Outlook jest popularny, to fakt, ale wcale nie jest tak rewelacyjnym programem, jakby się wydawało. Przede wszystkim znany jest z dość kłopotliwej współpracy z pocztą IMAP. Obsługuję ten protokół, to fakt, ale pojawiają się różnego rodzaju problemy, przez co osoby finalnie przełączają się na pobieranie poczty przez POP3 (czyli tworzona jest lokalna kopia każdej wiadomości).
Program pocztowy Microsoftu zdecydowanie lepiej radzi sobie z protokołem Microsoft Exchange, na co nie każdy może sobie pozwolić. Poza tym największą przeszkodą jest cena – Outlook jest płatny, chyba, że zakupiliśmy już pakiet Office, to wtedy nie musimy wykładać dodatkowych pieniędzy. Co jednak, jeśli Outlooka nie posiadamy lub chcemy czegoś innego?
Windows Essentials, czyli Podstawowe programy Windows, to darmowy pakiet od Microsoftu, w skład którego wchodzą najczęściej używane programy w systemie. W skład pakietu wchodzi oprogramowanie chmury OneDrive, program do filmów Windows Movie Maker, Writer do pisania blogów, a także... Poczta, czyli Windows Live Mail.
Poczta z tego pakietu jest do złudzenia podobna do Outlooka (w końcu to też program Microsoftu). Tak naprawdę można rzec, że Windows Live Mail to taki nieco okrojony Outlook udostępniony za darmo. Z tego powodu jest to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla samego Outlooka, gdyż poczujemy się tu jak w domu.
Program zawiera funkcje znane ze starej, darmowej wersji Outlooka Express, a także kilka dodatkowych możliwości. Możemy skonfigurować kilka kont jednocześnie i korzystać z nich w tym samym czasie. Do dyspozycji mamy książkę adresową z kontaktami, kalendarz i listę zadań.
W Windows Live Mail znajdziemy też wbudowany czytnik RSS, dzięki czemu możemy śledzić nowości na ulubionych stronach / kanałach. Istnieje także możliwość włączenia filtru antyspamowego, który automatycznie segreguje podejrzane wiadomości i chroni nasz komputer przed szkodliwymi wiadomościami. Wiadomości mogą być wyświetlane w klasycznym widoku lub w trybie konwersacji (grupowanie wiadomości od tego samego nadawcy). Odebrane maile mogą być sortowane w odpowiedniej kolejności lub według wybranej kolumny.
Windows Live Mail pozwala na import wiadomości, kalendarza i książki adresowej z Outlooka. Niestety, do importu wymagany jest zainstalowany i skonfigurowany program Outlook, z którego informacje zostaną pobrane. Jeśli nie macie Outlooka, ale posiadacie plik z utworzoną w nim kopią zapasową, to niestety go nie przywrócicie. Jeżeli macie taki plik i chcecie zaimportować go do Windows Live Mail, to należy w tym celu ściągnąć wersję testową Microsoft Outlook, zaimportować do niego plik PST, a następnie odpalić Windows Live Mail i zaimportować dane z Outlooka.
Świat nie opiera się na Microsofcie i wśród programów pocztowych znajdziemy także rozwiązania innych firm. Thunderbird to kolejny bardzo popularny program pocztowy, który cieszy się dobrą opinią. Posiada także sporo funkcji, więc jeśli zależy nam na zbliżonej funkcjonalności do Outlooka, to z pewnością będzie dobrym wyborem.
Co przygotowali dla nas twórcy przeglądarki Firefox? Thunderbird jest solidnym programem pocztowym, który pozwala na obsługę wielu kont pocztowych. Tutaj należy wspomnieć o sporym udogodnieniu, a mianowicie o profilach. W ramach jednego profilu możemy dodać kilka kont pocztowych i przełączać się między nimi w pasku bocznym (tak, jak w Outlooku czy Windows Live Mail), ale możemy także stworzyć zupełnie oddzielne profile i całkowicie rozgraniczyć nasze konta pocztowe, adresy, kontakty, kalendarz i inne elementy (przy każdym uruchomieniu Thunderbird będzie się nas pytał, który profil chcemy uruchomić).
