Jeśli komputer jest waszym centrum rozrywki i wykorzystujecie go do oglądania filmów czy słuchania muzyki, to warto zaopatrzyć się w coś, co pozwoli nam sterować komputerem bez potrzeby podchodzenia do klawiatury za każdym razem. Może to być np. nasz telefon z Androidem, iOS lub Windows Phone i odpowiednią aplikacją.
Komputer jest w stanie zastąpić nam mnóstwo innego sprzętu audio i wideo w domu, ale nie jest tak wygodny w sterowaniu, jak telewizor czy sprzęt grający z pilotem. Na szczęście komputer możemy również kontrolować bez potrzeby podchodzenia za każdym razem do myszki i klawiatury. Zobacz, jak za pomocą Androida sterować muzyką i głośnością oraz zmieniać piosenki, jak przesuwać lub pauzować filmy, jak wykorzystać telefon zamiast myszki i klawiatury, a także jak wyłączać, restartować lub usypiać komputer bez podchodzenia do niego. Jedynym warunkiem jest, aby nasze urządzenia znajdowały się w tej samej sieci Wi-Fi.
Smartfon jako uniwersalny pilot do komputera
Pokazywaliśmy już, jak za pomocą telefonu sterować YouTubem na Androidzie czy też jak sterować muzyką za pomocą smartfona, ale każda ta metoda wymagała instalowania innej aplikacji do innej czynności. Pojawiło się znacznie lepsze rozwiązanie, które z poziomu jednej aplikacji umożliwia sterowania samym komputerem jak i zainstalowanymi w nim programami.
Unified Remote to aplikacja do zdalnej obsługi komputera za pomocą smartfona lub tabletu z Androidem. Dzięki niej nasze urządzenie mobilne może posłużyć jako bezprzewodowa myszka i klawiatura, jako pilot do Spotify czy innego programu muzycznego bądź też jako pilot do programu z filmami. Aplikację możemy rozszerzyć także o dodatkowe moduły, które umożliwiają obsługę dziesiątek innych programów za pomocą naszego telefonu.
Aplikacja składa się z dwóch elementów - plików serwerowych, które instalujemy na Windowsie, aby zezwolić na łączenie się telefonu z komputerem, a także z aplikacji na Androida, która umożliwia sterowanie komputerem.
Krok 1: Zainstaluj Unified Remote Server na Windowsie
Najpierw zaczynamy od instalacji odpowiednich plików na Windowsie. Dzięki nim urządzenia będą mogły nawiązać połączenie.
Pobierz Unified Remote Server na komputer z Windows
Pobieramy powyższy instalator na Windowsa, a następnie instalujemy program Unified Remote Server. Przy instalacji wybieramy domyślne ustawienia.
System zapyta nas, czy chcemy zainstalować sterowniki do wirtualnego urządzenia. Klikamy w przycisk "Zainstaluj", aby zezwolić na instalację.
Po pomyślnej instalacji wyświetli się komunikat w zasobniku systemowym, że aplikacja została uruchomiona. Powinniśmy zauważyć zieloną ikonę w stylu sieci Wi-Fi.
Krok 2: Zainstaluj Unified Remote na Androidzie, iOS lub Windows Phone
Następnie instalujemy aplikację do zdalnej obsługi komputera na Androidzie i uruchamiamy ją.
Pobierz Unified Remote na Androida ze Sklepu Play
Pobierz Unified Remote na iOS z AppStore
Pobierz Unified Remote na Windows Phone
Wyświetli się kreator, który przeprowadzi nas krok po kroku przez proces pierwszego uruchomienia aplikacji. Zaletą programu jest to, że nie musimy nawet bawić się w podawanie adresu IP naszego komputera - jeżeli urządzenia są w tej samej sieci Wi-Fi, to aplikacja samodzielnie wykryje nasz komputer i się z nim połączy.
Po uruchomieniu Unified Remote wyświetli się interfejs z listą modułów, z których możemy skorzystać. Każdy moduł odpowiedzialny jest za coś innego - jeden służy do obsługi zasilania komputera i umożliwia wyłączanie lub restartowanie komputera, inny z kolei służy do obsługi mediów i zmiany głośności.
Po wybraniu danego modułu wyświetlą się jego funkcje. Basic Input to prosty moduł, który pozwala wykorzystać ekran dotykowy telefonu jako myszkę. Po wejściu do tego modułu możemy korzystać z ekranu Androida jak z gładzika w laptopie.
File Manager to menedżer plików, który umożliwia przeglądanie i uruchamianie plików na komputerze. Po wejściu wyświetli się lista dysków wraz z podziałem na foldery oraz pliki. Mamy też klawiaturę (Keyboard), która umożliwia pisanie na komputerze za pomocą dotykowej klawiatury na Androidzie.
Media to ogólny moduł multimedialny. Pozwala pauzować oraz wznawiać muzykę w dowolnej aplikacji muzycznej, a także zmieniać jej głośność. Z kolei Power to zakładka odpowiedzialna za zasilanie - tu możemy restartować komputer czy całkowicie go wyłączać.
Oczywiście możemy także dodać kolejne moduły do obsługi poszczególnych programów lub funkcji systemowych - wystarczy dotknąć ikony z plusem, a następnie z listy zaznaczyć te moduły, które chcemy pobrać i zainstalować. Znajdziemy tu m.in. moduł do obsługi popularnego odtwarzacza VLC. Możemy też wybrać moduł do obsługi Spotify. Niestety, duża część dodatkowych modułów wymaga pełnej, płatnej wersji programu Unified Remote.