Spotify: 10 przydatnych porad i sztuczek

Spotify od miesiąca gości na komputerach polskich użytkowników. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej klientowi tej usługi i przygotować dla Was garść porad, które mamy nadzieję, że sprawią, iż słuchanie muzyki ze Spotify będzie jeszcze przyjemniejsze.

1. Wyszukiwanie muzyki po gatunkach oraz rocznikach

Aby ograniczyć wyniki wyszukiwania do konkretnego gatunku muzycznego lub danego przedziału lat, wystarczy wpisać frazę w odpowiedni sposób. Dostępnych jest kilka parametrów, przy pomocy których możemy bardziej sprecyzować to, czego szukamy. Są to “genre” (gatunek muzyczny) oraz “year” (rok lub przedział lat). Na przykład wpisanie frazy “genre:trance year:1990-1995” spowoduje wyświetlenie muzyki trance z lat 1990-1995.

Lista obsługiwanych gatunków muzycznych przez Spotify dostępna jest na stronie Spotify Gateway.

2. Filtrowanie playlist

W Spotify znajdziemy playlisty z jednym albumem jak również listy zawierające setki piosenek różnych artystów. Jeżeli szybko chcemy przeszukać ulubioną playlistę w poszukiwaniu konkretnej piosenki, możemy skorzystać z funkcji filtrowania. Wystarczy w Spotify skorzystać z kombinacji klawiszy CTRL+F, która wysunie pasek filtrów, w którym możemy ograniczyć wyświetlaną listę (zarówno playlistę jak i wyniki wyszukiwania) do konkretnego słowa kluczowego.

3. Sprawdź, czego słuchasz najczęściej

W Spotify znajduje się funkcja wyświetlająca listę najczęściej słuchanych albumów oraz piosenek. Aby z niej skorzystać, należy wybrać funkcję "Toplisty" z zakładki "Aplikacje". Domyślne ustawienie pozwala zobaczyć listę najpopularniejszych albumów i piosenek w danym kraju, jednak z menu rozwijanego w nagłówku listy możemy ograniczyć wyniki do naszego konta poprzez wybranie opcji “dla mnie”.

4. Wyślij znajomym link do konkretnego momentu w piosence

Spotify pozwala na wysyłanie linków do piosenek, które znajomi mogą odtworzyć u siebie. Możemy jednak zmodyfikować odnośnik w taki sposób, aby odtwarzanie rozpoczęło się od konkretnego momentu w piosence. Aby to zrobić, należy wybrać piosenkę, kliknąć w nią prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję “Kopiuj URI Spotify”. Po wklejeniu linku np. do komunikatora wystarczy dopisać na końcu czas, od którego ma się zacząć odtwarzanie np. #1:30.

5. Organizuj playlisty w foldery

Posiadanie dużej ilości playlist może szybko poskutkować bałaganem. Aby tego uniknąć, warto posegregować nasze listy odtwarzania w foldery. Nowe foldery tworzymy poprzez menu “Plik > Nowy folder playlist”. Po utworzeniu, wystarczy przeciągnąć ulubione listy w nowe miejsce.

6. Zaimportuj swoje listy z programu iTunes

Spotify, poza strumieniowaniem muzyki, spisuje się dobrze jako odtwarzacz plików MP3. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z programu iTunes, to w szybki sposób możemy automatycznie zaimportować wszystkie playlisty. W tym celu należy udać się do menu “Plik > Importuj playlisty > iTunes”. Zaimportowane listy zostaną przypisane do folderu iTunes.

7. Twórz wspólne listy piosenek z przyjaciółmi

Dobrym sposobem na znalezienie nowej muzyki jest współtworzenie playlist ze swoimi znajomymi. W tym celu tworzymy nową playlistę (lub korzystamy z istniejącej), a następnie klikamy w nią prawym przyciskiem myszy i zaznaczymy opcję “Współtworzona playlista”. Teraz wystarczy tylko udostępnić link do playlisty swoim znajomym (Kopiuj URI Spotify) i cieszyć się wspólną muzyką.

8. Kontroluj prywatność swoich playlist

Domyślnie wszystkie playlisty są opublikowane i dostępne do wglądu przez naszych znajomych. Jeżeli chcemy ukryć jakąś listę, to wystarczy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i odznaczyć opcję “Publikuj”.

9. Zintegruj Spotify z Last.fm

Portal Last.fm pozwala na budowanie bazy przesłuchanych piosenek i wyszukiwanie nowych artystów. Aby utworzyć profil w serwisie, wystarczy wejść na stronę last.fm i się zarejestrować. Kolejnym krokiem jest wpisanie tych danych w Spotify. W tym celu korzystamy z menu “Edycja > Preferencje” i zaznaczamy opcję “Scrobbluj do Last.fm”, po czym poniżej wpisujemy swój login i hasło.

10. Korzystaj ze skrótów klawiszowych.

W Spotify dostępnych jest kilka przydatnych skrótow klawiszowych. Warto zapamiętać niektóre z nich:
CTRL+ Strzałka w lewo / prawo - przeskakiwanie pomiędzy piosenkami
CTRL+ Strzałka w górę / w dół - regulacja głośności
CTRL+N - tworzenie nowej playlisty
CTRL+SHIFT+N - tworzenie nowego folderu playlisty
SPACJA - Pauza piosenki

Zapraszam też do poradnika wideo z najciekawszymi funkcjami w Spotify:

Komentarze