Jest wiele aplikacji do zdalnego pulpitu i kontrolowania komputera na odległość. Niektóre wymagają jednak konfiguracji lub są niezbyt jasne dla początkujących użytkowników. Jest jednak jedna aplikacja do zdalnego pulpitu, która jest bajecznie prosta i chodzi niesamowicie wydajnie.
Mowa tu o AnyDesk, kolejnej aplikacji do zdalnego kontrolowania komputera, która jednak wyróżnia się spośród podobnych programów. AnyDesk jest przede wszystkim bardzo prosty w obsłudze, a nawiązanie połączenia między komputerami przypomina wywołanie rozmowy na Skype.
Program nie wymaga żadnej konfiguracji (wystarczy wpisać unikalny numer osoby, z której komputerem chcemy się połączyć). Co więcej, aplikacja jest portable, co znaczy, że możemy ją odpalić na dowolnym komputerze bez instalacji np. z pendrive'a.
Zdalny pulpit przez AnyDesk
Po uruchomieniu aplikacji (nie trzeba jej nawet instalować) wyświetli się okno programu. Główne okienko podzielone jest na dwie sekcje – jedna dotyczy naszego komputera, druga służy do przejmowania kontroli nad innym komputerem.
W sekcji „To stanowisko robocze” znajdziemy swój adres AnyDesk. Pozwala on innym użytkownikom łączyć się z naszym komputerem. Jeśli chcemy, aby ktoś mógł uzyskać zdalny dostęp do naszego komputera, to musimy mu podać ten adres.
Ten adres musimy sobie także zapisać w sytuacji, gdy sami chcemy połączyć się ze swoim komputerem domowym np. z pracy.
Nawiązywanie połączenia z innym komputerem
Sekcja „Inne stanowisko robocze” służy do nawiązywania połączenia z innym komputerem. Aby to zrobić, wystarczy, że ktoś poda nam swój adres, a my go tutaj wpiszemy i klikniemy „Połącz”.
Na komputerze, który chcemy zdalnie kontrolować wyświetli się okienko z informacją, że ktoś próbuje nawiązać połączenie z tym komputerem. Przypomina to okno połączenia przychodzącego na telefonie lub w Skype – osoba musi „odebrać” nasze połączenie przyciskiem „Akceptuj”.
W oknie AnyDesk wyświetli się zawartość kontrolowanego komputera i możemy teraz uruchamiać na nim programy, przeglądać pliki, a także wykonywać dowolne operacje.
Łączenie się ze swoim własnym komputerem domowym
Abyśmy mogli kontrolować swój własny komputer w domu, nie potrzebujemy drugiej osoby, która zaakceptuje połączenie. Możemy na komputerze domowym uaktywnić funkcję nienadzorowanego dozoru.
Funkcja nienadzorowanego dozoru sprawia, że połączenie z komputerem będzie możliwe bez potrzeby akceptacji połączenia, ale wymaga podania hasła przez osobę łączącą się. Jest to banalnie proste w konfiguracji – na komputerze domowym przechodzimy do ustawień za pomocą ikony z trzema kreseczkami.
Następnie udajemy się do zakładki „Bezpieczeństwo”. W sekcji „Dostęp w czasie nieobecności” zaznaczamy opcję „Zezwalaj na nienadzorowany dostęp”. Następnie poniżej wpisujemy hasło, którym chcemy zabezpieczyć swój komputer.
Gdy teraz spróbujemy się połaczyć ze swoim komputerem domowym z komputera w pracy, to na ekranie wyświetli się dodatkowa prośba o podanie hasła. Po podaniu prawidłowego hasła nastąpi automatyczne połączenie bez potrzeby akceptacji.