Przydatne funkcje Menedżera zadań w Windows 7

Menedżer zadań jest jedną z przydatniejszych funkcji, które znajdziemy w systemach Windows. Nie wszyscy jednak umieją z niej korzystać bądź nie znają wszystkich opcji, które Menedżer zadań oferuje. Zobaczmy zatem, co oferuje Menedżer zadań w Windows 7.

 

Menedżer zadań to opcja, z której skorzystają zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane. Funkcja ta pomoże nam w rozwiązaniu problemów ze spowalnianiem komputera, a także pozwoli zająć się programami, które się zawiesiły, pożerają zasoby systemowe bądź nie odpowiadają.

Otwieranie Menedżera zadań

Do Menedżera zadań możemy uzyskać dostęp na kilka sposobów - korzystając ze skrótów klawiszowych Ctrl+Shift+Escape lub Ctrl+Alt+Delete, a także za pomocą myszki. Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na pasku zadań, a następnie wybierzemy opcję “Uruchom Menedżera zadań”.

Monitorowanie uruchomionych procesów

W Windowsie 7 pierwszą zakładką, którą ujrzymy, jest zakładka z listą aplikacji. To naprostsza lista, która wyświetla listę uruchomionych programów. Jeżeli któraś aplikacja się zawiesiła i ma dobrze znany status “Brak odpowiedzi...”, to z tego miejsca możemy ją błyskawicznie zamknąć. Wystarczy zaznaczyć ją na liście, a następnie wybrać opcję “Zakończ zadanie”.

Kolejna zakładka to “Procesy”, w której znajduje się lista wszystkich działających w tle procesów. Znajdują się tutaj także aplikacje, które widnieją w poprzedniej zakładce, przy czym lista procesów wyświetla szczegółowe informacje na ich temat. W dodatkowych kolumnach znajdziemy krótki opis danego procesu (np. nazwa programu), a także aktualne wykorzystanie pamięci i procesora.

Aby wyświetlić absolutnie wszystkie procesy można dodatkowo zaznaczyć opcję “Pokaż procesy wszystkich użytkowników”. Domyślnie lista wyświetla tylko procesy uruchomione z poziomu konta aktualnie zalogowanego użytkownika.

W tym miejscu możemy także zamykać wybrane procesy, podobnie, jak miało to miejsce w zakładce “Aplikacje”. Jeżeli któraś z aplikacji nie działa lub utrzymuje się za długo na liście (np. po wyłączeniu jakiegoś programu jego proces wciąż znajduje się na liście) to możemy go w dowolnym momencie zmusić do zamknięcia. Takie procesy mają tendencję do wykorzystywania sporej ilości zasobów systemowych, przez co spowalniają komputer. Wystarczy kliknąć w któryś z procesów prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję “Zakończ proces”. Zaoszczędzi to nam niepotrzebnych resetów komputera.

Jeżeli chcemy wyświetlić więcej szczegółów na temat działających procesów, to dobrym pomysłem jest przejrzenie opcji widoku. Udając się do polecenia “Widok > Wybierz kolumny...” możemy dodać więcej kolumn, które wyświetlają takie informacje, jak priorytet aplikacji, czas procesora CPU oraz wiele innych.

Monitorowanie wydajności

Przydatną zakładką w monitorowaniu działania komputera jest “Wydajność”. Wyświetlone w tym miejscu informacje dają nam możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu otwarte aplikacje wpływają na wykorzystanie procesora i pamięci. Wszystkie informacje przedstawione są w formie czytelnych wykresów.

Jeżeli paski w polach “Użycie CPU” lub “Pamięć” są pełne, to warto cofnąć się do zakładki “Procesy”, posortować listę otwartych aplikcji po wykorzystaniu pamięci lub procesora (wystarczy kliknąć w nagłówek wybranej kolumny, aby posortować wyniki) i zamknąć te aplikacje, które najbardziej pożerają nasze zasoby systemowe.

Jeżeli pomimo zamknięcia zasobożernych procesów ilość wykorzystanej pamięci lub CPU jest wciąż wysoka, to warto pomyśleć nad dokupieniem RAMu lub wymianą procesora.

Monitorowanie sieci

Menedżer zadań to nie tylko aplikacje i procesy, ale także podgląd wykorzystania sieci. Jeżeli mamy problemy z Internetem, takie jak powolne ładowanie stron WWW, lagi w grach, przerywanie rozmów na Skype, to warto przyjrzeć się tej zakładce i sprawdzić, jak wygląda wykorzystanie sieci. 

Wyświetlone zostaną wykresy dla każdej karty sieciowej, którą mamy zainstalowaną w komputerze. Wykres wyświetla na bieżąco działalność poszczególnych aplikacji, które łączą się z siecią.

Jeżeli nasze połączenie z Internetem spowalnia i widzimy jakieś zachowanie na wykresach, to warto dokładnie zweryfikować, skąd dana aktywność pochodzi. W tym celu możemy wrócić do zakładki “Wydajność”, a następnie kliknąć w przycisk “Monitor zasobów...”.

Następnie wystarczy przełączyć się do zakładki “Sieć”. Wyświetlone zostaną wszystkie procesy o aktywności sieciowej, czyli takie, które np. łączą się z Internetem i pobierają dane. Przy każdym procesie wyświetlony jest transfer - wysyłanie i odbieranie. Możemy w ten sposób namierzyć aplikacje, które działają w tle i spowalniają nasze połączenie z Internetem, a następnie przejść do zakładki z listą procesów i zamknąć kłopotliwe programy.

Komentarze