Przeglądarka Firefox w wersji pulpitowej znana jest z szerokiej gamy dostępnych rozszerzeń i dodatków. Jednak gdy sięgamy po jej mobilnego odpowiednika na Androida, to zapominamy o rozszerzeniach i korzystamy z podstawowej wersji. Przyjrzyjmy się najlepszym dodatkom, które możemy doinstalować do mobilnego Firefoksa.
Brak ustawień proxy, problemy z zoomem, pomyłki przy wpisywaniu adresów? Wszystkie te, a także mnóstwo innych problemów można rozwiązać doinstalowując odpowiednie rozszerzenie, które znacznie rozbudowuje działanie Firefoksa. Oto lista najciekawszych dodatków, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu.
1. QuitNow
Proste rozszerzenie, które dodaje do wysuwanego menu Firefoksa opcję odpowiedzialną za szybkie wyłączanie programu. Wystarczy wysunąć menu, wybrać opcję zamykania i gotowe - przeglądarka zostanie całkowicie wyłączona.
Opcja taka była przez długi czas dostępna w Firefoksie, ale niestety w dwudziestej wersji została usunięta. Dzięki temu rozszerzeniu możemy ją przywrócić.
2. Always Zoom
Trafiasz na strony, które uniemożliwiają przybliżanie? To rozszerzenie rozwiązuje ten problem i pozwala odblokować przybliżanie za pomocą dwukrotnego stuknięcia palcem lub gestu uszczypnięcia. Po jego zainstalowaniu będizemy mogli swobodnie korzystać z przybliżania na każdej stronie.
3. URL Fixer
Zdarza wam się popełniać błędy podczas wpisywania adresu? "Google.con" zamiast Google.com albo "YouTube,com" zamiast YouTube.com? W takim razie przyda Ci się to rozszerzenie. Monitoruje ono wpisywane przez użytkownika adresy i wykrywa tego typu błędy, automatycznie je poprawiając.
Dodatkowo możemy w ustawieniach dostosować własne schematy autokorekty, dzięki czemu rozszerzenie zadziała nie tylko na adresy w domenach COM, NET, ORG, ale także w polskich.
Mobilny Firefox nie posiada łatwych do znalezienie opcji związanych z serwerami proxy. Owszem, można uzyskać do nich dostęp z poziomu strony about:config (zaawansowane ustawienia), ale nie jest to zbyt wygodne. Jeżeli często przełączacie się między serwerami proxy, to rozszerzenie Network Preferences jest dla was.
Network Preferences dodaje łatwe w użyciu i przyjazne dla oka ustawienia proxy, do których możemy uzyskać dostęp w błyskawiczny sposób. Dostosowanie proxy nie stanowi teraz żadnego problemu.
Potrzebujesz wyszukać czegoś konkretnego w obrębie witryny, na której aktualnie się znajdujesz? Skorzystaj z tego rozszerzenia. Wybierając Site Searchera z poziomu menu, rozszerzenie automatycznie wyświetli stronę wyszukiwania Google, która jest odpowiednio skonfigurowana, aby wyszukać danych treści na stronie, którą odwiedzamy.
Proste rozszerzenie, które modyfikuje każdy akapit tekstu na stronie w taki sposób, aby miał zastosowany styl wyjustowania. Dzięki temu tekst zawsze wypełnia cała szerokość ekranu i korzystając z przeglądarki w trybie portretowym łatwiej czytać teksty na stronach.
Świetne rozszerzenie dla stron nieprzystosowanych do urządzeń mobilnych. Często jest tak, że na stronie znajdziemy przyciski np. przechodzenia do kolejnej strony tekstu czy inne elementy nawigacji. Są one jednak przystosowane pod przeglądarki pulpitowe, czego skutkiem są bardzo małe przyciski, w które ciężko trafić palcem.
Big Navigation zwiększa przyciski nawigacyjne na stronach, sprawiając, że zdecydowanie łatwiej je obsługiwać.
8. Refresher
Brakuje Ci ikony odświeżania na pasku adresu Firefoksa? Żaden problem. Refresher przywraca ikonkę odświeżania na pasek, dzięki czemu w każdym momencie możemy łatwo odświeżyć stronę.
W mobilnym Firefoksie brakuje bocznych pasków przewijania. Owszem, ich brak ma swoje zastosowanie, gdyż na smartfonie przewijamy strony za pomocą gestu przewijania, a nie za pomocą pasków. Niemniej jednak pasek przewijania informuje na bieżąco użytkownika jak długa jest strona, a także w którym miejscu aktualnie się znajdujemy.
Jeżeli chcielibyśmy wyświetlać paski przewijania w mobilnym Firefoksie, to wystarczy zainstalować rozszerzenie Scrollbar Like Scroller.