Jak ustawić stronę w budowie na Wordpress
Czasami chcemy wprowadzić poważniejsze zmiany na naszej stronie czy blogu. Przetestować nowe rozwiązania. Zamiast narażać odbiorców na niedogodności z tym związane, można ustawić czasowo informację "Strona w budowie". Z tego poradnika dowiesz się, jak to osiągnąć na swojej witrynie internetowej. Zapraszamy.
"Strona w budowie" to dobry sposób w momencie, gdy zależy nam na zasłonięciu tego, co dzieje się na naszej witrynie internetowej. Jednocześnie nie tracimy danych, które są na stronie i mamy też podgląd do wprowadzanych do nas zmian. Innymi słowy, "Strona w budowie" to trochę taka kurtyna, która przed zwykłymi odbiorcami zakrywa prace, które dzieją się obecnie na stronie.
Tego typu rozwiązania dobrze jest mieć pod ręką - zwłaszcza, jeżeli prowadzimy większą stronę. Nie tylko wówczas, gdy pierwszy raz tworzymy witrynę czy blog i nie chcemy, aby osoby postronne widziały postępujące prace. Również wówczas, gdy chcemy na szybko wprowadzić jakieś zmiany do istniejącej już strony. Albo też, jeżeli wprowadzamy nowy produkt czy w momencie, gdy pojawią się jakieś nieprzewidziane problemy.
Metoda pierwsza - Ultimate Coming Soon
Na początek skorzystajmy z jednej z najpopularniejszych wtyczek typu "Strona w budowie". Posiada ona bardzo prosty interfejs, do którego możemy uzyskać dostęp z poziomu zakładki w lewym pasku menu Ustawienia > Coming Soon. Wtyczka została spolszczona, toteż korzystanie z niej nie powinno nastręczać żadnych trudności.
Jeżeli chcemy, aby natychmiast zaczęła działać, w polu "Włącz" zaznaczamy "Tak". Następnie możemy dodać obrazek lub zdjęcie, które będą wyświetlały się w widoku "Strony w budowie". Można też wpisać tekst do nagłówka i dodać opis z wyjaśnieniem, dlaczego nasza witryna nie jest dostępna.
Ultimate Coming Soon oferuje też bardzo przydatną funkcję, a mianowicie wbudowaną listę mailingową. Możemy ustawić w widoku "Strony w budowie", aby każdy użytkownik, który odwiedza naszą stronę, mógł wpisać swój e-mail. Np. w celu powiadomienia, że strona już działa i można się normalnie do niej logować.
Z kolei, z poziomu sekcji "Styl" możemy zmienić tło, czcionki i efekty dotyczące wyświetlania naszego ekranu blokady strony. Można tutaj dodać też własne znaczniki CSS, jeżeli takowe posiadamy. Na koniec, kiedy wprowadzimy wszystkie zmiany, warto kliknąć zakładkę "Live Preview", aby sprawdzić, jak prezentują się one w rzeczywistości. Jeżeli wszystko jest OK, zapisujemy zmiany i strona zacznie działać natychmiastowo.
Metoda druga - Easy Coming Soon
Wbrew swojej nazwie, Easy Coming Soon to całkiem zaawansowana wtyczka. Posiada sporo funkcji, które mogą przydać się podczas ustawiania widoku "Strona w budowie". Po zainstalowaniu wtyczki, jest ona dostępna z poziomu lewego paska menu - Easy coming soon.
Po przejściu do ustawień wtyczki uzyskamy dostęp do kolejnego paska menu z opcjami:
- General Settings - ogólne ustawienia
- Design - wygląd strony
- Notification - powiadomienia
- Templates - motywy "Strony w budowie"
- Live Preview - podgląd
Pozostałe zakładki na razie nas nie interesują. W zakładce pierwszej możemy włączyć bądź wyłączyć działanie wtyczki (Select status), a także ustawić obrazek w tle, dodać tytuł i opis strony. Dostępne jest też pole integracji strony z Google Analytics. Poza tym można wstawić linki do naszej strony na Facebooku czy Twitterze. Wszystkie zmiany trzeba zapisać u dołu strony (przycisk "Save").
W zakładce "Design" możemy zmienić tło strony, ustawić fonty dla nagłówka i opisu, a także efekty. Z kolei zakładka "Notification" pozwala na ustawienie prostego formularza kontaktowego, dzięki któremu osoby odwiedzające naszą "Stronę w budowie" mogą podesłać nam swój e-mail. Warto też w zakładce "Live Preview" podejrzeć, jak będzie wyglądała nasza strona po wprowadzeniu zmian.
Metoda trzecia - Launchpad
Ta wtyczka przyda się, jeżeli zależy nam na ustawieniu zegara odliczającego dni i godziny do uruchomienia naszej strony. Taki licznik możemy ustawić i oczywiście edytować za pomocą darmowej wtyczki Launchpad. Instalujemy ją standardowo, a następnie przechodzimy do zakładki o tej samej nazwie dostępnej z poziomu lewego paska menu.
Po otwarciu zakładki możemy aktywować Launchpad (przycisk "Activate Launchpad"), a także ustawić datę i godzinę, kiedy ma skończyć się odliczanie (przycisk "Launch Date"). Natomiast w polach "Introduction Title" oraz "Introduction Copy" wpisujemy tytuł dla naszego ekranu oczekiwania, a także opis. Możemy też wrzucić filmik wideo lub też wkleić skrót do formularza kontaktowego. Launchpad sam z siebie nie oferuje takiej opcji.
W zakładce "Look & Feel" możemy ustawić motyw "Strony w budowie" (przycisk "Theme"), a także fony, logo i tło dla naszego ekranu. Warto też skorzystać z zakładki "Social Links", gdzie ustawimy skróty do stron w mediach społecznościowych. Obsługiwana jest spora paleta serwisów - nie tylko Facebook czy Twitter, ale też Vimeo oraz Tumblr.
Ważnym elementem wtyczki jest zakładka "Page Elements Order". Tutaj możemy ustawić porządek wyświetlania poszczególnych elementów na naszej "Stronie w budowie". Robimy to, przeciągając i upuszczając poszczególne elementy w widoku zakładki. Możemy też usuwać i dodawać kolejne pola. Twórcy wtyczki pozwalają jeszcze na dodanie własnego kodu CSS, jeżeli taki posiadamy.
Metoda czwarta - WP Construction Mode
Ta wtyczka przyda się, jeżeli chcielibyśmy poinformować odwiedzających naszą stronę o postępie prac. A zatem, oprócz standardowego widoku "Strony w budowie" możemy dodać pasek postępu z procentowym wykresem postępu prac nad uruchomieniem witryny.
Po zainstalowaniu, WP Construction Mode dostępny jest z poziomu zakładki Construction Mode w lewym pasku menu. W ustawieniach ogólnych wtyczki ("General Settings") możemy wybrać tryb wyświetlania strony, a także czy "Strona w budowie" ma odnosić się do całej naszej witryny, czy też tylko do wybranej jej części. W polu "Percentage Complete" ustawiamy, ile procent postępu ma być wyświetlane na pasku zablokowanej strony.
Z kolei w sekcji "Appearance" możemy ustawić logo i obrazek tła, a także tytuł i opis naszej strony. Wtyczka pozwala na zmianę kroju i koloru czcionek, dodanie animacji czy ustawienie newslettera dla osób odwiedzających naszą witrynę lub bloga. Dostępne są też ikony ze skrótami do mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Google Plus czy Instagram.