Sztuczki na YouTube, które warto znać

YouTube zrzesza ogromną ilość widzów przed ekranami. Wielu z nas korzysta z tego serwisu, który dostarcza nam codziennie zarówno ciekawych informacji jak i uśmiechu na twarzy. Pomimo tego nie wszyscy wiedzą, jak w pełni wykorzystać potencjał YouTube’a.

Jeśli często korzystacie z tego serwisu, to poniższe sztuczki powinny okazać się dla was przydatne. Dzięki nim łatwiej będzie obsługiwać stronę, znaleźć to, czego chcemy oraz - przede wszystkim - wykorzystać w pełni potencjał, jaki tkwi w YouTube.

Wyszukuj dokładnych tytułów filmów

Często jest tak, że po wpisaniu jakieś frazy do wyszukiwarki, YouTube tak naprawdę oferuje nam nieco inne filmy, niż byśmy tego chcieli. Zdarza się nawet, że wyszukiwarka stwierdzi, że film posiadający zupełnie inną nazwę niż fraza, którą wpisaliśmy do wyszukiwarki, jest wyświetlany na pierwszym miejscu.

Jeżeli chcemy wyszukiwać w bardziej dokładny sposób, to możemy skorzystać z odpowiedniej komendy, którą dopisujemy przed wyszukiwaną frazą w wyszukiwarce. Wystarczy na samym początku dodać “allintitle:” (bez cudzysłowów), a YouTube wyświetli tylko te filmy, które w tytule posiadają wpisane przez nas słowa kluczowe.

Muzyka: Twórz playlisty na podstawie wybranych artystów lub utworów

Nie jest żadną tajemnicą, że YouTube pełni rolę skarbnicy muzycznej i często na imprezach to właśnie serwis od Google’a jest wyświetlany na monitorze, a nie odtwarzacz muzyczny typu iTunes bądź Spotify. Niestety, słuchanie muzyki na YouTube jest niewygodne (a raczej wchodzi w konflikt z naszym lenistwem), bo przecież trzeba samemu wyszukiwać i przełączać piosenki.

Można jednak skorzystać z funkcji wbudowanej w YouTube o nazwie YouTube Disco. Pozwala ona stworzyć na bazie naszego słowa kluczowego (nazwa wykonawcy lub utworu) gotową playlistę skladającą się ze 100 utworów pasujących do wpisanej frazy. Wszystkie utwory będą automatycznie, po kolei się przełączać, więc możemy spokojnie wyłożyć się na kanapie i słuchać muzyki lub bawić się dalej ze znajomymi.

Powtarzaj wybrane filmy lub utwory

Czasem trafimy na piosenkę, która wpadnie nam tak w ucho, że mamy ochotę ją zapętlić i słuchać, słuchać, słuchać… Niestety, na YouTube nie znajdziemy nigdzie przycisku “Powtarzaj”, więc musimy sobie poradzić z tym inaczej. Wystarczy jednak, że lekko zmienimy adres filmu w pasku adresu przeglądarki, a nasz film będzie się momentalnie odtwarzać jako zapętlony. Przykładem jest serwis InfiniteLooper, który umożliwia powtarzanie całego filmu lub wybranego fragmentu.

Aby z niego skorzystać, wystarczy, że na pasku adresu zamienimy adres “youtube.com” na “infinitelooper.com” (pozostawiając resztę adresu bez zmian) i naciśniemy przycisk [Enter]. Film przeładuje się na stronie InfiniteLooper, gdzie będzie w kółko się powtarzać. Dodatkowo pod filmem znajdziemy slider, który umożliwia wybranie poszczególnego fragmentu, który chcemy powtarzać.

Dla twórców filmów: Podkręć jakość swoich filmów za pomocą wbudowanego edytora

Aby skorzystać z edytora, należy zalogować się na swoje konto, a następnie przejść do podstrony YouTube Video Editor. Z prawej strony wyświetlona zostanie lista naszych filmów, z lewej podgląd, a na dole oś ścieżek podobna do tych, które znajdziemy w programach do edycji wideo. Wystarczy, że przeciągniemy nasz film na oś, a następnie najedziemy na jego miniaturę i skorzystamy z opcji “Efekty”.

Wyświetlone zostanie nowe okno, w którym możemy dopasować jasność i kontrast, ustabilizować obraz, przesunąć lub powiększyć nasz film, a także skorzystać z dodatkowych efektów wizualnych, które nałożą filtry na nasz film, począwszy od efektu czerni i bieli, przez HDR, aż po filtry rodem z Instagramu. Wracając do osi ścieżek możemy także dodać dodatkową ścieżkę dźwiękową w tle (np. piosenkę).

Oglądaj transmisje na żywo

Na YouTube Live możemy także oglądać transmisje na żywo - czy to sportowe, czy gamingowe. Każdy znajdzie coś dla siebie, osoby korzystające z Google Hangout mogą również transmitować swoje “hangouty” na żywo dla widzów na YouTube.

Aby sprawdzić co aktualnie jest transmitowane na żywo, wystarczy, że przejdziemy do podstrony YouTube Live. Znajdziemy tam polecane transmisje, jak również kategorie, które gromadzą materiały live danego rodzaju. Znajdziemy tam takie kategorie, jak sport, gry, newsy i polityka, muzyka, a także hangouty publiczne.

Sprawdź szybkość buforowania filmów

Może się zdarzyć, że filmy na YouTube odtwarzają się wolno, zacinają się, a pasek bufora stoi w miejscu. Nie wiemy, czy jest to wina naszego łącza, czy może mamy do czynienia z tymczasowym przeciążeniem. YouTube na szczęście daje nam statystyki, które pomogą w zweryfikowaniu naszych podejrzeń.

Wystarczy, że przejdziemy do podstrony YouTube My Speed, a już po chwili zauważymy prosty wykres, który wyświetla naszą szybkość buforowania filmów w porównaniu do szybkości oferowanej przez inne łącza w naszym sąsiedztwie czy mieście. W górnej części również wyświetla się informacja odnośnie naszej prędkości, np. “Twoja średnia szybkość przesyłania filmów wideo w tej lokalizacji w dniach od 10 sie 2013 do 7 wrz 2013 wyniosła 26.23 Mb/s.”

 

Komentarze