Przeinstalowywanie systemu po raz któryś z kolei zaczyna męczyć - musimy instalować od nowa wszystkie sterowniki i aktualizacje, a także ustawiać podstawowe opcje od zera. Na szczęście można to wszystko ominąć - wystarczy skorzystać z odpowiedniego programu i utworzyć własny instalator systemu, który zainstaluje Windowsa ze wszystkimi sterownikami, aktualizacjami i spersonalizowanymi ustawieniami.
Jeżeli chodzi o Windowsa 8, to na taki program musieliśmy troszkę poczekać, ale na szczęście odpowiednie narzędzie jest już dostępne w wersji beta. WinReducer 8, bo o nim tutaj mowa, jest przydatną aplikacją, za pomocą której wykasujemy zbędne rzeczy z instalatora (i zmniejszymy jego wielkość), jak równiez zintegrujemy z nim nasze sterowniki, aktualizacje, a nawet klucz produktu i domyślne ustawienia, dzięki czemu zmniejszy się ilość kroków, które użytkownik musi wykonać podczas instalacji.
Instalacja i konfiguracja programu WinReducer 8
Po pobraniu programu, należy go wypakować w dowolne miejsce na dysku, a następnie uruchomić z pliku EXE dla odpowiedniej wersji systemu (32-bit lub 64-bit). Pierwszą rzeczą, która ukaże się naszym oczom, to komunikat z błędem. Nie należy się jednak nim przejmować, gdyż informuje on użytkownika o tym, że muszą zostać zainstalowane na komputerze dodatkowe aplikacje, niezbędne do pracy WinReducera.
Jest to niestety najbardziej żmudny element pracy z programem, gdyż każdą wymaganą aplikację musimy ręcznie pobrać i zainstalować, a nastepnie wskazać w oknie programu ścieżkę do pliku EXE każdej z nich. Przy każdej nazwie wymaganego programu znajduje się odnośnik do pobrania - wystarczy kliknąć w link, a zostaniemy automatycznie przeniesieni do odpowiedniej strony, z której można pobrać program. ImageX oraz oscdimg są częścią jednego niewielkiego pakietu, zatem pobierane są za jednym razem. W przypadku 7-Zip należy pobrać wersję 9.30 Alpha.
Są to jednak bardzo niewielkie programy, a na liście występują dwukrotnie (w wersji 32-bitowej i 64-bitowej), co sprawia, że tak naprawdę ściągnąć musimy tylko 4 rzeczy. Cały proces zajął mi parę minut. Gdy już pobierzemy, zainstalujemy i wskażemy ścieżki do wszystkich plików, a każde pole będzie podświetlone na zielono, to należy kliknąć w przycisk SAVE.
Przetworzenie instalatora Windows 8
Po poprawnej konfiguracji wyświetli się okno, w którym musimy wskazać ścieżkę do plików instalacyjnych Windowsa 8. Mamy tutaj dwie metody do wyboru - wskazanie folderu z “luźnymi” plikami instalatora lub wskazanie pliku ISO.
Jeżeli posiadamy płytę z Windowsem 8, to najłatwiej jest przekopiować całą jej zawartość do jednego folderu na dysku, a następnie kliknąć przycisk “Open” i wskazać go w programie. Z kolei jeżeli posiadamy już na dysku plik ISO, to zaznaczamy opcję “Extract an ISO”, po czym wskazujemy ścieżkę do obrazu płyty Windowsa 8.
Bez względu na to, którą metodę wybraliśmy, program rozpocznie skanowanie plików instalatora. Po zeskanowaniu, WinReducer poprosi nas o wybranie edycji systemu (zwykła lub pro). Należy zaznaczyć posiadaną przez nas wersję, a następnie nacisnąć przycisk “Mount”. Po chwili wyświetlone zostanie właściwe okno WinReducera ze wszystkimi dostępnymi opcjami.
Odchudzanie instalatora Windows 8
Jak nazwa wskazuje, WinReducer 8 umożliwia redukcję rozmiaru instalatora Windows 8 poprzez usunięcie zbędnych dla nas komponentów, których i tak nie instalujemy wraz z systemem.
Aby wykasować poszczególne komponenty systemu, należy skorzystać z zakładki “Components Reducer”. Możemy usunąć wybrane aplikacje Modern, niepotrzebne języki, zbędne usługi systemowe, a także sterowniki, czcionki oraz mnóstwo innych elementów, których nie używamy. Należy jednak pamiętać o tym, aby być ostrożnym, gdyż bezmyślne usuwanie zbyt dużej ilości elementów może spowodować problemy zainstalowaniem systemu.
