O czym pamiętać przed instalacją ROM-u na Androidzie
Instalowanie zmodyfikowanych ROM-ów z Androidem pozwala uaktualnić naszego smartfona, a także uzbroić go w szereg nowości oficjalnie dla nas niedostępnych. To bardzo dobre rozwiązanie, ale jeżeli robimy to po raz pierwszy, to należy najpierw się do tego odpowiednio przygotować, aby z naszego urządzenia nie została “cegła”.
Na szczęście instalowanie ROM-ów na Androida nie jest takie ryzykowne, jak modyfikowanie oprogramowania w innych, starszych urządzeniach, jednak wciąż warto się odpowiednio zabezpieczyć. Sam nie tak dawno zmieniałem oprogramowanie w swoim smartfonie po raz pierwszy i na własnej skórze przekonałem się, że dobrze jest przyjąć sobie do serca poniższe rady.
Zakładam, że wasz smartfon czy tablet jest już zrootowany. Jeżeli nie, to należy to zrobić w pierwszej kolejności - możecie zobaczyć nasz poradnik o tym, jak zrootować prawie każdego smartfona przez Kingo Android Root.
1. Zainstaluj odpowiedni Recovery Mode
Recovery Mode to tryb odzyskiwania w smartfonie, za pomocą którego robimy zarówno kopie zapasowe, formatujemy system, jak również instalujemy nowe oprogramowanie. Należy pamiętać, że nieoficjalnych ROM-ów pobranych z Internetu NIE zainstalujemy za pomocą oryginalnego trybu Recovery - musimy wgrać na naszego smartfona zmodyfikowane oprogramowanie typu Recovery.
Dwoma najpopularniejszymi trybami Recovery są CWRM (Clockwork Recovery Mode) a także TWRP (TeamWin Recovery Project). Dla każdego modelu smartfona istnieje osobna wersja każdego z tych Recovery, więc musicie na własną rękę poszukać paczki dedykowanej dla waszego urządzenia. Możecie także spróbować zautomatyzować ten proces za pomocą aplikacji ROM Installer, która pozwala zainstalować CWRM lub TWRP z poziomu samego systemu, a do tego automatycznie wykrywa model urządzenia i oferuje instalację dedykowanej paczki.
2. Zrób kopię zapasową swojego systemu przez Recovery Mode
Kopia zapasowa jest absolutnie obowiązkowa i pozwoli odzyskać oryginalny stan telefonu w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak. Jest sporo metod na zrobienie kompletnego backupa, ale najprościej jest po prostu użyć zainstalowanego wcześniej CWRM lub TWRP.
Aby wejść do Recovery, należy wyłączyć telefon i wyciągnąć baterię na ok. 10 sekund. Następnie wkładamy ją ponownie i uruchamiamy urządzenie za pomocą odpowiedniej kombinacji przycisków. W moim przypadku (Huawei G300) jest to wciśnięcie i przytrzymanie jednocześnie przycisku uruchamiania oraz zwiększenia głośności. W zależności od modelu kombinacja może się różnić, a wyciąganie baterii może nie być potrzebne.
Będąc już w trybie Recovery przechodzimy do opcji Backup and Restore i tworzymy kopię zapasową. Dobrze jest mieć przynajmniej 2GB wolnej przestrzeni na zewnętrznej karcie pamięci.
3. Zrób dodatkową kopię zapasową za pomocą Online Nandroid Backup
Online Nandroid Backup to aplikacja, którą możecie pobrać ze sklepu Play. Do poprawnego działania wymaga roota. Za jej pomocą możemy stworzyć taką samą kopię zapasową jak w Recovery Mode z poziomu systemu.
Co jednak ważne, użytkownik może stworzyć nie tylko kopię zapasową zgodną z aktualnie zainstalowanym Recovery, ale także z innymi. Zatem jeśli obecnie mamy zainstalowany Clockwork Recovery Mode, to za pomocą tej aplikacji możemy stworzyć dodatkową kopię zapasową zgodną z TWRP. Dzięki temu będziemy mogli przywrócić nasz system do obecnego stanu nawet wtedy, gdy kiedyś zmienimy Recovery na inne.
4. Zrób kopię swojej kopii
Domyślnie wszystkie kopie przechowywane są w pamięci telefonu lub na zewnętrznej karcie pamięci i w tych miejscach muszą się znajdować, aby je potem przywrócić z trybu Recovery. Nie zmienia to jednak faktu, że nie zaszkodzi zrobić sobie kopii zapasowych swoich backupów na komputerze.
Wystarczy, że podłączymy swojego smartfona lub tablet do komputera za pomocą kabla USB i znajdziemy w pamięci telefonu lub na karcie pamięci foldery o nazwie “Backup” i skopiujemy je w bezpieczne miejsca na dysku. Dzięki temu nawet w przypadku usunięcia kopii z urządzenia wciąż będziemy je mieć na dysku.
Wykonując powyższe kroki mamy odpowiednio przygotowane urządzenie, na którym możemy instalować nieoficjalne ROM-y.