Spis treści
Jesienią tego roku Sony wypucza na rynek trzy nowe smartfony – Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact oraz Xperia XZ1 Premium. Ten ostatni model można już kupić, pozostałe dwa są na razie dostępne w przedsprzedaży, ale wkrótce będą mieć swoją premierę. Co proponuje Sony w swoich najnowszych smartfonach? Jakie są ich specyfikacje techniczne, wady i zalety? Co je wyróżnia pomiędzy sobą i na tle konkurencji?
Xperia XZ1
Posiada Android 8.0. Oreo, najnowszą wersję tego systemu operacyjnego, której nie znajdziemy jeszcze w smartfonach konkurencji. Pamięć RAM to 4 GB, pamięć wewnętrzna 64 GB, procesor Qualcomm® Snapdragon™ 835 Mobile Platform. Telefon waży 156 gramów, wymiary to 148 x 73 x 7,4 mm. Wyświetlacz ma 5,2 cala, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli.
Smartfon ma być nowoczesny i z górnej półki, jednak trochę dziwią szerokie ramki pod i nad wyświetlaczem. To ciut archaiczny design. We współczesnych smartfonach producenci starają się zmniejszać ramki do niezbędnego minimum. Cała obudowa jest wodoszczelna; szkło, jakie posiada to Gorilla Glass 5. Wyświetlacz jest jasny, dość szczegółowy z nasyconymi barwami, żywymi kolorami i dobrym kontrastem (opcja dynamicznego poprawiania) w technologii Full HD HDR10.
Telefon robi bardzo dobrej jakości zdjęcia oraz filmy 4K UHD. Posiada aparat o rozdzielczości 19 Mpix z systemem Motion Eyetm, przedni aparat ma rozdzielczość 13 Mpix, co wyróżnia go na tle konkurencji. Tylny aparat nie posiada stabilizacji optycznej, tylko cyfrową, co można uznać za pewien minus. Fajne jest to, że szybko można włączyć aparat – poprzez przytrzymanie przycisku migawki lub dwukrotne włączenie klawisza zasilania i działa to nawet przy zablokowanym ekranie. Mamy też możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie. Rejestrujemy je w rozdzielczości HD 720p i jako 960 kl./s, a odtwarzamy je w 30kl./s. Taka ciekawostka dla osób lubiących bawić się obrazem.
Inną interesującą funkcją jest kreator 3D, dzięki któremu zeskanujemy twarz lub głowę i zapiszemy w postaci 3D do druku lub wykorzystania w trójwymiarowej aplikacji. Funkcja raczej na jednorazową zabawę, nie przyda się w codziennym korzystaniu z telefonu. Smartfon ma szybką łączność bezprzewodową. Brak jednak opcji bezprzewodowego ładowania. Posiada opcjonalnie możliwość włożenia dwóch kart SIM. Ma miejsce na microSD (do 256 GB), łączność NFC oraz czytnik linii papilarnych. Działa z Internetem 4G LTE.
Zaletą na pewno jest fakt, że smartfon ma funkcję rozpoznającą nasze nawyki dotyczące ładowania – jeśli wie, że ładujemy w godzinach nocnych to wtedy nad ranem doładuje nam telefon do maksimum. Bateria nie jest wymienna. Smartfon występuje w czterech wersjach kolorystycznych: gorące srebro, księżycowy błękit, wenusjański róż oraz czerń. Cena smartfona to 2 999 złotych.
Xperia XZ1 Compact
Ten smartfon jest mniejszym bratem Xperii XZ1. Przekątna ekranu to 4,6 cali. Rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Waga wynosi 143 gramy, wymiary: 129 x 65 x 9,30 mm. Posiada także 4 GB Ram jak Xperia XZ1, ale wbudowanej pamięci tylko 32 GB. Ma system Android 8.0 Oreo oraz procesor ten sam, co Xperia XZ1. Znajdziemy też tu slot na kartę microSD do 256 GB.
Aparat główny jest niemal identyczny, jak opisany powyżej przy Xperii XZ1, także z 19 Mpix. Występuje jedna znacząca różnica i jest to zarazem jedyna funkcja, którą posiada compact, a nie ma jej w standardowej wersji. To superszerokokątny aparat z przodu ze 120-stopniowym polem widzenia. Według producenta to najszerszy taki aparat w mobilnym urządzeniu dostępny na rynku. Zdecydowanie wyprzedza konkurencję pod tym względem. Dodatkowo ma on funkcję stabilizacji obrazu oraz Display Flash, który doświetla twarz użytkownika. Za to aparat przedni ma już mniejszą rozdzielczość niż zwykły XZ1 – 8 Mpix.
Łączność bezprzewodowa wykazuje takie same, dobre parametry jak XZ1. Nie ma opcji podwójnej karty SIM oraz wymiennej baterii. Ma za to czytnik linii papilarnych oraz kreator 3D. Także posiada system Slow Motion w nagrywaniu filmów. Tak naprawdę większość funkcji i parametrów Compact jest taka sama jak XZ1 – ma to być po prostu lżejsza i mniejsza wersja tego smartfona. Świetna opcja dla osób szukających nowoczesnego smartfona z górnej półki z interesującymi, bajeranckimi funkcjami, ale bardziej poręcznego.
XZ1 Compact jest dostępny w kolorach białe srebro, horyzontalny błękit oraz różowy zmierzch, ale też w zwykłym czarnym kolorze. Compact pojawi się w na rynku październiku, ale jedynie w sieci Plus. Jego cena bez abonamentu to 2 599 złotych. W sieci Plus przy abonamencie na 36 miesięcy, cena za samo urządzenie to 61 złotych za miesiąc plus jednorazowa opłata na start w wysokości 298 złotych.
Xperia XZ1 Premium
Ostatni z nowych modeli Sony Xperia, jest z kolei większą wersją XZ1. Posiada ekran 5,5 calowy o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Nie ma jednak najnowszego Androida, a jego poprzednią wersję: 7.1 Nougat. W kwestii procesora, pamięci RAM oraz pamięci wbudowanej parametry są te same jak przy XZ1. Ma także slot na kartę microSD do 256 GB.
Aparaty, zarówno przedni jak i tylni, w obu modelach są identyczne. Premium nie ma slota na dwie karty SIM i ma też trochę słabszą łączność Bluetooth (4.2 w stosunku do 5.0 przy XZ1 i Compact). Premium waży 195 gramów, to najcięższy z modeli. Jego wymiary to 156 x 77 x 7,9 mm. Ma bardziej pojemną baterię, ale też nie jest ona wymienna. Pozostałe funkcje i parametry są identyczne jak przy XZ1. Występuje w wersjach kolorystycznych świetlisty chrom oraz głęboka czerń. Kosztuje 3 199 złotych.
Dla każdego coś miłego
Sony przygotował dość kompletny, nowoczesny, luksusowy smartfon – choć nie pozbawiony kilku wad – w modelach tradycyjnym, kompaktowym oraz okazałym. Osoby, które zainteresują funkcje oraz specyfikacja nowych Xperii, mogą wybrać, czy wolą podręczny Compact, wielkoekranowy Premium czy smartfon typowy, pod względem wielkości i wagi – XZ1.
Źródło specyfikacji: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/