WinRAR jest najpopularniejszym programem do pakowania oraz rozpakowywania plików. Niestety, gigant kompresji nie jest darmową aplikacją, jak mogłoby się wielu wydawać. Warto rozejrzeć się za alternatywą w postaci innych programów. Jednym z nich jest Bandizip.

Zgodnie z licencją WinRARa, testową wersję programu możemy używać legalnie przez 40 dni. Po tym okresie należy wykupić sobie licencję, aby dalej używać programu w legalny sposób. Koszt licencji to ok. 120 zł. Oczywiście można ignorować komunikaty, a można także sięgnąć po darmowy zamiennik, jakim jest Bandizip.

Bandizip

Bandizip to niezawodny, lekki i szybko działający program do archiwizacji plików, którzy został stworzony przez firmę Bandisoft (odpowiedzialną m.in. za popularny program do nagrywania gier - Bandicam). Bez problemu radzi sobie ze wszystkimi plikami, które na co dzień rozpakowujemy za pomocą WinRARa. Pliki możemy kompresować do formatów ZIP, 7Z, TAR, TGZ, ISO oraz EXE, natomiast liczba formatów archiwów, które program potrafi rozpakowywać jest kilkukrotnie dłuższa, a wśród nich znajdziemy właśnie wspomnianego RARa.

Bandizip - menu kontekstowe

Podobnie jak WinRAR, Bandizip dobrze integruje się z menu kontekstowym systemu. Osoby przyzwyczajone do archiwizacji plików lub rozpakowywania archiwum za pomocą prawego przycisku myszy mogą czuć się spokojnie - program oferuje w tej kwestii dokładnie taką samą integrację i takie same opcje, jak swój płatny odpowiednik. Podczas tworzenia nowych archiwów, użytkownik może ustawić dodatkowo automatyczne dzielenie plików na części o określonej wielkości, wybrać poziom kompresji czy też nałożyć hasło na archiwum.

Bandizip - tworzenie archiwum

Sam interfejs programu jest bardzo przyjazny dla użytkownika i oferuje przeglądanie zawartości spakowanych plików w szybki i intuicyjny sposób. Możemy rozpakowywać całe archiwa, a także wybierać pojedyncze pliki do wydobycia. Na uwagę zasługuje również szybki podgląd plików graficznych wewnątrz archiwum - wystarczy zaznaczyć obrazek na liście, a Bandizip wyświetli jego miniaturę. W przypadku wielkich archiwów przydatna okaże się opcja wyszukiwania plików bez potrzeby wcześniejszego wypakowywania plików.

Z ciekawostek, warto wspomnieć o takich funkcjach, jak automatyczne kasowanie plików, które spakowaliśmy (opcja na żądanie) czy też skaner odpowiedzialny za testowanie archiwów i wyszukiwanie ewentualnych problemów lub błędów CRC. Program możecie ściągnąć z naszej strony, z działu poświęconego kompresorom plików.