Jeżeli chodzi o pakowanie i rozpakowywanie plików, to bez wątpienia najpopularniejszym programem na komputery osobiste jest WinRAR. Pliki jednak rozpakowujemy nie tylko na komputerze, ale także na smartfonach czy tabletach. Do tej pory musieliśmy się zadowolić aplikacjami innych firm, ale od wczoraj możecie już korzystać z oficjalnej wersji WinRARa na Androida.
Androidowa wersja WinRARa nosi nazwę RAR for Android i pozwala głównie na szybkie tworzenie nowych oraz rozpakowywanie istniejących archiwów ZIP oraz RAR. Na tym jednak nie kończą się jej opcje - osoby pracujące z bardziej rzadkimi archiwami również będą mogli je obsłużyć w RAR for Android. Aplikacja z powodzeniem współpracuje z formatami TAR, GZ, 7z, ISO, ARJ, BZ2 czy XZ. Warto również wspomnieć, że RAR for Android wykorzystuje procesory wielordzeniowe do wydajniejszej pracy.
Interfejs aplikacji nie jest skomplikowany i przypomina raczej zwykłego menedżera plików z opcją pakowania oraz rozpakowywania plików. Obsługa jest bardzo prosta. Aby rozpakować plik, wystarczy znaleźć go w pamięci urządzenia, zaznaczyć, a następnie stuknąć w ikonę rozpakowywania na pasku narzędzi.
Wyświetlony zostanie ekran, w którym możemy dostosować miejsce, do którego zostanie wypakowana zawartość archiwum, a także ustawić, czy takie same pliki mają być zastępowane. Opcjonalnie możemy także po prostu przytrzymać dłużej palec na archiwum, a następnie z rozwijanej listy wybrać jedną z dostępnych opcji wypakowywania.
Pakowanie plików jest równie proste, co ich rozpakowywanie. Wystarczy zaznaczyć pliki, które chcemy spakować, a następnie dotknąć ikony tworzenia nowego archiwum na górnym pasku narzędzi.
Będziemy mogli dostosować nazwę archiwum, format (RAR lub ZIP), ewentualnie zabezpieczenie hasłem, poziom kompresji, podział na kilka mniejszych archiwów, a także wiele, wiele więcej. Generalnie znajdziemy tu wszystkie te opcje, które znamy z pulpitowej wersji programu.
Dotykając ikony menu w górnym prawym rogu możemy wysunąć pasek z dodatkowymi funkcjami. Znajdziemy tu szybki dostęp do ustawień aplikacji, a także dodatkowe funkcje, takie jak chociażby sprawdzanie poprawności i naprawianie spakowanych plików.