Na smartfonach czy tabletach możemy bez problemu oglądać filmy, seriale oraz inne materiały wideo. Niestety, domyślna aplikacja do odtwarzania filmów nie jest najlepsza. W sklepie Play znajdziemy sporo lepszych alternatyw z dodatkowymi funkcjami.
Aplikacji do odtwarzania filmów znajdziemy naprawdę sporo, przez co przetestowanie ich wszystkich może zająć sporo czasu. Oto lista najciekawszych odtwarzaczy filmowych, na które warto zwrócić uwagę.
Ten odtwarzacz jest dobrze znany użytkownikom Windowsa, gdyż przez wiele lat był jednym z najpopularniejszych, polskich odtwarzaczy filmowych. Od jakiegoś czasu jest dostępny w wersji mobilnej na Androida i spisuje się naprawdę dobrze.
Przede wszystkim ogromną zaletą AllPlayera jest możliwość automatycznego pobierania napisów z serwisu NapiProjekt, które są od razu dopasowane do naszego filmu. AllPlayer posiada także przyspieszenie sprzętowe i obsługuje filmy w formatach AVI, MP4, WMV, FLV, 3GP, MKV, M2TS, MOV, MPG, MPEG, RM, RMVB, WMV, VOB, ASF, QuickTime, F4V, TS, HD.
BsPlayer to ciekawy odtwarzacz, który potrafi poradzić sobie nawet z filmami w takim formacie, którego nasz smartfon czy tablet natywnie w ogóle nie obsługuje. Wykorzystywane są wtedy wewnętrzne kodeki aplikacji. Posiada obsługę wielordzeniowych procesorów, dzięki czemu możemy wykorzystać nieco bardziej moc drzemiącą w urządzeniach dwu oraz czterordzeniowych. Ciekawostką jest możliwość odtworzenia filmu w tzw. pop-up windows, czyli w okienku, które jest stale widoczne, fragmentarycznie przykrywając inne aplikacje.
Obsługuje napisy w formatach SRT, ASS, SAA, a także te, które są zintegrowane w plikach MKV, MPV i MOV. Domyślnie nie oferuje zbyt eleganckiego interfejsu, ale dzięki obsłudze skórek i tematów możemy go dopasować do swoich potrzeb.
VLC to obecnie najpopularniejszy program do odtwarzania filmów na komputerach. Wersja mobilna jest cały czas w fazie testowej (Beta), ale trzeba przyznać, że program spisuje się całkiem dobrze. Podobnie jak komputerowy odpowiednik, VLC na Androida odtwarza wszystkie filmy, we wszystkich formatach, bez potrzeby instalowania dodatkowych kodeków.
Użytkownik posiada dostęp do swojej biblioteki audio i video, a także może ogladać strumienie sieciowe. Oczywiście VLC posiada wsparcie dla napisów, a także wykorzystuje konstrukcje wielordzeniowe przy odtwarzaniu filmów.
Ten odtwarzacz jest obecnie zdecydowanie najpopularniejszą aplikacją do odtwarzania filmów na Androidzie. Obsługuje wielordzeniowe dekodowanie i należy do jednego z pierwszych odtwarzaczy, które potrafiły wykorzystać wiele rdzeni procesora do wyświetlania filmów.
Za pomocą gestów uszczypnięcia mamy możliwość przybliżania obrazu i powiększania obrazu. Ciekawą funkcją jest możliwość doinstalowania wtyczki Kids Lock, która pozwala włączyć film, zablokować, a następnie dać smartfona lub tablet dziecku. Dzięki temu nasza pociecha może oglądać film, a my nie musimy się martwić, że w międzyczasie wyjdzie z filmu i skorzysta z innych opcji telefonu. MX Player obsługuje oczywiście napisy w wielu formatach - DVD, SRT, TXT, DVB, SSA/ASS.
Ten odtwarzacz wyróżnia się pięknym interfejsem, który pozwala w przyjemny sposób utworzyć i przeglądać całą bibliotekę swoich filmów. Dla każdego filmu pobierana jest automatycznie okładka, dzięki czemu filmy są już tylko plikami z taką samą ikoną.
Biblioteka podzielona jest na Filmy, Seriale TV oraz inne materiały wideo. W przypadku seriali możemy dodatkowo wprowadzić podział na sezony i wyświetlać osobno odcinki poszczególnych serii.
Jeżeli chodzi o samą obsługę filmów, to mVideoPlayer niestety nie wzbogaca naszego urządzenia o obsługę nowych formatów. Aplikacja odtwarza jedynie te formaty, które nasze urządzenie wspiera oryginalnie. Jeżeli jednak obsługa filmów oferowana przez oryginalny odtwarzacz wam wystarcza i szukacie aplikacji, która doda do waszego smartfona lub tabletu nowe funkcje związane z wyglądem i ulepszonym tworzeniem kolekcji swoich filmów, to mVideoPlayer będzie świetnym wyborem.
Odtwarzacz o dość prostym, minimalistycznym interfejsie, który obsługuje wiele formatów filmowych i potrafi poradzić sobie czasem nawet z takimi, które nie chcą się uruchamiać w innych aplikacjach.
DicePlayer w pełni wykorzystuje przyspieszenie sprzętowe do wzmocnienia płynności odtwarzania filmów, obsługuje strumienie sieciowe, posiada funkcję przyspieszania lub spowalniania obrazu, obsługuje napisy oraz mnsótwo formatów, takich jak AVI, MOV, MKV, FLV, AVI, 3GP, 3G2, ASF, WMV, MP4, M4V, TS, MTP, M2TS.
Pomimo tego zdarzają się urządzenia, z którymi DicePlayer nie współpracuje. Do takich urządzeń należą - według strony twórcy - smartfony i tablety z procesorami Allwiner, Amlog oraz Rockchip.
Zapraszamy też do zapoznania się z najlepszymi odtwarzaczami wideo na iPhone.