Windows 10 mimo ciągłych prac Microsoftu, nadal ma jeszcze wiele niedociągnięć i problemów. Jedną z dużych bolączek tej dużej aktualizacji systemu firmy z Redmond jest brak sterowników. W tym poradniku zobaczysz, jak instalować w Windows 10 niekompatybilne sterowniki, które nie zostały dostosowane do najnowszej aktualizacji systemu.

Niektórzy producenci laptopów i komputerów wydali specjalne oświadczenia, w których ostrzegają swoich klientów przed instalowaniem Windows 10. System nie jest bowiem kompatybilny z niektórymi sterownikami. Np. problem taki pojawia się ze starymi drukarkami. Wprawdzie są to sporadyczne przypadki, jednak wcześniej takie sytuacje zdarzały się bardzo rzadko. Windows 10 musi jeszcze trochę popracować nad współpracą ze sterownikami.

Dlatego też może się zdarzyć, że sterownik w Twoim komputerze, zwłaszcza jeżeli pecet jest starszy, może po prostu nie działać. Zaś producenci sprzętu nie kwapią się z wydawaniem nowszych sterowników dostosowanych do Windows 10 - dla starszego sprzętu. Co z robić w sytuacji, gdy mamy Windows 10 na pokładzie, chcemy z niego skorzystać, a nie współpracuje on ze sterownikami w komputerze?

Przegląd niekompatybilnych sterowników

Na początek powinniśmy przejrzeć listę źle lub wcale nie współpracujących sterowników z Windows 10. W tym celu otwieramy Panel sterowania i przechodzimy do sekcji "Sprzęt i dźwięk". Tutaj klikamy zakładkę "Menedżer urządzeń".

Następnie przeglądamy listę zainstalowanych sterowników i sprawdzamy, czy przy którymś z nich jest informacja o braku współpracy lub wadliwej współpracy. Robimy to, klikając prawym przyciskiem myszy na sterownik i wybierając z listy opcji "Właściwości". We właściwościach oprócz sprawdzenia pracy sterownika możemy go aktualizować (zakładka Sterownik > Aktualizuj sterownik).

Jeżeli jednak aktualizacja nic nie pomoże, należy spróbować innego rozwiązania.

Instalacja niekompatybilnych sterowników

Z góry zaznaczamy, że nie jest to 100% pewna metoda. Może zadziałać, jednak nie ma na to żadnej pewności. W każdym razie, jeżeli mamy problem z działaniem sterownika, pobieramy jego najnowszą wersję na komputer - z działu Sterowniki w naszym serwisie bądź ze strony producenta komputera.

Następnie przechodzimy do miejsca, gdzie sterownik został pobrany. Klikamy prawym przyciskiem myszy plik i z menu kontekstowego wybieramy opcję o nazwie "Rozwiąż problemy ze zgodnością". Zostanie teraz uruchomione okno instalacji niekompatybilnego sterownika, w którym musimy wybrać następujące opcje:

1. W pierwszym ekranie zaznaczamy opcję "Rozwiąż problemy z programem", a następnie "Program działał w starszych wersjach systemu Windows, ale teraz nie można go zainstalować ani uruchomić".

2. W kolejnym ekranie wybieramy wersję systemową, dla której dział dany sterownik. Tutaj trzeba posłużyć się informacjami producenta. Jeżeli sterownik był kompatybilny np. z Windows 7 - zaznaczamy taką opcję. Podobnie, jeżeli była to starsza czy nowsza wersja Windows.

3. Na koniec wciskamy przycisk "Testuj program", aby sprawdzić, czy zmienione ustawienia pomogą w poprawnej pracy sterownika. Windows może poprosić o instalację sterownika, na co trzeba się zgodzić.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, sterownik zostanie pomyślnie zainstalowany w trybie zgodności. Pozwoli nam to na korzystanie z urządzenia, które nie zostało dostosowane do Windows 10. Dajcie znać w komentarzach, czy opisana powyżej metoda sprawdziła się w Waszym przypadku.