Nowa Wikipedia Beta na Androida dostępna. Jak ją zainstalować?

Wikipedia jest integralną częscią surfowania po sieci, jednak wciąż nie pojawiła się dobra, solidna aplikacja na Androida do obsługi elektronicznej encyklopedii. Na szczęście to się wkrótce zmieni, gdyż jest już dostępna wersja testowa najnowszej Wikipedii na Androida. Jak ją przetestować już dziś?

Wikipedia Beta oferuje całkowicie przebudowany interfejs klasycznej aplikacji na Androida i używa natywnych elementów systemu. Całość dzięki temu jest o wiele szybsza, a przeglądanie artykułów to czysta przyjemność. Bez względu na to, czy wyszukujemy czegoś, czy przeglądamy teksty - interfejs działa świetnie i się nie zawiesza.

Testowa wersja nowej Wikipedii dostępna jest w Sklepie Play pod hasłem Wikipedia Beta. Jeśli w telefonie mamy zainstalowaną starszą wersję stabilnej Wikipedii, to nic nie szkodzi - nie musimy jej usuwać. Wikipedia Beta instaluje się obok klasycznej aplikacji i nie wpływa w żaden sposób na starą wersję.

Nowa Wikipedia Beta

Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się ekran startowy z wprowadzeniem do Wikipedii. Na samej górze znajdziemy wyszukiwarkę, dzięki któej mamy możliwość błyskawicznego wyszukania interesującego nas artykułu.

Wyszukiwarka na bieżąco pokazuje wyniki w trakcie wprowadzania tekstu, więc wpisanie tylko fragmentu lub pojedynczego słowa kluczowego może być wystarczające do znalezienia interesującej nas pozycji.

Po wybraniu artykułu zostanie on wyświetlony w wersji odpowiednio przystosowanej na ekrany mobilne. Jeśli artykuł jest długi i wzbogacono go na Wikipedii podziałem na rozdziały, to na górnym pasku narzędzi znajdziemy ikonę z trzema paskami, która wysuwa panel boczny z listą rozdziałów. Możemy dzięki temu szybko przeskoczyć do odpowiedniej sekcji danego wpisu.

Na pasku narzędzi znajdziemy także przycisk z opcjami, wśród których występują takie funkcje, jak przełączanie się między wersjami językowymi artykułu, wyszukiwanie słów w obrębie artykułu (Find in page), udostępnianie tekstu czy zapisywanie go do wersji offline, co pozwala odczytywać go później nawet bez dostępu do Internetu.

Z lewej strony ekranu możemy wysunąć kolejny panel boczny, w którym znajdziemy historię przeglądanych artykułów, jak również listę tekstów, które zapisaliśmy do trybu offline. Wyświetla się tu także odnośnik "Random", który po dotknięciu przekierowuje nas do losowo wybranego artykułu.

Komentarze