Kazuyuki
Jaka jest różnica między hibernacją a uśpieniem? Gdy kliknę "Start" i rozwinę "Zamknij", to mam dwie dodatkowe opcje - Uśpienie oraz Hibernacja.
Uśpienia używam dość często i wiem, że komputer po prostu się wyłącza i włącza potem w takim samym stanie. A czym jest hibernacja?
Pan_Gramofon
Jak trafnie zauważyłeś, obie opcje służą do swego rodzaju usypiania komputera, czyli tymczasowego wstrzymania, zaoszczędzenia energii i ponownego uruchomienia go w takim samym stanie, w jakim go uśpiliśmy. Są jednak dwie dość szczególne różnice między uśpieniem a hibernacją.
Uśpienie komputera jest znacznie szybsze, ale wymaga stałego dopływu prądu do zasilacza. Oczywiście, komputer w stanie uśpienia nie wykorzystuje tyle samo energii, co wtedy, gdy jest włączony. Niemniej jednak stan naszego komputera - otwarte okna, programy itp. - są zapisywane w pamięci RAM. Pamięć RAM jest piekielnie szybka, dzięki czemu wybudzenie trwa tak krótko. Niemniej jednak zasilacz musi cały czas doprowadzać do pamięci RAM symboliczną ilość prądu, gdyż RAM nie jest pamięcią stałą. Gdy odłączysz komputer od prądu lub gdy wyłączą CI na chwilę prąd w mieszkaniu, to już komputera nie wybudzisz do tego samego stanu. Po prostu uruchomi się w tradycyjny sposób, ładując wszystko od początku. Z wiadomej przyczyny uśpienie nie nadaje się zbytnio do laptopów - jak Ci padnie bateria to zapisany stan zniknie.
Hibernacja to z kolei wstrzymanie komputera, które jest odporne na utratę prądu. Wszystkie dane o otwartych aplikacjach, oknach i innych elementach są zapisywane na dysku twardym, dzięki czemu nawet kompletne odcięcie komputera od prądu nie narusza zapisanego stanu systemu. Wydawałoby się, że hibernacja jest lepsza, ale niestety nie do końca tak jest - dysk twardy nie jest tak szybki jak pamięć RAM, przez co zarówno wprowadzanie komputer w stan hibernacji jak i jego późniejsze wybudzenie jest po prostu wolniejsze.
Ogólna zasada jest taka: Jeżeli masz komputer stacjonarny, stale podłączony do prądu, to możesz spokojnie korzystać z trybu uśpienia. Jeżeli jednak bardzo Ci zależy na tym, żeby komputer wybudzić do tego samego stanu, w którym go pozostawiłeś i za wszelką cenę nie chcesz utracić zapisanego stanu, to używasz trybu hibernacji. Hibernacja też jest lepsza w przypadku laptopów pracujących na baterii.