Założyłeś bloga w serwisie Tumblr, ale teraz chciałbyś przenieść się na platformę WordPress? Nic prostszego, skorzystaj z naszego poradnika, w którym dokładnie wyjaśniamy, krok po kroku, jak dokonać migracji swojej strony. Wystarczy kilka kliknięć.

Tumblr to ciekawa blogowa platforma, oferująca nie tylko przydatne funkcje, ale również liczne korzyści związane z integracją ze społecznością. Nasze wpisy na blogu mogą być promowane i rozsyłane innym użytkownikom. Ponadto, prostota jaką oferuje platforma przydaje się, jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z tworzeniem własnej strony lub gdy zależy nam na szybkim narzędziu do publikowania zdjęć czy wpisów.

Jeżeli jednak chcielibyśmy rozbudować naszego bloga czy też przekształcić go w stronę - prędko zauważymy liczne ograniczenia usługi Tumblr. Nie tylko nie możemy zacząć zarabiać na blogu, ale też zająć się pozycjonowaniem i SEO naszej strony, nie mówiąc już o poprawieniu wyglądu czy wpływie na stronę za pomocą wtyczek. Dlatego też, jeżeli poważnie myślimy o rozwoju strony, dobrze jest zastanowić się nad migracją do Wordpressa.

Jak przygotować się do migracji

Zwłaszcza, że migracja jest banalnie prosta i mocno zautomatyzowana. W tym poradniku pokażemy, jak jej dokonać za pomocą narzędzia o nazwie Tumblr Importer. Jest to darmowa wtyczka dla Wordpressa. Ponieważ jednak w trakcie mogą pojawić się błędy, a sama migracja może nie być idealna - pokażemy też, co zrobić po jej wykonaniu.

Zanim jednak przystąpimy do samej migracji, należy wykonać kilka czynności. Na początek dobrze jest zrobić backup strony, czyli kopię zapasową całej zawartości. W tym celu można skorzystać np. z serwisu Backup Jammy, który w bardzo prosty sposób pozwala na pobranie i zapisanie w komputerze zawartości z naszego bloga Tumblr.

Musimy też założyć własną stronę - z domeną i hostingiem. A także zainstalować na niej Wordpressa. Kiedy wykonamy wszystkie te czynności, możemy przejść do przeniesienia swojej strony z Tumblr na Wordpress. Warto jeszcze zaznaczyć, ze po poprawnym przeniesieniu warto zostawić blog Tumblr i nie kasować go, ani nie usuwać zamieszczonych tam treści. Zamiast tego ustawić przekierowanie na nową stronę.

Migracja z Tumblr do Wordpressa

Teraz możemy przejść do samego procesu migracji. Logujemy się do naszego panelu zarządzania Wordpress (Kokpit) i w lewym pasku menu przechodzimy do zakładki Narzędzia > Import. Tutaj na głównej liście dostępnych narzędzi znajdziemy także importera Tumblr. Oczywiście klikamy go.

Następnie klikamy przycisk "Zainstaluj" i czekamy, aż wtyczka do importowania treści z bloga Tumblr zostanie aktywowana na naszej stronie Wordpress. Może to zająć chwilę.

Po instalacji zostaniemy przeniesieni do nowej strony - jest to ekran autoryzacji, z poziomu którego będziemy musieli przyznać przywileje Wordpressowi do importu ustawień i treści z naszego dotychczasowego blogu na Tumblr.

Aby umożliwić import danych z naszego bloga Tumblr do Wordpress musimy zdobyć dwie informacje - tzw. OAuth Consumer Key oraz Secret Key. Oba klucze przechowywane są na naszym koncie. Wystarczy zalogować się do naszego konta Tumblr na stronie tumblr.com/oauth/apps.

Po przejściu do wzmiankowanej strony klikamy duży zielony przycisk "+ Zarejestruj aplikację". Po przeniesieniu do nowego pola musimy wypełnić następujące pola:

  • Nazwa aplikacji - dowolna
  • Strona www aplikacji - adres strony, gdzie mamy Wordpressa
  • Domyślny adres URL wywołania zwrotnego - j.w.
  • Opis aplikacji - dowolny opis

Na koniec klikamy przycisk potwierdzenia ("Nie jestem robotem") i przycisk rejestracji. Po przeniesieniu do nowego okna otrzymamy widok z dwoma interesującymi nas polami OAuth Consumer Key oraz Secret Key. Teraz rzecz jasna kopiujemy oba klucze i wklejamy je w odpowiednim miejscu na naszej stronie importera Wordpress. Potem wciskamy przycisk "Connect to Tumblr" i w kolejnym widoku klikamy przycisk "Authorize the Application".

Potwierdzamy chęć przyznania przywilejów Wordpressowi ("Czy aplikacja ta może uzyskać dostęp do niektórych danych i publikować na Twoim koncie?"), a następnie wciskamy przycisk "Import this blog". Rozpoczynamy proces importowania danych z naszego blogu Tumblr. Proces może potrwać od kliku do kilkunastu minut - w zależności od tego, ile postów i jak wiele grafik znalazło się na naszym blogu Tumblr.

Po zakończeniu importu w zakładce Narzędzia > Import panelu zarządzania Wordpress pojawi się informacja "Finished!" Teraz możemy przejść do sprawdzania, na ile udała się migracja plików z Tumblr do Wordpressa.

Poprawianie błędów migracji Tumblr

Po wykonaniu migracji z naszego bloga Tumblr do Wordpress należy jeszcze sprawdzić, czy wszystkie materiały zostały dobrze zaimportowane. Omawiana przez nas wtyczka nie jest idealna, jeżeli wszystko dobrze pójdzie powinna zaimportować poprawnie wszystkie posty z Tumblr - tekst i linki do obrazków.

Trzeba natomiast sprawdzić, czy wszystkie grafiki zostały poprawnie przeniesione. W tym celu należy po prostu ręcznie przejrzeć wszystkie zaimportowane wpisy i sprawdzić, czy linki do obrazków działają, czy otwierają się poprawnie itp. Z testów, jakie przeprowadziliśmy widać dość dobrze, że oficjalny importer nie przekształca materiałów wideo - np. osadzonych klipów z YouTube. Zamiast tego po imporcie takich wpisów w tekście widoczny jest tylko link do wideo.

Jeżeli więc chcemy, aby w naszych postach wyświetlały się prawidłowo klipy wideo z YouTube czy innych platform wideo, należy je przejrzeć i ręcznie osadzić na stronie Wordpress. Podobnie może być z zamieszczonymi plikami dźwiękowymi - np. z SoundCloud czy Spotify.

Inne wtyczki do importowania Tumblra

Omówiona przez nas wtyczka nie jest rzecz jasna jedynym rozwiązaniem, które pozwala na zaimportowanie danych z Tumblr do Wordpressa. Znajdziemy sporo innych, darmowych alternatyw, które mogą sprawdzić się równie dobrze do tego celu.

Takim rozwiązaniem może być np. CMS2CMS: Automated Tumblr to WordPress Migration. To darmowe rozszerzenie do Wordpressa, które wykonuje podobną robotę, co omawiana przez nas wtyczka. Różnica jest taka, że należy założyć najpierw darmowe konto CMS2CMS. Wtyczka oprócz samych wpisów z bloga pozwala również na import obrazków, wideo, a nawet tagów. Niestety, pełna wersja narzędzia jest płatna.

Gdybyście natomiast mieli jakiekolwiek problemy z importowaniem swojego bloga z Tumblr do Wordpress, zachęcamy do opisywania ich w komentarzu do tego tekstu. Z chęcią pomożemy i podsuniemy najlepsze rozwiązania.