Lubicie wiedzieć, co dokładnie dzieje się w waszym telefonie? Do jakiej temperatury nagrzewa się telefon, co zajmuje najwięcej miejsca w pamięci, jakie jest obciążenie procesora? Jeśli tak, to możecie zainstalować aplikacje, które na bieżąco będą was o tym informować.
Aplikacji do monitorowania poszczególnych funkcji i sekcji Androida znajdziemy całkiem sporo. Możemy dzięki nim sprawdzić, które aplikacje są najbardziej zasobożerne, jaka jest temperatura telefonu, ile pamięci RAM jest wykorzystane, co zajmuje najwięcej miejsca, a także wiele, wiele innych rzeczy. Oto kilka aplikacji, które zasługują na uwagę.
1. System Monitor – bieżące informacje o całym systemie
Już dość stara aplikacja, ale wciąż spisująca się bardzo dobrze. System Monitor to narzędzie, które wyświetla szczegółowe informacje o wykorzystaniu pamięci i procesora.
W aplikacji znajdziemy menedżer zadań, który pokazuje listę uruchomionych aplikacji w tle. Dla każdej aplikacji wyświetla się ID procesu, a także stopień wykorzystania pamięci oraz procentowe obciążenie procesora. W pozostałych zakładkach możemy sprawdzić informacje o swoim systemie i urządzeniu, a także przeglądać zainstalowane pakiety.
Dodatkowo możemy na ekranie głównym Androida umieścić widżety, które wyświetlają wykresy z informacjami o wykorzystaniu procesora czy pamięci.
2. TinyCore – minimalistyczny wykres procesora i pamięci
TinyCore to ciekawe narzędzie dla osób, których nie interesują zaawansowane wykresy i szczcegółowe informacje na temat każdego procesu. Za pomocą TinyCore możemy sprawdzić ogólne wykorzystanie procesora, pamięci lub baterii w telefonie w graficzny sposób.
Aplikacja tworzy na samej górze ekranu poziomy pasek, który biegnie wzdłuż zegara na paska adresu i wyświetla poziom obciążenia procesora oraz pamięci. Świetne narzędzie, jeśli chcemy trzymać rękę na pulsie i mieć zawsze na widoku, jak bardzo obciążony jest nas telefon, bez potrzeby umieszczania dużych widżetów.
3. Disk Usage – co zajmuje miejsce na karcie lub w pamięci telefonu?
Disk Usage to przydatna aplikacja do monitorowania pamięci wewnętrznej Androida lub kart pamięci. Wyświetla ona czytelny diagram, który w graficzny sposób prezentuje, co znajduje się na naszym dysku, a także co zajmuje tego miejsca najwięcej.
Wszystkie foldery wyświetlają się w postaci bloków, a wielkość takiego bloku świadczy o poziomie zajmowanego miejsca. Im większy blok, tym więcej miejsca folder zajmuje. Oczywiście dokładna liczba jest wyświetlana.
To bardzo przydatne narzędzie do monitorowania ilości wolnego miejsca – przyda się zarówno zapobiegawczo jak i podczas robienia porządków w pamięci telefonu.
4. CPU Temperature – monitorowanie temperatury
Podczas monitorowania warto także zwracać uwagę na to, do jakich temperatur rozgrzewa się nasze urządzenie podczas pracy, podczas gier i podczas spoczynku. W tym przypadku pomoże aplikacja CPU Temperature.
Aplikacja informuje użytkownika nie tylko o temperaturze procesora, jak wskazuje na to nazwa, ale także o temperaturze baterii. Dodatkowo, w przypadku procesora, oprócz temperatury widzimy aktualny poziom częstotliwości procesora, co ułatwia zweryfikowanie, czy procesor cały czas pracuje na wysokich obrotach.
Warto także zwrócić uwagę na zakładkę Analyze. Znajdziemy w niej, po jakimś czasie używania smartfona z aplikacją CPU Temperature, listę wszystkich programów i gier, które powodują największe zmiany temperatury procesora.