Facebook niedawno wprowadził nowe formy lajków - reakcje. Ikony reakcji Facebook pozwalają na szersze spectrum wyrażania opinii. Z tego poradnika dowiesz się, jak wprowadzić nowe ikony polubień na swoją stronę lub blog na platformie Wordpress.

Czym są reakcje Facebook można łatwo sprawdzić na swoim koncie na Facebooku. To kilka nowych emotikonów, które pojawiają się obok dotychczasowego kciuka w górę, czyli popularnego lajka. Nowe reakcje to: Super, Ha ha, Wow, Przykro mi, Wrr. Każda oznaczona jest nową ikonką obrazującą stan komentującego post czy informację.

Jeżeli chcesz, aby Twój blog czy strona były na bieżąco z nowościami z Facebooka, można wprowadzić w prosty sposób rozwiązanie przypominające nowe reakcje Facebook na Wordpressa. W tym celu rzecz jasna trzeba skorzystać z odpowiedniej wtyczki na Wordpress. Jeżeli nie wiesz, jak instalować wtyczki Wordpress, odsyłamy do naszego prostego poradnika.

MyEffecto - reakcje Facebook na Wordpress

Rozwiązaniem jest instalacja wtyczki, która nazywa się MyEffecto i rzecz jasna dostępna jest za darmo na platformę Wordpress. Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki otrzymujemy zestaw emotikonów oferujących 4 podstawowe sposoby wyrażania emocji dla naszych użytkowników: Awesome, Love, Like, Dislike, Sad.

Po zainstalowaniu wtyczki musimy ją jeszcze aktywować - podając swój adres e-mail. MyEffecto będzie teraz widoczne z poziomu zakładki Ustawienia > MyEffecto w panelu zarządzania Wordpress. Możemy tutaj skorzystać z kilku zakładek personalizujących ustawienia tej wtyczki.

W zakładce Customize, po kliknięciu zielonego przycisku "Edit" możemy zmienić wygląd, dostępność, opisy i zachowanie poszczególnych reakcji. Możemy więc zmienić wielkość emotikonów, styl, język, motyw, podpisy pod reakcjami (np. dodając polskie). Na koniec klikamy niebieski przycisk "Save" i zapisujemy ustawienia. Możemy też stworzyć kilka nowych setów ikonek i wykorzystywać je w zależności od potrzeby.

Z kolei z poziomu zakładki "Blog Settings" możemy ustalić, gdzie nasze reakcje mają być widoczne. Do wyboru mamy: wpisy, strony, stopkę strony początkowej, a także listę postów. Możemy też zdecydować, jak szybko reakcje mają ładować się na stronie czy wpisie na naszym blogu Wordpress. Rzecz jasna, wszystkie zmiany należy zapisać.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników skierowana jest zakładka "Plugin Settings". Tutaj zmieniamy ustawienia dotyczące zachowania wtyczki. Możemy tutaj skorzystać z trzech dostępnych opcji zachowania:

  • Show Related Articles After-Click - pokaż powiązane artykuły po kliknięciu emotikonu
  • Show Share Buttons After-Click - pokaż menu udostępniania po kliknięciu emotikonu
  • Floating Button For Mobile - latający przycisk dla wersji mobilnej strony

Każda z opcji posiada graficzny przykład tego, jak działa. Opcja pierwsza pokaże listę podobnych artykułów do tego, który użytkownik polubił. Opcja druga - pokaże menu z przyciskami do udostępniania (Facebook, Twitter, LinkedIn itp.), zaś opcja trzecia - latającą ikonkę smile, która będzie widoczna tylko w wersji mobilnej naszej strony.

Po zapisaniu zmian wystarczy odświeżyć swoją stronę. Teraz reakcje będą dostępne w wybranych przez nas miejscach.