Skompresuj pliki instalacyjne Windows i zwolnij przestrzeń dyskową

Dzisiaj mamy rozwiązanie dla osób, którym zależy na zwolnieniu maksymalnie jak największej przestrzeni dyskowej w swoim komputerze czy tablecie z Windows 10. Z naszego poradnika dowiecie się, jak w prosty sposób skompresować pliki instalacyjne i foldery systemu Microsoftu.

Sposobów na zwolnienie przestrzeni w Windows 10 jest całkiem sporo. Możemy skorzystać z darmowych programów, które jak np. CCleaner oczyszczą system z plików tymczasowych i niepotrzebnych programów. Możemy też skorzystać z oficjalnego narzędzia Microsoftu, czyli Oczyszczania systemu. Jeżeli na Windows 10 przechodziliśmy z 7 lub 8.1 - możemy też skasować folder Windows.old, co powinno uwolnić sporo przestrzeni dyskowej w komputerze.

Jest jeszcze jeden sposób na oczyszczenie komputera z nieprzydatnych w codziennej pracy plików. Możemy skorzystać z rozwiązania, które spowoduje zwolnienie pamięci na twardym dysku naszego komputera. Nawet do 2 GB. Metoda polega na kompresji plików i folderów , które są częścią systemu operacyjnego Windows 10. W odróżnieniu od kompresji NTFS, nie ma ona wpływu na prędkość i jakość działania Windows.

Jak skompresować Windows 10

Przejdźmy zatem do szczegółowego poradnika. Na początek będziemy musieli uruchomić Wiersz polecenia w trybie administratora. Możemy to zrobić z poziomu wyszukiwarki Windows 10. Po otwarciu Wiersza polecenia, w oknie programu wpisujemy i zatwierdzamy Enterem następującą komendę:

compact /compactos:query

Następnie, jeżeli komenda zostanie zatwierdzona przez system, podajemy kolejną i również zatwierdzamy ją Enterem:

compact /compactos:always

W zależności od wielkości naszego dysku i zapisanych tam danych kompresja plików instalacyjnych i folderów może zająć około godziny. W tym czasie możemy zrobić sobie dobrą kawę ;) Po zakończeniu całego procesu warto zrestartować komputer. A potem oczywiście sprawdzić, ile przestrzeni zostało zwolnionej w Windows 10.

Jak cofnąć kompresję Windows 10

W każdej chwili możemy cofnąć kompresję plików instalacyjnych i folderów systemu Windows 10. Robimy to w taki sam sposób, jak aktywowanie kompresji. Należy zatem uruchomić Wiersz polecenia w trybie administratora. Następnie, po jego otwarciu, wpisujemy następującą komendę, którą trzeba zatwierdzić Enterem:

compact /compactos:never

Cofanie kompresji również może zająć trochę czasu.

Czy są inne metody na kompresję plików i folderów w Windows 10? Oczywiście - możemy skorzystać np. ze wspomnianej już NTFS. Jest to nieco łatwiejsza metoda. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem dysk C w Eksploratorze plików, wybrać "Właściwości", a następnie z poziomu karty "Ogólne" wybrać komendę "Kompresuj ten dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku".

Niestety, tego typu kompresja ma swoje wady. Może nieznacznie wpłynąć na płynność pracy systemu. Dlatego też NTFS polecamy osobom, którym bardzo zależy na kompresji danych. Z drugiej jednak strony, lepiej wówczas skorzystać z pierwszej metody - z poziomu Wiersza polecenia.

Jeżeli coś z powyższego poradnika było niejasne lub nie udało się zwolnić przestrzeni za pomocą naszego poradnika - daj znać. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie zgłoszenia opisane w komentarzach. Zapraszamy też do zapoznania się z innymi poradnikami na temat zwalniania przestrzeni w Windows 10. Znajdziecie je u góry, po prawej stronie w powiązanych linkach.

Komentarze