W poprzednich odsłonach serii “Sterowanie PC przez Androida” nauczyliśmy się kontrolować odtwarzacze muzyczne i YouTube’a z poziomu smartfona, a także dowiedzieliśmy się, jak przesyłać dźwięk z komputera do urządzenia z Androidem, aby móc stworzyć bezprzewodowe słuchawki. Tym razem jednak zobaczymy, jak możemy kontrolować zasilanie komputera za pomocą smartfona lub tabletu.
Zdalne kontrolowanie włączania i wyłączania komputera okaże się przydatne, gdy lubimy leniuchować i oglądać filmy lub słuchać muzyki z łóżka. Wtedy wystarczy, że sięgniemy po smartfona lub tablet i jednym przyciskiem zamkniemy system bądź go uruchomimy.
Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, potrzebna będzie aplikacja na Androida o nazwie Shutdown Start Remote, a także niewielki program napisany w Javie, który uruchomimy na komputerze. Musimy także upewnić się, że nasza karta sieciowa posiada włączoną opcję wybudzania komputera - jest to wymagane, abyśmy mogli uruchamiać komputer zdalnie. Wszystko to jednak zajmie nie więcej, niż 2 minuty.
Instalacja Shutdown Remote na komputerze
Pierwszym krokiem jest pobranie pliku ze strony twórcy aplikacji Shutdown Start Remote. Wchodzimy na stronę Shutdown Remote i klikamy w przycisk “Download PC Application”. Na dysk zostanie pobrany plik w formacie .JAR, który musimy uruchomić. Do uruchomienia wymagane jest, abyśmy mieli zainstalowaną w komputerze Javę.
Po uruchomieniu wyświetlone zostanie niewielkie okno, które możemy po prostu zamknąć - aplikacja działa w tle, w zasobniku systemowym. Musimy się jeszcze upewnić, że nasza karta sieciowa posiada włączoną opcję wznawiania pracy komputera. W tym celu przechodzimy do Panelu sterowania, a następnie udajemy się do sekcji “Menedżer urządzeń” (można ją wyszukać za pomocą wyszukiwarki w górnym prawym rogu).
W menedżerze urządzeń rozwijamy sekcję “Karty sieciowe”, klikamy prawym przyciskiem myszy na naszą kartę sieciową i udajemy się do właściwości. We właściwościach przechodzimy do zakładki “Zarządzanie energią” i upewniamy się, że opcja “Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera” jest zaznaczona.
Jako że aplikacja .JAR jest wymagana do każdorazowego zamykania systemu z poziomu smartfona, to warto ją sobie dodać do autostartu, aby automatycznie uruchamiała się wraz z włączeniem komputera. W tym celu udajemy się do menu Start, rozwijamy “Wszystkie programy”, a następnie wyszukujemy folderu “Autostart”. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję “Otwórz”, po czym przenosimy pobrany plik .JAR do otwartego folderu Autostart.
Używanie Shutdown Start Remote na smartfonie
Gdy nasz komputer jest już skonfigurowany, to teraz pora przejść do najprzyjemniejszej części, czyli do sterowania za pomocą smartfona. Ze Sklepu Play pobieramy i instalujemy aplikację Shutdown Start Remote, a następnie ją uruchamiamy. Wyświetlona zostanie lista opcji w postaci ikon - interesują nas trzy pierwsze, czyli Shutdown (wyłącz komputer), Start PC (włącz komputer) oraz Connect (połącz).
Jeżeli chcemy zamknąć system i wyłączyć komputer, to należy się do niego najpierw podłączyć. W tym celu klikamy w przycisk Connect, a następnie na dolnym pasku dotykamy przycisku “Refresh”. Aplikacja wyszuka w sieci nasz komputer i wyświetli go na liście. Oczywiście wymagane jest, aby na komputerze była w tym czasie uruchomiona aplikacja, którą wcześniej pobraliśmy.
Po wybraniu komputera na liście i podłączeniu się do PC, Shutdown Start Remote przeniesie nas ponownie do ekranu startowego. Teraz wystarczy, że dotkniemy przycisku “Shutdown”, określimy pokrętłem czas, po którym ma zostać zamknięty system, a następnie dotkniemy środka pokrętła, aby potwierdzić wybór. Aplikacja wyśle do komputera odpowiedni sygnał i zostanie on zamknięty (wyświetlony zostanie także komunikat na ekranie monitora).
Aby włączyć komputer, należy z menu aplikacji wybrać opcję Start PC, a następnie z listy wybrać komputer. Aplikacja wyśle sygnał do karty sieciowej i jeżeli opcja wznawiania pracy komputera była włączona w menedżerze urządzeń, to komputer powinien natychmiast się włączyć.
Do włączenia komputera nie musimy się najpierw łączyć opcją Connect. Wystarczy, tylko że nasz PC znajduje się w tej samej sieci domowej, do której podłączony jest nasz smartfon. Dopóki jesteśmy podłączeni do tego samego routera (czyli tej samej sieci), to opcja Start PC będzie działać bez potrzeby wcześniejszego łączenia się przez funkcję Connect.