W wielu znanych serwisach internetowych usunięcie konta sprowadza się do wykonania kilku kliknięć i podania hasła. Niestety, nie każda usługa webowa pozwala nam tak łatwo się pożegnać. Wtedy z pomocą przychodzi serwis pomagający w skasowaniu profili z tych bardziej upartych witryn.
Strona główna AccountKillera zawiera 20 najpopularniejszych usług internetowych. Pozostałe możemy znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Wszystkie elementy zostały podzielone na trzy kategorie: białą, szarą i czarną. Ta pierwsza zawiera serwisy, w których usunięcie konta jest stosunkowo łatwe.
Profil każdej "białej" aplikacji czy strony WWW zawiera krótką instrukcję z podstawowymi informacjami na temat skasowania profilu. Znajduje się tutaj także tzw. direct removal link, czyli bezpośredni odnośnik do podstrony, za pomocą której da się usunąć konto.
Link działa oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy do danego serwisu zalogowani. Oprócz tego można tu trafić na odnośniki do oficjalnych instrukcji, plików pomocy czy FAQ, które zawierają pomocne informacje. Przykłady z listy białej to Facebook, Google, Twitter, Yahoo! czy MySpace. Ale przejdźmy do rzeczy.
Usunięcie konta z Facebooka jest wbrew pozorom dziś bardzo proste. Wystarczy zajrzeć pod ten adres i kliknąć Delete My Account (Usuń moje konto). Kolejny krok to podanie hasła oraz przepisanie kodu CAPTCHA z obrazka. Ostatni warunek to brak logowań do usuniętego konta przez 14 dni. Wtedy profil zostanie trwale skasowany.
Poza tym można konto na Facebooku zdezaktywować. W tym celu należy przejść do ustawień, wybrać zakładkę Bezpieczeństwo i kliknąć odpowiednie polecenie. Dzięki temu całkowicie znikniemy z Facebooka. Nasz profil zostanie ponownie aktywowany przy kolejnym logowaniu się za pomocą e-maila do serwisu.
"Szare" usługi to te, w których usunięcie konta jest możliwe, ale utrudnione. Do tej grupy zaliczono m.in. obecne od niedawna w Polsce Spotify. W celu skasowania swojego profilu w tym serwisie muzycznym należy wysłać maila do obsługi z nazwą użytkownika, datą urodzin oraz kodem pocztowym. Często trzeba to zrobić kilkakrotnie.
Ostatnia kategoria to usługi oznaczone kolorem czarnym. Tutaj konta nie da się usunąć w ogóle. Przykład to Skype. W komunikatorze można jedynie skasować swoje informacje profilowe. Nazwa użytkownika cały czas pozostaje aktywna w systemie. Inne "czarne" aplikacje i witryny to Evernote, WordPress, Bearshare czy Gravatar.
AccountKiller to nie tylko nieoceniona pomoc dla osób, które chcą usunąć konto z jakiejś usługi. Z bazy serwisu warto korzystać także przed założeniem profilu. Dzięki temu da się sprawdzić, którym serwisom i aplikacjom lepiej nie powierzać swoich danych, bo nie ma możliwości ich usunięcia w późniejszym czasie.