Najlepsze alternatywy dla Painta

Jeżeli nie chcemy korzystać z Photoshopa czy GIMPa, a z drugiej strony Paint wydaje się nam nieco zbyt ubogi jak na wymagania codziennej pracy, można poszukać pośrednich rozwiązań. Istnieje całkiem sporo programów graficznych, które nie są bardzo skomplikowane, a z drugiej strony zawierają wiele przydanych funkcji. Przyjrzyjmy się takim rozwiązaniom.

1. Paint.NET
Bardzo ciekawy program, stanowiący pośrednie rozwiązanie między ubogim w funkcje systemowym Paintem a zaawansowanymi programami graficznymi. Paint.NET oferuje m.in. możliwość tworzenia warstw, dodawania efektów specjalnych czy filtrów. Czyli wszystkiego tego, czego nie oferuje systemowy Paint. Z drugiej strony, nie mamy przeładowania funkcjami i chaosu zbyt wielu narzędzi.

Domyślnie Paint.NET jest dostępny w języku angielskim, można jednak zainstalować polską wersję językową. Dodatkowo, możemy skorzystać z licznych dodatków i wtyczek wydawanych przez producenta, które w łatwy sposób rozbudują możliwości programu. Pracę ułatwia system zakładek, dzięki czemu szybko możemy przełączać się między różnymi projektami.

2. Artweaver

Oficjalnie Artweaver jest narzędziem do przekształcania zdjęć w obrazy. Za pomocą kilku kliknięć zamienimy szkolną fotografię w kadr z komiksu czy malarstwo impresjonistyczne. Artweaver posiada jednak całkiem sporo dodatkowych funkcji takich jak chociażby palety pędzli, podstawowe narzędzia obróbki, warstwy czy efekty.

Za ich pomocą możemy nie tylko przekształcać zdjęcia w imitacje obrazów, ale również dokonywać obróbki grafik nieco bardziej zaawansowanej niż w przypadku Painta.

3. Photoshop Express
Darmowe wydanie Photoshopa przeznaczone tylko dla użytkowników systemu Windows 8. Program oczywiście nie posiada wszystkich funkcjonalności pełnoprawnego Photoshopa, ale oferuje całkiem sporą paletę możliwości. Przeznaczony jest głównie do edycji zdjęć, ale również może być wykorzystywany jako podstawowe narzędzie graficzne.

Photoshop Express stworzony jest w interfejsie Metro, co oznacza że nie uruchomimy go w okienkach, a jedynie w wersji pełnoekranowej. Tak więc, o ile sam program jest prosty w obsłudze, to jego "kafelkowatość" może przeszkadzać wielu użytkownikom.

4. MyPaint
MyPaint przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla osób, które rysują. Posiada bardzo dobrą integrację z tabletami czy penami. Można też oczywiście rysować za pomocą myszki. Jedną z głównych cech jest obsługa czułości docisku, nieograniczone płótno czy możliwość pracy na wielu warstwach.

MyPaint posiada również całkiem sporo efektów, które wzbogacą gotowe projekty. To chociażby bardzo duża paleta pędzli, historia kolorów czy edycja tła.

5. Photoscape
Photoscape to aplikacja przeznaczona w głównej mierze do obróbki zdjęć. Oferuje jednak tak sporą paletę narzędzi, że spokojnie może być używany także o obróbki innych grafik. Za jego pomocą zrobimy zrzut ekranu czy animowanego gifa. Zdjęcia możemy nie tylko edytować, ale również np. tworzyć na ich podstawie pokaz slajdów.

Kolejne ciekawe narzędzia oferowane przez Photoscape to chociażby łączenie wielu materiałów w jeden plik, masowa zmiana nazw plików czy wyszukiwanie twarzy. Na stronach producenta można obejrzeć krótkie filmiki z poradami, jak właściwie korzystać z funkcji programu.

Komentarze