Narzędzia systemowe, o których warto wiedzieć

Komputer często się wyłącza lub zawiesza? System spowalnia i nie wiesz co zrobić? Większość osób ucieka się do instalowania dodatkowych programów, nie wiedząc, że w systemie znajdują się wbudowane funkcje, które szybko potrafią źródła nieskomplikowanych problemów.

Oczywiście zintegrowane z systemem funkcje należą do raczej mniej skomplikowanych, niż specjalistyczne narzędzia do rozwiązywania konkretnych problemów, ale jeżeli nasz komputer po prostu spowalnia lub zawiesza się, to warto w pierwszej kolejności skorzystać z dostępnych pod ręką opcji. Oto kilka z nich.

Menedżer zadań

Jeżeli nasz komputer nagle spowalnia, to przyczyną może być aplikacja uruchomiona w tle, która pobiera zbyt dużą ilość zasobów. Może też się zdarzyć, że aplikacja się zawiesi, a system usilnie próbując ją “reanimować” poświęci jej zbyt dużo dostępnej mocy. Aby sprawdzić, czy tak się dzieje i zamknąć ręcznie niepotrzebne aplikacje, należy skorzystać z Menedżera zadań.

Menedżer zadań wyświetla listę uruchomionych procesów (aplikacji) oraz usług, a także informuje o ilości wykorzystanej mocy procesora i pamięci dla poszczególnych pozycji. Pozwala w szybki sposób znaleźć kłopotliwe elementy uruchomione w tle, które spowalniają komputer, a także umożliwia szybkie wymuszenie zamknięcia programów. Dodatkowo w systemie Windows 8 posiada zakładkę “Uruchamianie”, która pozwala na włączanie / wyłączanie aplikacji, które uruchamiają się wraz z systemem.

Najprostszym sposobem uruchomienia Menedżera zadań jest skorzystanie z kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + Esc, która błyskawicznie wywoła okno tej funkcji. Kolejnym sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu na pasku zadań (pasek u dołu ekranu) i wybranie z listy pozycji “Uruchom Menedżera zadań”. Ostatnią metodą jest kombinacja klawiszy Ctrl + Alt + Delete, która wywoła ekran, na którym jest umieszczony odnośnik do Menedżera zadań.

Monitor zasobów i wydajności

Jeśli wiemy, że z naszym systemem jest coś nie tak, ale nie potrafimy samemu namierzyć źródła problemu, to Monitor zasobów i wydajności powinien nam w tym pomóc. To dość potężne narzędzie diagnostyczne, które skanuje komputer w poszukiwaniu potencjalnych problemów. Skanowanie obejmuje najważniejsze podzespoły komputera, takie jak procesor, pamięć RAM czy twardy dysk.

Monitor zasobów i wydajności wyświetla także problemy z samym systemem operacyjnym i usługami działającymi w tle, które odmawiają posłuszeństwa. Ta funkcja może się okazać także przydatna w sytuacji, gdy któryś z komponentów komputera jest trwale uszkodzony i wymaga wymiany.

Aby uruchomić Monitor zasobów i wydajności, należy udać się do menu Start, a następnie wybrać polecenie “Uruchom...” lub skorzystać z kombinacji klawiszy Win + R. W oknie uruchamiania wpisujemy polecenie perfmon / report, a nastepnie naciskamy przycisk OK.

 

Po uruchomieniu, program automatycznie rozpocznie 60-sekundowe skanowanie i wyświetli szczegółowy raport dotyczący konfiguracji systemu, komputera, dysków, pamięci, sieci czy oprogramowania.

Diagnostyka pamięci systemu Windows

Komputer ciągle się zawiesza w losowych momentach bez wyraźnej przyczyny? Problemem może być uszkodzona pamięć RAM, która powoduje problemy. Aby się upewnić, można skorzystać z funkcji diagnozującej pamięć w komputerze. Diagnostyka pamięci systemu Windows przeskanuje pamięć RAM naszego komputera po ponownym uruchomieniu systemu i wyświetli raport informujący użytkownika o ewentualnych problemach.

Najprostszym sposobem na znalezienie tej funkcji, jest wyszukanie jej za pomocą menu Start. Wystarczy, że udamy się do ekranu startowego w Windows 8 lub uruchomimy klasyczne menu w Windowsie 7 lub starszym, a następnie w polu wyszukiwania wpiszemy “Diagnostyka”. Na liście znalezionych programów powinna pojawić się opcja “Diagnostyka pamięci systemu Windows”.

Po uruchomieniu wyświetlone zostanie okno, w którym możemy rozpocząć skanowanie (i ponowne uruchomienie komputera) natychmiast lub ustawić system w taki sposób, aby rozpoczął skanowanie po naszym następnym uruchomieniu komputera, które sami wywołamy.

Sprawdzanie dysku twardego

Jeżeli nasz dysk pracuje zdecydowanie wolniej (a czasem nawet i głośniej), niż dotychczas, to może to być znak, że pojawiły się tam jakieś błędy. Twarde dyski z czasem tracą swoją pierwotną siłę i kończą swój żywot. Zanim jednak do tego dojdzie, można sprawdzić stan naszego dysku za pomocą prostego narzędzia.

Aby uruchomić sprawdzanie dysku, należy otworzyć okno “Mój komputer”, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybraną partycję i wejść do Właściwości. We właściwościach należy udać się do zakładki Narzędzia, po czym z sekcji “Sprawdzanie błędów” kliknąć w przycisk “Sprawdź”.

Z tego miejsca możemy skanować twardy dysk w poszukiwaniu błędów (i wykonać ich automatyczną naprawę), a także dodatkowo sprawdzić dysk pod kątem tzw. bad sectorów, czyli uszkodzonych sektorów dysku twardego.

Menedżer urządzeń

Jeśli podłączyliśmy do komputera urządzenie i komputer go nie wykrywa lub działa ono nieprawidłowo, to pierwszych informacji dowiemy się z menedżera urządzeń. Wyświetla on szczegóły na temat każdego podłączonego sprzętu, a także pozwala sprawdzić, czy poprawnie zainstalowano do wszystkich komponentów sterowniki. Jeżeli sterowników nie ma lub są niepoprawnie zainstalowane, to przy danej pozycji wyświetli się żółta lub czerwona ikona. Menedżer urządzeń pozwala także na ręczną aktualizację sterowników, a także ułatwia wyszukiwanie aktualizacji sprzętowych.

Aby uruchomić Menedżera urządzeń, należy udać się do Panelu Sterowania (menu Start > Panel Sterowania), a następnie przejść do kategorii “Sprzęt i dźwięk”, po czym z sekcji “Urządzenia i drukarki” wybrać odnośnik “Menedżer urządzeń”.

Jak widać w systemie znajdziemy sporo narzędzi, które ułatwiają rozwiązywanie problemów z komputerem. Nie zawsze jedynym wyjściem są dodatkowe (i często płatne) programy, które tak naprawdę potrafią niewiele więcej, niż wbudowane w system funkcje.

Komentarze