jednak się zmieniło i dzisiaj wiele osób narzeka na ociężałość, pamięciożerność czy brak personalizacji przeglądarki. Dlatego warto zapoznać się z alternatywnymi wydaniami Chrome. Jest ich całkiem sporo i zasługują na uwagę.
1. Chromium
Dlaczego nie zacząć od czegoś standardowego? Chromium to otwarty, ogólnie dostępny projekt, na bazie którego Google rozwija przeglądarkę Chrome. Nie znajdziemy jednak tutaj najbardziej znanych komponentów dodawanych przez firmę Google, takich jak automatyczna aktualizacja, śledzenie użytkownika, czytnik PDF czy wtyczka Flash Player. Będziemy mogli za to bez problemu instalować dodatki spoza Chrome Web Store czy nie obawiać się, że Google zablokuje pobierane pliki torrent.
Dlatego też Chromium polecamy osobom, które cenią prostotę i wygodę Chrome, ale nie znoszą wściubiania nosa przez Google'a do wszystkich aspektów naszego surfowania w internecie. Chromium to świetne narzędzie do przeglądania internetu bez konieczności przesyłania informacjo naszej działalności do Mountain View. Nie znajdziemy tutaj natomiast żadnych nowości czy alternatywnych rozwiązań, których nie byłoby w Chrome.
Cechy charakterystyczne: - brak silnego powiązania z Google - brak ograniczeń Google Chrome - brak Flasha, PDF i automatycznych aktualizacji |
2. SRWare Iron
Przeglądarka pod względem wyglądu i zachowania niemal identyczna z Google Chrome. Różnice? Większy nacisk położono na bezpieczeństwo i prywatność użytkownika. Dlatego z przeglądarki usunięto takie funkcje jak Client-ID, czyli unikalny identyfikator, informacje o dacie instalacji programu, automatyczne aktualizacje czy raportowanie błędów.
SRWare Iron oferuje wbudowane narzędzie do blokowania reklam, oferuje wersję portable, a także jest w pełni kompatybilna z rozszerzeniami z Chrome Web Store. Inne funkcje oferowane przez przeglądarkę to chociażby większa liczba miniatur stron na stronie startowej, brak śledzenia odwiedzanych stron internetowych czy możliwość tłumaczenia witryn z poziomu przeglądarki.
Cechy charakterystyczne: - prywatność i ochrona użytkownika - brak reklam - brak narzędzi śledzących Google |
3. Torch Browser
Czyli Google Chrome ze wsparciem dla plików torrent. Torch Browser to przeglądarka internetowa powstała w oparciu o silnik Chromium, która oferuje użytkownikowi szereg przydatnych rozszerzeń i wtyczek. Wprowadzono np. specjalne narzędzie do pobierania filmów i muzyki z internetu, ułatwiono dzielenie się materiałami ze znajomymi za pomocą sieci społecznościowych.
Dodatkowe funkcje to ochrona użytkownika, w tym blokowanie wirusów i złośliwego oprogramowania. Twórcy przeglądarki chwalą się, że dzięki wprowadzonym modyfikacjom Torch Browser jest jeszcze szybszy i bardziej wydajny niż Google Chrome. Moim zdaniem minusem Torch Browser są natomiast autorskie usługi takie jak Torch Music czy Torch Games. Dodane na siłę do przeglądarki sprawiają wrażenie, jakby deweloperzy chcieli zmusić użytkownika do korzystania z konkrentych usług.
Cechy charakterystyczne: - wbudowane pobieranie torrentów - wbudowane pobieranie filmów i muzyki - autorskie aplikacje i usługi Torch |
4. Slimjet
Czyli przeglądarka, która pozwoli na większą personalizację niż to oferuje Google Chrome. Slimjet posiada pasek narzędziowy, który możemy zmieniać według naszego uznania. Można też skorzystać z dodatkowych funkcji jak wyświetlanie stanu pogody w pasku narzędziowym, integracja z Facebookiem, tłumaczenie stron, wykonywanie zrzutów ekranu czy redukowanie rozmiaru zdjęć.
Kolejne funkcje, w jakie został wyposażony Slimjet to m.in. przełącznik proxy, szybki dostęp do historii przeglądania, możliwość personalizowania wyglądu nowej karty czy autou zupełnianie formularzy. Slimjet posiada też nieco zmieniony wygląd - interfejs jest lekko niebieski, a układ kart bardziej kanciasty niż to ma miejsce w przypadku Chrome.
Cechy charakterystyczne: - możliwość personalizacji wyglądu - sporo ciekawych dodatków i wtyczek - obsługa proxy |
5. Coowon
Coś dla graczy. Coowon został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy często grają w gry komputerowe i potrzebują narzędzia ułatwiającego im komunikację z innymi użytkownikami. Dlatego też przeglądarka oferuje takie funkcje jak możliwość kontroli prędkości gry w przeglądarce, wsparcie dla gestów myszki, nagrywanie i odtwarzanie rozgrywki czy wsparcie dla gamepadów.
Pozostałe funkcje to chociażby możliwość logowania się do różnych kont z poziomu nowej karty, ustawianie przeźroczystości okna lub szybkie wyszukiwanie. Coowon oferuje również dostęp do sklepu z grami przeglądarkowymi - za pomocą narzędzia AppCenter.
Cechy charakterystyczne: - przeglądarka dla graczy - obsługa gestów myszki - szybki dostęp do gier przeglądarkowych |