W poprzedniej odsłonie pokazałem wam, jak kontrolować YouTube za pomocą smartfona. Tym razem zajmiemy się muzyką, czyli pokażę wam, w jaki sposób kontrolować muzykę odtwarzaną w programie foobar2000 za pomocą smartfona lub tabletu z Androidem.
O ile posiadanie całej bazy piosenek na dysku, w jednym miejscu, jest wygodne, o tyle sterowanie odtwarzaczem już do najwygodniejszych nie należy. Przede wszystkim jest jeden problem - aby zmienić piosenkę, musimy znajdować się przy komputerze. Nie możemy kontrolować odtwarzania z innego pokoju lub z kanapy. Można jednak rozwiązać ten problem i kontrolować odtwarzacz foobar2000 z poziomu smartfona lub tabletu.
Z pomocą przychodzi aplikacja na Androida o nazwie foobar2000 Controller. Aplikacja nie odtwarza muzyki na naszym smartfonie, a jedynie łączy się z naszym komputerem przez sieć, wyświetla całą bibliotekę muzyczną oraz playlisty i pozwala zdalnie sterować odtwarzaniem muzyki z dowolnego miejsca w domu.
Instalacja potrzebnych elementów i konfiguracja
Aby kontrolować foobar2000 za pomocą smartfona, należy ze sklepu Play Store pobrać aplikację o nazwie foobar2000 Controller, a nastepnie ją uruchomić. Wyświetlony zostanie mini-kreator, który poprowadzi nas krok po kroku przez proces konfiguracji. Kreator informuje nas, że przed rozpoczęciem pracy musimy upewnić się, że na komputerze jest już zainstalowany odtwarzacz. Jeżeli nie, to pobieramy program (można go ściągnąć z naszej strony - pobierz foobar2000) i instalujemy na PC.
Kolejnym krokiem jest pobranie (również na komputerze) rozszerzenia, które umożliwi foobarowi komunikację przez sieć z naszym smartfonem. Rozszerzenie zajmuje niecałe 0.5MB i możecie je pobrać z tego linku: foobar2000 Controller dla Windows. Wtyczka po uruchomieniu automatycznie wykryje odtwarzacz i zainstaluje potrzebne pliki w odpowiednim miejscu.
Po zainstalowaniu wtyczki należy uruchomić program foobar2000. Jeżeli wyświetli się okno z prośbą o zezwolenie programowi na dostęp przez Zaporę Sieciową, to należy kliknąć w przycisk “Zezwalaj na dostęp”. To wszystko, co musimy wykonać na komputerze.
W kreatorze na smartfonie udajemy się dalej. Teraz musimy wykryć nasz komputer w sieci i sparować go z aplikacją do kontrolowania foobara2000. Możemy to zrobić ręcznie, podając samemu adres IP lub skorzystać z opcji auto, ktora samodzielnie przeskanuje naszą sieć w poszukiwaniu komputera.
Klikamy w przycisk auto i czekamy, aż wyświetli się adres IP naszego komputera (ważne: podczas skanowania musi być włączony na komputerze foobar2000 wraz z zainstalowaną wtyczką). Po wykryciu wybieramy nasz komputer, nadajemy mu dowolną nazwę i potwierdzamy ustawienia. To wszystko, teraz możemy kontrolować nasz odtwarzacz z poziomu smartfona.
Obsługa aplikacji foobar2000 Controller
Aplikacja nie jest trudna w obsłudze, interfejs do złudzenia przypomina wszystkie inne odtwarzacze mobilne. Przesuwając palcem poziomo możemy przeskakiwać pomiędzy poszczególnymi sekcjami. Znajdziemy tutaj takie zakładki, jak:
-
Biblioteka - wyświetla wszystkie albumy dodane na komputerze do tzw. Media Library
-
Lista odtwarzania - wyświetla wszystkie playlisty utworzone na komputerze z możliwością sortowania utworów
- Teraz grane - wyświetla nazwę, okładkę, przyciski nawigacyjne oraz pasek postępu aktualnie odtwarzanego utworu
Jak widać obsługa aplikacji niczym nie różni się od typowych odtwarzaczy mobilnych. Różnica polega jedynie na tym, że mamy dostęp do całej biblioteki z naszego PC, a piosenki odtwarzane są na naszym komputerze, a nie na smartfonie.