Awarie komputera często mogą zakończyć się bezpowrotną utratą danych oraz nieszczęsną reinstalacją calego systemu. To z kolei wiążę się z instalowaniem od zera programów i sterowników, a także - jeśli takowe posiadamy - odzyskiwaniem dokumentów z kopii zapasowych. Można jednak zrobić kopię całego systemu, programów, dokumentów za pomocą funkcji obrazu systemu i przywrócić ją w każdej chwili.
Funkcja tworzenia obrazu systemowego pozwala na wykonanie kopii właściwie wszystkiego, co znajduje się na partycji systemowej. Zrobimy w ten sposób za jednym zamachem kopię systemu, ustawień, dokumentów, sterowników oraz zainstalowanych programów. Taką kopię będziemy mogli potem przywrócić z obrazu za pomocą narzędzi systemowych. Możemy dzięki temu utworzyć kopię w momencie, gdy zainstalujemy system wraz ze wszystkimi potrzebnymi programami i danymi, a potem przywracać ją w razie problemów.
Jak utworzyć obraz systemu?
Aby utworzyć obraz całego systemu, należy udać się do konkretnej opcji w Panelu Sterowania. Otwieramy w tym celu ekran startowy Windowsa 8, wpisujemy na klawiaturze frazę “odzyskiwanie plików” (bez cudzysłowów), a następnie w wyszukiwarce przełączamy się na zakladkę “Ustawienia”.
W wynikach wyszukiwania znajdziemy funkcję “Odzyskiwanie plików systemu Windows 7”. Po wybraniu tej opcji przeniesieni zostaniemy do odpowiedniego okna w sekcji Panelu Sterowania, które umożliwi stworzenie kopii.
Z paska bocznego wybieramy opcję “Utwórz obraz systemu”. System otworzy teraz nowe okno i przeskanuje nasze dyski twarde i podłączone urządzenia w poszukiwaniu odpowiednich dysków, które nadają się do utworzenia kopii zapasowej. Po chwili w oknie “Gdzie chcesz zapisać kopię zapasową?” będziemy mogli wybrać lokalizację, w której chcemy zapisać obraz Windowsa 8.
Kopię możemy utworzyć na dysku twardym - z rozwijanej lisy mamy do wyboru nasze partycje. Należy się upewnić, że na wybranym dysku mamy wystarczającą ilość wolnego miejsca. Dobrze też jest - w miarę mozliwości - utworzyć kopię zapasową nie tylko na innej partycji, ale także na innym dysku twardym. Możemy także wybrać napęd DVD, a także lokalizację sieciową (np. dysk na innym komputerze podłączonym do sieci). Po podjęciu decyzji klikamy “Dalej”.
W kolejnym oknie wybieramy, które z partycji mają wchodzić w skład kopii. Jeżeli interesuje nas tylko kopia systemu, dokumentów i zainstalowanych programów, to wystarczy, że zostawimy zaznaczoną tylko partycję systemową (oznaczoną ikoną Windowsa 8). Jeśli jednak chcemy uwzględnić w kopii także inne partycje, np. te z muzyką, to wystaczy, że zaznaczymy je na liście.
Po kliknięciu w przycisk “Dalej”, system wyświetli podsumowanie naszych wyborów. Jeżeli wszystko się zgadza, to klikamy w przycisk “Rozpocznij wykonywanie kopii zapasowej”.
Po zakończeniu wykonywania kopii, system zapyta nas, czy chcemy utworzyć dysk naprawy systemu. Dysk ten jest potrzebny do późniejszego przywrócenia naszej kopii, ale równie dobrze może zostać zastąpiony płytą instalacyjną Windowsa 8. Jeżeli posiadamy instalator Windowsa 8 na płycie to wybieramy “Nie”, z kolei jeżeli nie posiadamy płyty to warto utworzyć dysk naprawy.
Przywracanie obrazu systemu
Aby przywrócić obraz, należy umieścić płytę z instalatorem (lub dyskiem naprawczym) Windowsa 8 do napędu, a następnie uruchomić ponownie komputer i odpalić instalator podczas startu systemu. W oknie instalatora wybieramy języki (polski) i klikamy w przycisk “Dalej”. Nie rozpoczynamy jednak instalacji przyciskiem “Zainstaluj”, tylko z dolnego lewego rogu wybieramy opcję “Napraw kompter”.
Zostanie wyświetlony ekran z listą dostępnych opcji naprawczych. Wybieramy kolejno “Rozwiąż problemy” > “Opcje zaawansowane” > “Odzyskiwanie obrazu systemu” > “Windows 8”. Rozpocznie się proces skanowania w poszukiwaniu dostępnych kopii zapasowych. Następnie możemy samemu wybrać jeden ze znalezionych obrazów (jeżeli tworzyliśmy kilka) lub po prostu zaznaczyć opcję “Użyj najnowszego dostępnego obrazu systemu (Zalecane)”. Wybieramy zalecaną opcję i klikamy kilkakrotnie w przycisk “Dalej” potwierdzając kolejne okna, aż w w końcu rozpocznie się proces instalowania obrazu.
Wszystkie dane na wybranej partycji (w tym wypadku systemowej) zostaną usunięte i zastąpione przez te, które znajdują się w wykonanym przez nas obrazie systemu.