Faktem jest, że dziś najpopularniejszym sposobem na słuchanie muzyki jest strumieniowanie z usług pokroju Spotify czy Deezer. Niemniej jednak nie oznacza to, że stare sposoby odeszły w niepamięć. Wciąż mnóstwo osób korzysta z MP3, a także ze stacji radiowych. Przez Internet możemy słuchać setek przeróżnych audycji - gdzie ich szukać i za pomocą jakiego oprogramowania?
Radia internetowego możemy słuchać na wiele sposobów. Znajdziemy specjalne oprogramowanie, które umożliwia odsłuchiwanie i nagrywanie stacji radiowych, specjalne strony internetowe, na których możemy słuchać radia, a nawet istnieje możliwość odsłuchiwania audycji na żywo w programie VLC Media Player.
1. TapinRadio
Darmowy program, który posiada bazę ponad 900 stacji radiowych z całego świata. Wszystkie stacje są odpowiednio uporządkowane z uwzględnieniem kraju, gatunku czy sieci. Za pomocą rozwijanego menu możemy przeglądać stacje radiowe na różne sposoby, a jeśli interesują nas konkretne pozycje, to możemy je wyszukać za pomocą słów kluczowych i wbudowanej wyszukiwarki.
Dodatkowo TapinRadio oferuje bardzo dobre funkcje związane z nagrywaniem stacji radiowych (automatyczny podział nagrania na poszczególne utwory, nagrywanie czasowe, nagrywanie pojedynczych utworów).
Program VLC Media Player służy w większości przypadków do odtwarzania filmów, ale z powodzeniem możemy go wykorzystać do odtwarzania stacji radiowych. Co więcej, VLC posiada już wbudowaną listę dostępnych strumieni radiowych na bazie Icecast.
Aby słuchać radia internetowego w VLC Media Player, należy wcisnąć kombinację klawiszy CTRL + L (lub wybrać menu Widok > Lista odtwarzania). Wyświetli się okienko z playlistami - po lewej stronie możemy przeglądać gotowe playlisty.
Gdy zjedziemy nieco niżej, zauważymy, że w zakładce Internet wyświetlają się pozycje "Podcasty" oraz "Icecast Radio Directory". W zakładce z podcastami znajdziemy gotowe, wcześniej już nagrane audycje, natomiast w bazie Icecast wyświetla się ogromna lista przeróżnych stacji radiowych nadających na żywo z całego świata. Gdy znajdziemy interesującą pozycję, wystarczy kliknąć na nią dwukrotnie.
3. TuneIn Radio
Posiadacze urządzeń mobilnych z pewnością kojarzą aplikację TuneIn Radio, która umożliwia odtwarzanie ogromnej ilości stacji radiowych. Niestety nie znajdziemy programu w wersji klasycznej, ale na komputerze z Windowsem mamy dwie metody na korzystanie z TuneIn Radio.
Pierwsza metoda to skorzystanie z serwisu z poziomu przeglądarki. Na stronie TuneIn Radio znajdziemy pełną bazę stacji radiowych, wyszukiwarkę, a także przeglądarkę po gatunkach czy krajach. Po kliknięciu w wybraną stację wyświetli się wiecej informacji na jej temat, a także rozpocznie się odtwarzanie.
Druga metoda na uzyskanie dostępu do TuneIn Radio z poziomu komputera jest przeznaczona dla użytkowników Windowsa 8 / 8.1. Aplikacja TuneIn Radio jest dostępna w Sklepie Windows i możecie ją pobrać za darmo na swoje komputery.
Ta wersja serwisu została zbudowana w oparciu o interfejs Modern UI i wyświetla się od razu w trybie pełnoekranowym. Za jej pomocą możemy również wyszukiwać nowych stacji radiowych lub przeglądać istniejące.
DI, czyli skrót od Digitally Imported, to sieć stacji radiowych skupionych wokół muzyki elektronicznej. Na chwilę obecną znajdziemy kilkadziesiąt stacji, z których każda poświęcona jest tylko i wyłącznie wybranemu gatunkowi.
Dzięki takiemu rozdrobnieniu muzyki elektronicznej na pomniejsze gatunki możemy znaleźć tutaj świetne stacje radiowe skupione wokół mniej popularnej muzyki, takiej jak DI.FM możemy posłuchać z poziomu TapinRadio, jak i za pomocą oficjalnej strony Digitally Imported. W zakładce Channels znajdziemy listę wszystkich dostępnych kanałów.