Jak ustawić stopkę w Thunderbird
Program pocztowy Mozilla Thunderbird oferuje wiele przydatnych funkcji i rozwiązań. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na dodawaniu automatycznego podpisu do każdego e-mailu, który wysyłamy. Pokażemy zatem, jak ustawić tzw. stopkę w programie Thunderbird.
Jeżeli korzystasz z Mozilla Thunderbird w pracy albo po prostu chciałbyś dołączać do każdej wysyłanej wiadomości dodatkową, stałą formułę - ten poradnik pokaże, jak to zrobić. Za pomocą stopki na końcu naszego e-mailu możemy umieścić informacje na nasz temat - np. numer telefonu, prywatnej strony internetowej itp. Albo też - skorzystać z automatycznego podpisu w rodzaju "Pozdrawiam serdecznie" czy "Z poważaniem". Taki podpis będzie dołączany do każdego e-mailu przez nas wysyłanego.
Fachowo stopka albo automatyczny podpis nosi nazwę sygnaturki. Mozilla Thunderbird posiada wbudowaną funkcję, która pozwala na ustawienie własnego podpisu. W tym poradniku pokażemy jak dodać prostą sygnaturkę tekstową, sygnaturkę HTML, sygnaturkę dodaną jako plik oraz sygnaturkę na bazie vCard. Przejdźmy jednak do samego poradnika.
Sygnaturki tekstowe i HTML
Samo dodawanie stopki do wiadomości e-mail w Thunderbirdzie jest banalnie proste. Po uruchomieniu programu klikamy tzw. hamburger menu w prawym górnym rogu i z opcji wybieramy zakładkę Opcje > Konfiguracja kont. Jeżeli natomiast korzystamy z paska narzędziowego, będzie to ścieżka: Narzędzia > Konfiguracja kont.
Po przejściu do okienka Konfiguracji kont zaznaczamy w lewym pasku menu konto e-mail, które nas interesuje. Następnie w głównej części okienka w polu "Sygnaturka" wpisujemy interesującą nas frazę. A zatem, może to być "Pozdrawiam serdecznie", numer telefonu, stopka z informacją o firmie itp. Po wpisaniu frazy zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK. Teraz przy pisaniu nowego e-mailu stopka pojawi się automatycznie na końcu tekstu.
Tyle jeśli idzie o prosty, nieformatowany tekst. Jeżeli jednak chcielibyśmy dodać jakieś zmiany - np. pogrubioną czcionkę, kolor tekstu itp., należy włączyć obsługę HTML. Zaznaczamy zatem przy polu "Sygnaturka" miejsce "Używaj HTML" i możemy już dodawać znaczniki do naszej stopki. Może to być np.:
Pozdrawiam serdecznie,
Mruczysław Maruszeczko
Oczywiście, wymagana jest tutaj znajomość podstawowych znaczników HTML. Jeżeli ich nie znacie, nie powinno to wszakże w niczym przeszkadzać - wystarczy w wyszukiwarce wpisać interesujące nas zapytanie (np. "Pogrubienie HTML"), aby otrzymać informację, jakiego znacznika trzeba użyć do osiągnięcia oczekiwanego efektu.
Dodawanie obrazków do stopki
Załóżmy, że do naszego podpisu chcemy dodać również logo firmy, w której pracujemy. Nic prostszego, wystarczy wpisać w polu tekstowym Sygnaturki odpowiedni tekst, a następnie poniżej zaznaczyć pole "Używaj treści z pliku (tekstowego, HTML lub obrazka)". Następnie klikamy przycisk "Wybierz" i z poziomu menedżera plików dodajemy grafikę do naszej stopki, która będzie dołączona do e-mailu.
W ten sam sposób możemy dołączyć również stopkę zapisaną w pliku z rozszerzeniem TXT - np. w HTML. Podczas dodawania obrazka możemy dodatkowo określić jego rozmiary, dodać tekst alternatywny, który będzie się wyświetlał gdy grafika nie zostanie załadowana, a także etykietę. Po poprawnym załadowaniu grafiki, zapisujemy cały plik - tak samo jak w przypadku zwykłej sygnaturki. Zmiany będą widoczne już w nastepnym pisanym przez nas e-mailu.
Wizytówki vCard
Do naszej wiadomości e-mail możemy też dołączać wizytówki vCard. Sposób na ich wysyłanie jest bajecznie łatwy - podobnie jak w przypadku ustawiania samodzielnego stopki dla wysyłanej poczty. Również korzystamy tutaj z funkcji Konfiguracja kont.
Na początek włączamy pole opisane jako "Dołączaj wizytówkę do wysyłanych wiadomości". Po aktywowaniu tego pola, klikamy przycisk "Edytuj wizytówkę". Zostaniemy teraz przeniesieni do niewielkiego okna, z poziomu którego można dodać informacje na swój temat. Będą one załączane do wysyłanej poczty w formacie vCard. Użytkownik może wpisać tutaj takie pola jak imię, nazwisko, e-mail, telefon, stanowisko w pracy, nazwa firmy, adres firmy czy własne notatki. Po zapisaniu danych będą one automatycznie dołączane do wysyłanych przez nas e-maili.
Na koniec zachęcamy do komentowania tekstu i wpisywania swoich sugestii dotyczących poprawek czy też ewentualnych pytań. Chętnie pomożemy, jeżeli macie jakieś problemy z obsługą programu Thunderbird.