W programie znajdziemy także książkę adresową, dostępną w nowym okienku Adresy oraz obsługę grup dyskusyjnych. Interfejs jest prosty – z lewej strony wyświetlają się podłączone konta pocztowe i foldery poczty, natomiast po prawej stronie jest lista wiadomości i podgląd treści.
Największą jednak zaletą Thunderbirda jest otwartość na dodatki, taka sama jak w przypadku Firefoksa. Otóż do Thunderbirda możemy pobrać dowolne dodatki, które wzbogacą nasz program pocztowy o zupełnie nowe opcje. Potrzebujesz kalendarza? Żaden problem, wystarczy doinstalować dodatek Lightning. Chcesz podglądać linki do stron wewnątrz Thunderbirda bez otwierania przeglądarki? Pomoże w tym rozszerzenie Thunder Browse. A może nie podoba Ci się, że adresy wyświetlają się w nowym oknie i wolałbyś wyświetlić je w pasku bocznym? W takim razie skorzystaj z dodatku Contacts Sidebar.
Jeżeli chodzi o import danych z Outlooka, to sprawa wygląda tak samo, jak w przypadku Windows Live Mail. Thunderbird bez problemu zaimportuje dane z zainstalowanego programu pocztowego, ale sam w sobie nie obsługuje plików PST, więc takiej kopii zapasowej nie przywrócimy.
3. Opera Mail
Powyższe dwa programy są dość rozbudowane, a być może coś takiego nie jest nam potrzebne. Może szukamy alternatywy dla Outlooka właśnie ze względu na jego ociężałość i potrzebujemy czegoś szybkiego oraz lekkiego. Wtedy dobrze się spisze Opera Mail.
Opera Mail to minimalistyczny program pocztowy, który kiedyś był integralną częścią przeglądarki internetowej Opera. Twórcy przeglądarki przeszli jednak na inny silnik Opery, więc elementy niekompatybilne z nowym silnikiem Webkit zostały z niej wycięte. I tak powstała Opera Mail jako odłączony, samodzielny program pocztowy.
Program przede wszystkim jest lekki i ograniczony do minimum. Nie oznacza to jednak, że jest niefunkcjonalny. Możemy tu obsługiwać dowolną ilość kont pocztowych, korzystając z protokołów POP3, IMAP i SMTP. Układ elementów jest standardowy – po lewej stronie znajdziemy listę kont pocztowych i odnośniki do folderów. Na środku wyświetla się lista wiadomości, natomiast z prawej strony ich podgląd. W pasku bocznym znajdziemy także dodatkowe, ciekawe filtry.
Opera skanuje całą naszą pocztę i za pomocą zakładki „Załączniki” możemy wyświetlić odebrane zdjęcia, dokumenty, muzykę, filmy czy archiwa. Pozwala to szybko wyszukać pliku otrzymanego w załączniku bez potrzeby przeglądania poczty czy korzystania z wyszukiwarki. Są też etykiety, takie jak „Do zrobienia”, „Ważne”, „Zabawne” (oraz wiele innych), którymi możemy oznaczać wybrane wiadomości. Gdy potem klikniemy w wybraną etykietę, na ekranie wyświetlą się tylko te maile, które zostały w odpowiedni sposób oznaczone.
Opera Mail obsługuje także karty (jak w przeglądarce). Oznacza to, że możemy wyświetlić sobie kilka wiadomości w nowych kartach i szybko się między nimi przełączać. Jeśli chodzi o import wiadomości, to możemy zaimportować dane z Outlook Express, Thunderbirda, Eudory lub starej Opery. Mamy także możliwość wskazania pliku standardowej skrzynki pocztowej, ale niestety nie ma tu obsługi plików PST. Możemy za to zaimportować plik MBOX.