Spis treści
Usługi serwerowe wykorzystywane są m.in. do prowadzenia stron WWW. To na ich powierzchni znajdują się pliki strony. Wybierając hosting, masz do dyspozycji serwery współdzielone, VPS i dedykowane, ale jest również inna opcja – serwer w chmurze. Na czym to polega? W jakich przypadkach warto wybrać serwer w chmurze i z jakimi wiąże się to korzyściami?
Usługa serwerowa – którą wybrać?
Jeśli potrzebujesz hostingu, to przede wszystkim musisz wybrać taką ofertę, żeby parametry były wystarczające pod twoje usługi. Czym się różnią wymienione rodzaje usług serwerowych i którą powinieneś wybrać? Najprostszą i najtańszą jest serwer współdzielony. Stosunkowo niewielkim kosztem otrzymujesz dostęp do maszyny, której zasoby mogą być podzielone nawet pomiędzy tysiące użytkowników. Najczęściej wszyscy mają to samo IP, a administrator określa maksymalne obciążenie procesora, pamięci RAM i innych zasobów, które ma do dyspozycji użytkownik. Są one uzależnione m.in. od wybranego przez klienta pakietu. Serwer współdzielony to odpowiednia propozycja przede wszystkim pod mało wymagające usługi. Jest wystarczający pod prowadzenie bloga, strony firmowej czy portalu odwiedzanego przez kilka tysięcy użytkowników dziennie, chociaż to już akurat jest uzależnione od danego serwisu i serwera.
Kolejną usługą jest serwer VPS. W tym przypadku użytkownik również uzyskuje dostęp do części zasobów maszyny, ale korzystających z tego samego urządzenia jest wielokrotnie mniej. Klient ma o wiele większe możliwości, m.in. może dobierać dowolne aplikacje na serwerze, jak i system operacyjny. To usługa, która sprawdzi się w przypadku prowadzenia sklepu internetowego czy portalu, odwiedzanego przez kilkanaście tysięcy użytkowników dziennie. Obsługa VPS wymaga większego doświadczenia i wiedzy niż w przypadku hostingu współdzielonego.
Najbardziej zaawansowaną i jednocześnie najdroższą wersją usługi hostingowej jest serwer dedykowany. W tym przypadku jeden użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich zasobów maszyny. Serwer pozostaje do jego dyspozycji. Użytkownik może sam dobierać aplikacje, instalować dowolny system operacyjny, tworzyć serwery VPS. Zarządzanie serwerem dedykowanym staje się łatwiejsze, jeśli korzystamy z oprogramowania, takiego jak Plesk Panel. Dzięki niemu podstawowe zadania związane z korzystaniem z serwera są proste do wykonania — wystarczy dosłownie kilka kliknięć myszą. To usługa, która jest niezbędna w przypadku najbardziej zaawansowanych działań, takich jak np. prowadzenie serwisu społecznościowego, radia internetowego czy telewizji online. Serwer dedykowany jest rozwiązaniem pod wszystkie wymagające projekty.
Serwer w chmurze – usługa szyta na miarę
Czym jest zatem serwer w chmurze? Chmura infrastrukturalna umożliwia płacenie wyłącznie za wykorzystane zasoby. Wyobraź sobie, że uruchomiłeś projekt na serwerze dedykowanym. Okazało się, że nie wzbudził on zainteresowania i nawet serwer współdzielony byłby wystarczający pod tą stronę WWW. Poniosłeś zatem zbędny koszt. W przypadku serwera w chmurze płacisz wyłącznie za wykorzystane zasoby. Zarządzasz konfiguracją w dowolnym momencie użytkowania. Ustalasz parametry maszyny, jakiej potrzebujesz pod swoje usługi. Masz możliwość korzystania z autoskalowania zasobów, co oznacza, że zostaną one dopasowane do aktualnego wykorzystania. Sam decydujesz, ile serwerów potrzebujesz w danym momencie – możesz ich uruchomić nawet do 30. Na bieżąco możesz obserwować obciążenie poszczególnych serwerów i wykorzystanie zasobów. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczasz również do minimum ryzyko niedostępności usługi. Jeśli nastąpi awaria na jednym serwerze, to twoja strona WWW będzie wczytywana z innego. Wybierając serwer w chmurze, wydajesz rozsądnie pieniądze i jednocześnie zapewniasz użytkownikom niezawodne działanie twoich serwisów internetowych.