Spis treści
Masz problem z obsługą USB w komputerze z Windows 10? Po podłączeniu pendrive'a pojawia się informacja, że "Urządzenie USB nie zostało rozpoznane"? Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą pozbyć się tego problemu i poprawnie zainstalować klucz USB w komputerze.
Omawiany tutaj komunikat błędu, czyli "Urządzenie USB nie zostało rozpoznane" pojawia się w momencie, gdy nasz pendrive został niepoprawnie podpięty do komputera, gdy urządzenie jest uszkodzone lub gdy sam system ma jakieś problemy z połączeniem się z kluczem USB. W tym poradniku zajmiemy się ostatnią opcją, czyli błędem odczytu pendrive w Windows 10. Podobnie jak wiele innych błędów, ten wynika z niedopracowanego statusu Windows 10 i niezgodności z wieloma sterownikami.
Poniżej przedstawiamy kilka metod, które mogą przydać się, jeżeli mamy problemy z odczytaniem danych z pendrive'a podpiętego do komputera z Windows 10. Zalecamy iść po kolei, korzystając z opisanych tutaj metod. Któraś z nich powinna okazać się pomocna również w Twoim przypadku. Zapraszamy do poradnika.
1. Sprawdź urządzenie
Najbardziej banalny sposób, ale często o nim zapominamy. Koniecznie sprawdź, czy pendrive rzeczywiście nie jest uszkodzony. To że działał 3 godziny temu lub wczoraj, kiedy nagrywałeś na niego dane jeszcze o niczym nie świadczy. Warto podłączyć urządzenie do innego komputera i sprawdzić, czy wszystko działa w porządku. Poza tym koniecznie należy obejrzeć pendrive'a. Niektóre z urządzeń posiadają na obudowie przycisk blokady, który po włączeniu uniemożliwia połączenie z komputerem. Przez przypadek mogliśmy np. wcisnąć taki przycisk i stąd problemy w połączeniu z komputerem z Windows 10. Innym problemem mogą być zabrudzenia, kurz itp. które przedostały się do złącza USB. W takim razie należy oczyścić port USB za pomocą suchej szmatki.
2. Zrestartuj komputer, odłącz zasilanie
Kolejne dwie proste metody, na pierwszą pewnie już wpadłeś. Czasami wystarczy uruchomić ponownie komputer, ewentualnie zainstalować czekające w kolejce aktualizacje. Niekiedy, choć może brzmieć to dziwacznie, pomaga odłączenie od komputera na około 15 minut zasilania. Należy to zrobić rzecz jasna już po wyłączeniu komputera. Po upłynięciu kwadransa podpinamy ponownie zasilanie do naszego peceta i uruchamiamy ponownie system.
3. Zaktualizuj sterowniki
Przejdźmy do kolejnej metody. Przyczyną braku możliwości odczytania danych z pendrive'a mogą być sterowniki USB. W tym celu uruchamiamy w Windows 10 Panel sterowania, a następnie przechodzimy do zakładki Sprzęt i dźwięk > Menedżer urządzeń. Tutaj odnajdujemy Zakładkę "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej" i rozwijamy ją. Klikamy prawym przyciskiem myszy na zakładkę portu USB, a następnie z menu kontekstowego wybieramy polecenie "Aktualizuj oprogramowanie sterownika". Z opcji wybieramy automatyczną aktualizację i czekamy, aż Windows 10 zweryfikuje, czy dostępne są aktualizacje. Jeżeli tak, instalujemy ją i uruchamiamy ponownie komputer.
4. Zaktualizuj Generic USB Hub
W ramach listy sterowników w Menedżerze urządzeń (patrz punkt 3) znajdziemy również sterowniki opisane jako Generic USB Hub. To ogólne, systemowe sterowniki odpowiedzialne za obsługę portów USB w Twoim komputerze. Również je można zaktualizować, tyle że w nieco inny sposób. Klikamy zatem na liście jeden z Generic USB Hub i wybieramy "Aktualizuj oprogramowanie sterownika". Kiedy instalator zapyta nas o formę aktualizacji, wybieramy - "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika". Następnie, na kolejnym ekranie wybieramy "Pozwól mi wybrać listy sterowników urządzeń na moim komputerze". W kolejnym oknie zaznaczamy z okienka "Pokaż zgodny sprzęt" widoczny na liście model Generic USB Hub i przechodzimy dalej.
Po zaktualizowaniu w ten sposób sterowników uruchamiamy ponownie komputer i sprawdzamy działanie naszego pendrive'a.
5. Zainstaluj sterowniki ponownie
Jeżeli żadna z metod aktualizowania sterowników nie pomoże, możemy jeszcze przeinstalować sterowniki w komputerze z Windows 10. Zanim do tego przystąpimy, warto zrobić kopię zapasową dotychczasowych sterowników USB i zapisać ją w bezpiecznym miejscu. Następnie wchodzimy na strony producenta naszego komputera czy laptopa, po czym ściągamy stamtąd wszystkie sterowniki USB dostosowane do modelu naszego urządzenia.
Następnie z poziomu Menedżera Urządzeń w Windows 10 odinstalowujemy dotychczasowe sterowniki. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na sterownik i wybrać polecenie "Odinstaluj". Po usunięciu sterowników uruchamiamy ponownie komputer i instalujemy wszystkie sterowniki, które pobraliśmy wcześniej na komputer ze stron producenta. Po ich zainstalowaniu jeszcze raz uruchamiamy ponownie komputer. Sprawdzamy, czy teraz nasz pendrive jest obsługiwany.
Na zakończenie zachęcamy do komentowania tego poradnika, zwłaszcza, jeżeli nadal szukacie rozwiązania swoich problemów z obsługą USB w systemie Windows 10 lub też, jeżeli macie własne sposoby i metody, które mogłyby pomóc innym. Zapraszamy też do sugerowania innych tematów powiązanych z opisywanymi tutaj metodami - chętnie o nich napiszemy na łamach download.net.pl.