Komputery następnej generacji oparte na systemie operacyjnym Windows mają dostarczać użytkownikowi bezpośrednich doświadczeń skomputeryzowanego świata. To oznacza ze te komputery nie będą pełniły tylko roli komputerów osobistych, lecz także będą miały cechy które posiadają urządzenia specjalistyczne.
Patent firmy Microsoft który został nazwany "Direct Computing Experience" w wizji firmy jest niczym innym jak stworzenie Windowsa który będzie nie tylko zwykłym systemem operacyjnym, Windows będzie skrojony tak by móc pracować w specjalnych trybach.
To będzie wymagało specjalnego oprogramowania zgranego z maszyną na której pracuje plus odpowiednio dostrojone sensory.
Oczywiście komputery oparte na nowym systemie Windows będą mogły być z łatwością zmienione w urządzenia kina domowego, organizery, zegarki, kalkulatory, urządzenia do odtwarzania różnego rodzaju mediów, komputery te według firmy Microsoft będą mogły stać się także urządzeniami do nagrywania filmów wideo oraz odtwarzaczami multimedialnymi.
Windows nowej generacji nie będzie uruchamiał się w pełni, w zależności od potrzeb użytkownika będzie się uruchamiała ta część systemu która będzie w danym momencie potrzebna. To w zupełności wystarczy do tego by komputer stał się odtwarzaczem multimedialny, jednakże pełna funkcjonalność systemu operacyjnego będzie niedostępna.
Dzięki rozwiązaniu opisanemu powyżej maszyny oparte na systemie Windows będą uruchamiały się niesamowicie szybko, firma z Redmond przewiduje że zajmie im to mniej niż 10 sekund, już po tak krótkim czasie komputer będzie gotowy do pracy w specjalnym trybie.
Firma dodaje, "Komputer będzie mógł być uruchomiony także w środowisku ograniczonym, to znaczy że niektóre funkcje systemowe będą niedostępne dla użytkownika. Ograniczeniom zostaną poddane na przykład operacje wykonywane z klawiatury lub dostęp do plików. Różne potrzeby użytkownika będą spełniane przez różne tryby pracy komputerów wyposażonych w system nowej generacji."
Na dzień dzisiejszy faktem pozostaje to, że wszystkie informacje to tylko przypuszczenia, Microsoft nie potwierdził w żaden sposób że rozwiązanie nazwane Direct Computing Experiences będzie częścią nowego systemu Windows 8, następnego wydania systemu Windows.
Jednakże niezależnie od tego czy ten projekt zostanie wkomponowany w nowy system operacyjny oznaczony liczbą 8 czy też nie, jest to interesująca droga, którą gigant z Redmond powinien kroczyć chociażby po to by konkurować jak równy z równym z firmami które wypuszczają coraz to nowsze urządzenia, na przykład iPad firmy Apple.
Direct Computing Experience pozwoli urządzeniom opartym na Windows 8 uruchamiać się w kilka sekund i pełnić rolę specjalistycznych maszyn takich jak czytniki, odtwarzacze multimedialne, przeglądarki internetowe i wiele innym. Dzięki temu urządzenia będą o wiele szybsze ponieważ ich funkcjonalność zostanie obcięta względem pełnych możliwości nowego systemu operacyjnego.
Specjalne urządzenia, zaprojektowane do konkretnych celów są szybkie i mają bogate funkcje które dotyczą ich przeznaczenia, komputery PC są wszechstronne lecz uboższe pod względem konkretnego przeznaczenia. Direct Computing Experience na systemie Windows 8 będzie w stanie połączyć zalety jednego i drugiego rozwiązania w jedno.
Dzięki temu użytkownik dostanie proste urządzenie któro będzie pracowało na systemie pracującym i wyglądającym jak Windows. Urządzenia te będą w stanie pracować jako czytniki, edytory dokumentów, odtwarzacze multimedialne, przeglądarki internetowe i wiele innych.
W międzyczasie urządzenie to będzie w stanie dostarczyć funkcjonalność jaką posiadają normalne pecety wyposażone w system Windows. Wystarczy wtedy uruchomić pełny system a nie tylko podsystem odpowiadający za konkretne funkcje.
Tak właśnie rysuje się przyszłość technologii komputerowej według giganta z Redmond.