Dopasowywanie Windows 8 do własnych potrzeb
Kolejna zakładka to “Customization” (Personalizacja) i jest zdecydowanie ciekawsza, niż redukcja komponentów. W tym miejscu znajdziemy szereg opcji odnoszących się do wyglądu systemu (Appearance), przeglądarki Internet Explorer 10, usług systemowych (Services) czy też panelu sterowania (Control Panel) oraz innych elementów.
Możemy w tych zakładkach ustawić od razu domyślną tapetę na pulpicie, na ekranie blokowania, a także na ekranie bootowania (uruchamiania systemu). Inne opcje pozwalają na ustawienie domyślnej strony startowej w przeglądarce IE bądź dostosowanie działania konkretnych usług systemowych (możemy np. wyłączyć Windows Update, Zaporę sieciową czy Indeksowanie plików).
Integrowanie aktualizacji systemu z instalatorem Windows 8
W zakładce “Customization > System” znajdziemy opcję “Updates” (Aktualizacje), która pozwala zintegrować z instalatorem najnowsze aktualizacje, które zostaną automatycznie zainstalowane podczas czystej instalacji Windowsa 8.
Wystarczy zaznaczyć opcję “Updates”, wskazać tymczasowy folder na dysku, do którego zostaną pobrane aktualizacje, a nastepnie kliknąć w przycisk “Updates download tool” (Narzędzie pobierania aktualizacji). Wyświetlone zostanie nowe okno, w którym należy się upewnić, że w polu “Backup Updates Folder” mamy wybrany katalog, do którego zostaną pobrane aktualizacje, a następnie kliknąć w przycisk “Check”.
Narzędzie pobierania aktualizacji sprawdzi dostępność najnowszych aktualizacji, a następnie wyświetli ich listę wraz z numerami. Możemy zaznaczyć wszystkie aktualizacje do pobrania, wybrać poszczególne pozycje lub skorzystać z przycisków po lewej stronie, które umożliwiają automatyczne wybranie tylko krytycznych bądź ważnych aktualizacji. Po zaznaczeniu klikamy w przycisk DOWNLOAD i czekamy na pobranie aktualizacji do folderu tymczasowego.
Automatyzowanie instalacji Windowsa 8
Jedną z bolączek instalacji systemu jest fakt, że musimy stale monitorować to, co się dzieje na ekranie. Podczas instalacji musimy, w różnych momentach, zaakceptować warunki licencyjne, podać klucz produktu, wybrać język instalacji, skonfigurować połączenie z siecią, podać nazwę użytkownika i hasło oraz mnóstwo innych elementów. Można na szczęście zautomatyzować ten proces tak, aby system samemu wybierał odpowiednie rzeczy.
W tym celu udajemy się do zakładki “Unattended” (Niepilnowany, bez opieki). Pozwala ona na ustawienie wszystkich wspomnianych elementów na stałe i zintegrowanie ich z instalatorem, dzięki czemu wszystkie te kroki zostaną wykonane automatycznie bez potrzeby naszej ingerencji. Po zaznaczeniu opcji “Enable” wystarczy, że wybierzemy opcje, które chcemy zautomatyzować i podamy odpowiednie dane.
Potwierdzenie ustawień i tworzenie nowego obrazu instalatora Windows 8
Gdy poustawiamy wszystkie opcje we wszystkich zakładkach według własnych potrzeb, to ostatnim krokiem będzie zapisanie naszego instalatora do nowego pliku ISO. Jest to bardzo proste i nie stanowi żadnego problemu.
Aby zapisać swój nowy instalator, należy przejść do ostatniej zakładki “APPLY”, a następnie kliknąć w duży przycisk na środku okna programu - Launch. Rozpocznie się proces kompilowania naszego instalatora, a po chwili utworzony zostanie nowy plik ISO.
Utworzony w ten sposób obraz ISO możemy wypalić na czystej płycie DVD lub stworzyć bootowalnego pendrive’a, a następnie zainstalować system Windows 8 z nowymi ustawieniami. Dla pewności można także skorzystać z darmowego rozwiązania wirtualizacji systemów i za pomocą Oracle VirtualBox przetestować swój instalator systemu na maszynie wirtualnej.