Rewolucja w aplikacjach Chrome: uruchamianie z pulpitu i tryb offline
Aplikacje są już dość dobrze znane większości użytkowników Chrome'a. Jest to rodzaj rozszerzeń do przeglądarki, który potrafi przechowywać część danych lokalnie (na dysku twardym) i ma pewne funkcje w trybie offline. Teraz jednak Google poszedł jeszcze dalej.
Nowa kategoria aplikacji nazywa się Chrome Packaged Apps. Są to usługi, które mogą być uruchamiane bezpośrednio z poziomu Pulpitu Windowsa lub Chrome OS-a. Działają zatem poza głównym oknem przeglądarki i dysponują własnym, niezależnym interfejsem.
Chrome Packaged Apps instalujemy podobnie jak tradycyjne programy desktopowe. Skróty do nich pojawiają się na pasku zadań systemu operacyjnego. Uruchamianie aplikacji odbywa się więc na tej samej zasadzie jak zwykłych (przypiętych) programów w Windowsie.
Nowych aplikacji jest na razie ok. 50 dla użytkowników Windowsa oraz Chrome OS-a. Ich liczba będzie się oczywiście zwiększać w miarę jak deweloperzy popularnych dodatków dokonają konwersji na nowy format. Fani Maków zyskają dostęp do swojej bazy w drugiej połowie października.
Świetnym przykładem nowego typu aplikacji jest Chrome App Launcher - usługa pozwalająca na uruchamianie zainstalowanych w przeglądarce Chrome zwykłych aplikacji za pomocą specjalnego okna wywoływanego z poziomu paska zadań Windowsa.
Zalety nowych aplikacji są widoczne gołym okiem. Nie musimy włączać całej przeglądarki, oszczędzamy miejsce na pasku kart, zyskujemy wyższą wydajność (bo większość danych jest już zapisana na dysku twardym), mamy też do dyspozycji pełny tryb offline z funkcją synchronizacji.
Ta ostatnia rzecz jest szczególnie ciekawa. Jeśli nie mamy dostępu do internetu (np. w podróży) możemy nadal pracować z różnymi usługami. W momencie, gdy dostęp do sieci się pojawi, zmiany zostaną przesłane na serwer i zsynchronizowane z innymi urządzeniami (np. tabletem).
W bazie aplikacji desktopowych na Chrome'a znajdziemy m.in. Google Keep, czyli nowy webowy notatnik od Google'a, a także Pocket (narzędzie do zapisywania stron WWW w celu przeglądania offline), Any.DO (listę typu to-do) czy WeatherBuga (prognozę pogody).
Instalacja tego rodzaju aplikacji jest bardzo prosta. Najpierw przechodzimy do specjalnej kategorii w Chrome Web Store. Wybieramy to, co nas interesuje i klikamy przycisk z plusem i etykietą Za darmo (w przyszłości znajdą się tu też płatne programy).
Potwierdzamy instalację. Nowa ikona pojawi się po kilku sekundach na pasku zadań OS-u. Jeśli używany Chrome App Launchera ikona zostanie dodana w nim. Musimy ją przeciągnąć na pasek zadań, aby przypiąć program w tym miejscu.
Nowo dodana aplikacja będzie od tej pory uruchamiać się w niezależnym oknie (pod warunkiem korzystania ze skrótu na pasku zadań). Okno to pojawi się niezależnie od tego, czy Chrome jest uruchomiony.