Ustaw automatyczne tworzenie punktów przywracania w Windows
Punkty przywracania systemu pozwalają przywrócić Windowsa do stanu z przed kilku dni, tygodni lub miesięcy. Wszystko odbywa się z zachowaniem naszych danych, więc jest to idealny sposób na reanimowanie uszkodzonego systemu. Co jednak zrobić, gdy punkty przywracania tworzone są bardzo rzadko? Jak ustawić własny harmonogram tworzenia punktów przywracania?
Jeśli system ulegnie uszkodzeniu, to wystarczy skorzystać z punktu przywracania i przywrócić komputer do stanu z czasu, gdy wszystko działało poprawnie. Ogromną zaletą punktów przywracania jest to, że obejmują tylko pliki i ustawienia systemowe. Podczas przywracania systemu do wcześniejszego punktu w czasie nie musimy się martwić, że nasze dane prywatne zostaną nadpisane lub usunięte - przywracanie działa tylko na pliki i ustawienia systemu, nie ma wpływu na dokumenty, zdjęcia czy pobrane pliki.
Może się jednak zdarzyć, że wywołamy funkcję przywracania, ale nie znajdziemy żadnego punktu lub tylko jeden, który został wykonany bardzo dawno temu. O ile przywracanie nie ma wpływu na nasze dane, o tyle po jego wykonaniu mogą zostać usunięte np. wpisy w rejestrze odnośnie zainstalowanych gier i programów, które zostały zainstalowane po dniu, z którego pochodzi punkt przywracania, przez co konieczna będzie ich reinstalacja. Dlatego warto mieć zawsze aktualny punkt przywracania systemu, aby po dokonaniu naprawy wszystko było jak najbardziej zbliżone do stanu z przed awarii.
Ustaw automatyczne tworzenie punktów przywracania w określonych odstępach czasu
Rozwiązaniem jest program Restore Point Creator, który umożliwia szybkie i intuicyjne skonfigurowanie harmonogramu automatycznego tworzenia punktów przywracania.
Po pobraniu rozpakowujemy program w dowolne, ale bezpieczne miejsce, z którego nie zostanie przypadkiem usunięty. Powód jest prosty - jeśli przypadkiem w przyszłości usuniemy program, to nowe punkty przywracania nie będą mogły zostać wykonane według ustalonego wcześniej harmonogramu.
Po uruchomieniu programu wyświetli się główne okno, w którym znajdziemy listę dotychczas wykonanych punktów przywracania. Jeśli chcemy szybko stworzyć samemu punkt przywracania, to wystarczy kliknąć w przycisk "Create System Checkpoint".
Aby ustawić automatyczne tworzenie punktów przywracania, wybieramy zakładkę "System Restore Point Utilites", a następnie z rozwijanego menu wybieramy "Schedule creation of system restore points". Wyświetli się nowe okno, w którym możemy dostosować częstotliwość i sposób wykonania nowych punktów przywracania.
Na samej górze wybieramy, czy punkt przywracania ma być tworzony codziennie (daily), co tydzień (weekly) czy też w każdy wybrany dzień tygodnia (Every Monday, Tuesday, Wednesday itp.). Określamy także w polu "At What Time" preferowaną godzinę wykonania punktu przywracania.
Poniżej możemy dostosować kilka opcji. Jeśli chcemy, to możemy ustawić usuwanie starszych punktów przywracania, aby nie zabierały nam zbyt dużo miejsca - w tym celu zaznaczamy pole "Delete Old System Restore Points After Scheduled Restore Point is created". Gdy utworzony zostanie nowy punkt, to stare zostaną wykasowane.
Zalecamy zaznaczenie dwóch pozostałych opcji, czyli "If task is missed, run when system is next available" oraz "Wake computer if the system is sleeping...". Druga opcja sprawia, że jeśli komputer będzie uśpiony w czasie, gdy powinien wykonać punkt przywracania, to program go wybudzi. Jeśli natomiast komputer będzie całkowicie wyłączony, to pierwsza opcja zagwarantuje nam utworzenie punktu przywracania od razu przy pierwszym uruchomieniu.
Dalsze opcje pozwalają dokładniej dostosować to, w jaki sposób mają być usuwane starsze punkty przywracania. Aby zapisać zadanie tworzenia punktów przywracania, klikamy w przycisk "Save Task" na środku okna. Zadanie jest gotowe i teraz system we współpracy z programem Restore Point Creator będzie tworzył zgodnie z naszymi ustawieniami automatyczne punkty przywracania. Dzięki temu w razie awarii systemu zawsze będziemy mieli pod ręką świeży punkt, do którego możemy przywrócić system i naprawić powstałe błędy.