Sterowanie PC przez Androida - Przesyłanie dźwięku z komputera do smartfona

Jak dowiedzieliśmy się z poprzednich tekstów, smartfon lub tablet może zostać z powodzeniem użyty do zdalnego obsługiwania YouTube’a, kontrolowania foobara2000 czy sterowania iTunesem. Jednak to nie wszystko - możemy również wysyłać bezprzewodowo cały dźwięk z komputera do smartfona i słuchać muzyki z komputera na słuchawkach podłączonych do urządzenia z Androidem.

Zdalne sterowanie komputerem jest przydatne, zwłaszcza w przypadku multimediów, ale nie zawsze mamy ochotę słuchać muzyki czy oglądać wideo z dźwiękiem płynącym z głośników komputerowych. O ile dzięki zdalnej kontroli możemy się wygodnie rozsiąść na kanapie i przełączać piosenki czy filmy na YouTube za pomocą telefonu, o tyle pojawia się kolejny problem - jak podłączyć słuchawki do komputera, skoro siedzimy w drugim końcu pokoju (lub w ogóle nie znajdujemy się w tym samym pomieszczeniu).

Czym jest SoundWire?

Rozwiązanie jest bardzo proste - wystarczy skorzystać z darmowej aplikacji SoundWire, która bezprzewodowo (za pomocą sieci WiFi) połączy się z naszym komputerem i będzie na żywo odbierać cały dźwięk wprost do naszego smartfona lub tabletu. Wtedy wystarczy tylko podłączyć słuchawki do telefonu i sprawa załatwiona. Możemy w ten sposób stworzyć bezprzewodowe przedłużenie naszego systemu muzycznego opartego na komputerze, zmienić nasze słuchawki w bezprzewodowe, a także oglądać filmy i słuchać muzyki z komputera, siedząc wygodnie na kanapie i nie przeszkadzając innym domownikom głośnikami.

Jak wygląda instalacja SoundWire?

Instalacja SoundWire jest dwuczęściowa - musimy zainstalować niewielki program na komputerze oraz aplikację na urządzeniu z Androidem. SoundWire Server na komputerze stworzy serwer, który będzie nadawać dźwięk w obrębie naszej sieci WiFi. Z kolei SoundWire na Androidzie pozwoli nam połączyć się z serwerem i odbierać transmitowany dźwięk wprost do smartfona lub tabletu.

Instalacja SoundWire Server na PC

Pierwszym krokiem jest pobranie i zainstalowanie SoundWire Server na naszym komputerze. Można go pobrać z oficjalnej strony autora obu aplikacji - Pobierz SoundWire Server na PC. Po wejściu na stronę wybieramy wersję dla naszego systemu - Windows XP, 7, 8 lub Linux.

Po pobraniu instalujemy i uruchamiamy SoundWire Server. Jeśli pojawi się komunikat z Zapory sieciowej, to należy kliknąć w opcję, która utworzy wyjątek dla programu. Interfejs programu jest bardzo prosty - wyświetlony jest przede wszystkim adres naszego komputera (będzie potrzebny później do połączenia się z komputerem przez smartfona), status połączenia oraz poziom głośności.

Możemy także wybrać naszą kartę muzyczną, z której przesyłany ma być dźwięk - polecam zostawić to ustawienie na “Default multimedia device”. Nasz serwer już działa i można się do niego podłączyć z poziomu urządzenia z Androidem.

Instalacja SoundWire Free na Androidzie

Gdy już mamy zainstalowany i uruchomiony serwer to pora zainstalować odpowiednią aplikację na naszym smartfonie lub tablecie. Pobieramy i instalujemy ze sklepu Google Play aplikację SoundWire Free, a następnie ją uruchamiamy.

Tu również interfejs jest skrajnie prosty i znajdziemy tylko jedno pole oraz duży, kwadratowy przycisk z ikoną aplikacji. W puste pole wpisujemy adres sieciowy naszego komputera (wyświetlony jest w oknie SoundWire Server, w polu Server Address), a następnie dotykamy przycisku z ikoną aplikacji. SoundWire połączy się z serwerem na komputerze i już po chwili usłyszymy cały dźwięk z komputera.

Dostosowanie SoundWire Free na Androidzie

Jeżeli podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów zauważymy, że dźwięk się podcina, przerywa lub nasze połączenie zostaje całkowicie zerwane, to warto udać się do ustawień (Settings) i zmienić rozmiar bufora (Audio buffer size).

Zasada jest dość prosta - im mniejszy bufor, tym mniejsze opóźnienie dźwięku w porównaniu np. do obrazu filmu wyświetlanego na monitorze. Mniejszy bufor jednak wiąże się z mniejszą ilością przesyłanych danych do smartfona, a co za tym idzie dźwięk może się podcinać. Z kolei większy bufor umożliwia płynniejsze odtwarzanie dźwięku, ale kosztem większego opóźnienia. Do wyboru mamy aż 7 pozycji bufora, więc należy poeksperymentować tak, aby dobrać odpowiednią wartość.

Generalnie w przypadku słuchania muzyki możemy spokojnie zwiększyć bufor do wyższych wartości - ewentualnie opóźnienie jest bez znaczenia w przypadku słuchania dźwięku, który nie musi zgadzać się z ruchem ust aktorów we filmie. Z kolei gdy oglądamy filmy, to warto bufor trochę zmniejszyć, aby dźwięk “nie rozjeżdżał” się z obrazem.

Podsumowanie

SoundWire jest niesamowicie przydatnym uzupełnieniem wszystkich aplikacji do sterowania komputerem i multimediami. W połączeniu z aplikacjami do kontrolowania iTunesa, foobara2000 czy YouTube’a, możemy nie tylko wygodnie oglądać filmy lub słuchać muzyki siedząc na kanapie, ale także słuchać muzyki na słuchawkach, nie przeszkadzając tym samym pozostałym domownikiom.

Aplikacja posiada także inne zastosowania. Przykładowo, jeśli mamy małe dziecko w domu, to możemy zostawić włączony komputer lub laptopa w pokoju z dzieckiem, włączyć nasłuchiwanie mikrofonu, a następnie połączyć się z serwerem SoundWire z poziomu Androida i słyszeć wszystko, co dzieje się w drugim pokoju.

Komentarze