Smartfony i tablety z Androidem stają się coraz potężniejsze i od jakiegoś czasu już można za pomocą odpowiednich aplikacji zamienić je w przenośne emulatory starszych komputerów oraz konsol. Jeżeli jesteście fanemi NESa, SNESa, Gameboya, Nintendo 64, Playstation oraz innych konsol, to z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie.
Emulatorów na Androida znajdziemy naprawdę sporo. Część z nich jest płatna, część darmowa. Niektóre z nich obsługują wiele systemów jednocześnie, inne z kolei skupiają się na emulowaniu poszczególnej konsoli. Oto jedne z najciekawszych pozycji, od których warto zacząć swoją przygodę z emulatorami na Androidzie.
Multiemulator - ClassicBoy
Występuje w darmowej wersji oraz płatnej (niecałe 10 zł). Umożliwia granie w gry z Playstation (PSX), Nintendo 64, GameBoy Advance (GBA), GameBoy Classic (GB), GameBoy Color (GBA), NES / Famicom, Sega Genesis oraz SNK NeoGeo.
ClassicBoy może się pochwalić dobrą wydajnością. Użytkownik może zapisywać grę w dowolnym momencie i wznawiać ją z powrotem po ponownym uruchomieniu emulatora. Emulator automatycznie wykrywa konsolę, którą emulujemy, a następnie wyświetla odpowiednio przystosowaną nakładkę graficzną. Dodatkowo możemy ją edytować, przesuwać, a także zmieniać wielkość.
Multiemulator - RetroArch
RetroArch to projekt podobny do ClassicBoy, ale całkowicie darmowy i pozbawiony reklam. Jest jednak nieco mniej przyjazny w użyciu i wymaga ręcznego wskazania nakładki przycisków przed uruchomieniem gry (w innym wypadku uruchomimy grę np. bez analogowej gałki i nie będziemy mogli się poruszać postaciami w 3D).
Emuluje jeszcze więcej gier, niż wspomniany wyżej ClassicBoy i jest również świetnym miejscem, z którego możemy rozpocząć przygodę z emulacją. Osobiście jednak zauważyłem, że płynność działania jest nieco mniejsza, niż w przypadku ClassicBoya. Nie zmienia to jednak faktu, że ogrom systemów, jakie wspiera, a także fakt bycia całkowicie darmowym czyni z RetroArch świetne narzędzie, które warto zainstalować.
NES - Nostalgia.NES
Świetny i w pełni darmowy emulator konsoli NES (Nintendo Entertainment System). Posiada bardzo przyjemny interfejs, który wygląda elegancko. Jest łatwy w obsłudze, udostępnia 8 slotów do zapisu gier w dowolnym momencie, otwiera pliki NES oraz ZIP, a także posiada wsparcie dla trybu multiplayer przez Wi-Fi.
Na uwagę zasługuje też przyjemna dla oka nakładka graficzna z przyciskami i krzyżakiem, które nie są nachalne i nie przeszkadzają w grze.
SNES - SNESDroid
SNES to następca NESa. SNESDroid to bardzo dobry i darmowy emulator, który wspiera multitouch, czyli możemy spokojnie biec, skakać, wspinać się i pływać jednocześnie. Charakteryzuje się dobrym wsparciem i płynną emulacją dzięki wykorzystaniu odpowiednich bibliotek SNES9x, które oferują lepszą jakość dźwięku i kompatybilność.
Sega Genesis (Sega MegaDrive) - GENPlusDroid
Coś dla fanów starej konsoli Segi. Dobra jakość emulacji, a reklamy wyświetlają się tylko w menu głównym, więc nie ma mowy o natrętnych bannerach podczas rozgrywki. Nakładka przycisków dobrze odwzorowuje stare pady z tejże konsoli.
GameBoy/GameBoy Color - Gameboy Color A.D.
Bardzo dobry i całkowicie darmowy emulator GameBoya. Obsługuje osiągnięcia, najwyższe wyniki, zapisywanie i wczytywanie gier, portrety, a nawet umożliwia drobne uszustwa ;) Dobrze odwzorowuje wygląd przycisków starszej konsolki.
GameBoy Advance - My Boy! Free - GBA Emulator
Świetny, szybki i przyjemny w użytkowaniu emulator konsoli GBA. Możemy dzięki niemu pograć np. w znaną i lubianą grę z Pokemonami w roli głównej. W darmowej wersji możemy korzystać jedynie z mechanizmów zapisu i wczytywania gier, które są dostępne wewnątrz samej gry (czyli tych oryginalnych). Nie mamy możliwości zapisu gry w dowolnym momencie na bazie silnika emulatora (co dla wielu może być plusem).
Nintendo 64 - Mupen64+AE
Mupen64 jest wykorzystywany również w multiemulatorach, ale jeżeli preferujecie osobną wersję, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją pobrać. Emulator jest cały czas w fazie beta, ale już na chwilę obecną oferuje dobrą emulację.
Dreamcast - Reicast
Reicast to emulator nieco mniej popularnej konsoli Sega Dreamcast. Jeżeli nie mieliście szansy na niej zagrać, to warto nadrobić straty i przerobić swój telefon w emulator. Dreamcast to już nieco wyższy poziom niż wcześniej omawiane konsole (mniej więcej poziom PS2).
Reicast to dość solidny emulator, ale należy pamiętać, że do płynnego działania gier musimy posiadać dość wydajnego smartfona lub tablet.
No dobrze... a skąd wziąć gry?
Gry ze starych konsol zwane są ROMami. Możemy je pobierać z różnych stron w sieci - wystarczy wpisać w Google nazwę gry i dopisać "rom", a z pewnością znajdziemy plik do pobrania. Należy jednak pamiętać, że pobieranie gry, której nie posiadamy w oryginale jest piractwem. Możemy pobierać tylko te tytuły, które posiadamy w oryginale.